صفحات فرهنگی امروز تقدیم می‌شود به :

فرهنگی - تاریخ: ۱۰-۰۴-۱۳۹۷, ۱۵:۰۱
شمس‌الدین سادات آل‌احمد در تاریخ 10 تیر ماه سال ۱۳۰۸ با اصالتی طالقانی در تهران به دنیا آمد. وی که برادر جلال آل‌احمد است دانش‌آموخته فلسفه و علوم تربیتی و مدت‌ها دبیر آموزش و پرورش بود. از کارهای او در زمینه تصحیح متون می‌توان به «طوطی‌نامه» یا «جواهر الاسمار» اشاره کرد که ۳۱ سال پیش به چاپ رسید. دیگر آثار شمس آل‌احمد عبارتند از: «گاهواره»، «عقیقه»، «مجموعه قصه قدمایی»، «سیر و سلوک»، «از چشم برادر» و «حدیث انقلاب». وی در ۱۴ آذر ۱۳۸۹ بر اثر ایست قلبی درگذشت.


هرمز هدایت در تاریخ ۱۰ تیر ماه سال ۱۳۲۴ در اصفهان به دنیا آمد. در سال ۱۳۴۶ نخستین کار حرفه‌ای خود را در کنار علی نصیریان و عزت‌اله انتظامی آغاز کرد. او دانش آموخته دانشگاه تهران و دانشگاه کاردیف و دارای گواهینامه رتبه یکم کارگردانی از مرکز ارزشیابی است. در سالهای آغازین دهه‌ ۶۰ با جداساختن او از اداره تئاتر، کارش را با کارگردانی، نویسندگی و بازی در تلویزیون دنبال کرد. سپس به سینما کشیده شد. سرانجام وی از آغاز تا به امروز در زمینه‌های بازیگری، کارگردانی، نویسندگی، طراحی، آموزش، داوری، بر بِستَرِ سه‌گانه نمایش (تئاتر، تلویزیون، سینما) کار کرده است. از فیلم‌ها و مجموعه‌هایی که این بازیگر در آنها ایفای نقش کرده می‌توان به مرد نامرئی، مسافران، مجسمه، عبور از غبار، میوه ممنوعه، یک مشت پر عقاب و... اشاره کرد.


مهدی پاکدل در تاریخ ۱۰ تیر ماه سال ۱۳۵۹ در اصفهان به دنیا آمد. او برادر کوچکتر حسین پاکدل نویسنده، مجری و کارگردان ایرانی است و علاوه بر سینما و تلویزیون، در عرصه موسیقی نیز یک آلبوم بنام «در انعکاس کوچه‌های خیس» منتشر کرده است. از آثار سینمایی و تلویزیونی این بازیگر می‌توان به چهارراه استانبول، تنگه ابوقریب، نرگس مست، خانه کاغذی، ماجرای نیمروز، محمد رسول‌الله، دایره زنگی، ماهی‌ها عاشق می‌شوند، اولین شب آرامش، بی‌گناهان، ستایش و... اشاره کرد.