توصیه‌های موسویان به کره شمالی در مورد مذاکره با آمریکا

سیاسی - تاریخ: ۳۰-۰۱-۱۳۹۷, ۱۵:۰۱
سید حسین موسویان، عضو سابق گروه مذاکره‌کننده هسته‌ای ایران و پژوهشگر دانشگاه پرینستون در سخنانی پیرامون مدل حل بحران هسته‌ای کره شمالی‌ گفت، عمل نکردن آمریکا به تعهداتش دلیل امروزه آسیب پذیر شدن توافق هسته‌ای ایران و 1+5 است.
موسویان در کنفرانسی با عنوان 'آیا برجام می‌تواند مدلی برای حل بحران هسته‌ای کره شمالی باشد؟' در پارلمان کره جنوبی، افزود: برجام یک برد برای شش قدرت جهانی بود زیرا که از جامع‌ترین نظام‌های راستی آزمایی، شفافیت و بازرسی برخوردار است و زمان گریز برنامه هسته‌ای ایران را به یک سال افزایش داد. همچنین برجام یک برد برای ایران است برای اینکه قدرتهای جهانی حقوق هسته‌ای ایران شامل غنی سازی و آب سنگین به رسمیت شناخته شد و تحریم‌های دوجانبه، چند جانبه و سازمان مللی هسته‌ای نیز برداشته شد.
به گزارش ایرنا، موسویان در ادامه سخنان خود هفت نکته را که در حصول برجام موثر بوده است و می‌تواند در گفت و گوهای هسته‌ای کره‌شمالی با آمریکا هم مورد استفاده قرار گیرد، این گونه برشمرد:
1- اعتقاد به دیپلماسی به جای تحریم و جنگ. این تصور که افزایش فشارها موجب تسلیم ایران خواهد شد، درمورد ایران نتیجه نداد و در مورد کره شمالی هم نتیجه نخواهد داد.
2- مذاکرات باید جدی و با هدف حصول نتیجه انجام شود. در آغاز مذاکرات جدی هسته‌ای در 2013، کف خواسته‌های دو طرف مشخص و روشن شد که ایران حقوق هسته‌ای و رفع تحریمها را می‌خواهد وآمریکا و قدرتهای جهانی نیزعدم ساخت بمب هسته‌ای. دیپلماتها و رهبرانشان عزم راسخ برای حصول توافق داشتند تا جایی که وزیران امور خارجه ایران و آمریکا در مقاطع نهایی مذاکرات، 18روز در یک هتل مذاکره کردند که طولانی‌ترین مذاکرات بعد از مذاکرات جنگ جهانی اول در کنفرانس 1919 ورسای بود.
3- کنار گذاشتن خواست‌های حداکثری و جست و جوی راه حلی مرضی الطرفین و آبرومندانه برای هردو طرف که قابل دفاع در داخل کشورهای طرفین بود.
4- توافقی جامع با اجرای گام به گام. دلیل اینکه امروزه برجام آسیب پذیر است، این است که آمریکا به تعهداتش عمل نمی‌کند در حالی که ایران به تعهدات خود کامل عمل کرده ومنتظر است که طرف مقابل به تعهدات کامل خود در رفع کامل تحریم‌ها عمل کند. برای به دست آمدن یک توافق پایدار درمورد کره شمالی به گونه‌ای که در سالهای اولیه اجرا مورد تهدید قرار نگیرد، باید اقدامات گام به گام متقابل، دقیق و متناسب باهم تعریف شوند.
5- با توجه به تجربه برجام، کره شمالی باید مذاکرات هسته‌ای خود را بر اساس بی‌اعتمادی کامل به آمریکا انجام دهد، زیرا تجربه برجام نشان داده که با تغییر رئیس جمهوری در آمریکا، تعهدات بین المللی این کشور زیر پا گذاشته می‌شود.
6- مذاکرات باید چند جانبه باشد. مذاکرات برجام با حضورهر پنج عضو دائم شورای امنیت و آلمان بود. در مذاکرات هسته‌ای آمریکا و کره‌شمالی هم باید کره جنوبی، ژاپن و سایر قدرتهای مرتبط حضور داشته باشند زیرا هر توافق دوجانبه کره شمالی با آمریکا ناپایدار خواهد بود.
7- شورای امنیت سازمان ملل باید توافق را به تصویب برساند تا یک تعهد بین‌المللی برای طرف‌های درگیر باشد.