شرط فروش ارز در صرافی‌های مجاز چیست؟

بازار پول - تاریخ: ۱۲-۱۲-۱۳۹۶, ۱۵:۰۱
درحــالـــی بـــرخی صرافی‌های مجاز تنها در قبال دریافت بلیت و پاسپورت به متقاضیان دلار دولتی می‌فروشند که بانک مرکزی این شرط را غیرقانونی اعلام کرده است. طی روزهای اخیر برخی از صرافی‌های دارای مجوز بانک مرکزی که سهمیه دریافت ارز دولتی دارند با درج اطلاعیه ای روی شیشه‌های مغازه خود اعلام کرده اند که تنها مسافران می‌توانند ارز دولتی دریافت کنند.
برخی از صرافی‌های مجاز بانک مرکزی که به توزیع ارز دولتی مشغول هستند، در اطلاعیه‌ای به مشتریان خود اعلام کرده اند که زین پس ارز دولتی فقط در قبال ارائه پاسپورت و بلیت و به میزان پنج هزار دلار فروخته می‌شود. صرافی‌های مجاز بانک مرکزی که دلار دولتی را به مردم می‌فروشند مدت‌هاست شرط اصلی معاملاتشان دریافت اصل کارت ملی و کپی آن است؛ در اطلاعیه ای که این روزها در این صرافی‌ها منتشر می‌شود بازهم تاکید شده دلار فقط با کارت ملی فروخته می‌شود. مسئولان بانک مرکزی در حوزه ارزی تاکید کرده اند که فروش ارز با ارائه بلیت، پاسپورت و فیش پرداخت عوارض خروج از کشور به متقاضیان اقدامی غیرقانونی است. به گزارش تسنیم، بانک مرکزی همچنین اعلام کرد که هیچ گونه تغییری در قوانین و مقررات بانک مرکزی مبنی بر خرید و فروش ارز صورت نگرفته است و متقاضیان می‌توانند ارز مورد نیاز خود را از صرافی‌های مجاز بانک مرکزی تامین کنند.
براساس دستورالعمل بانک مرکزی سقف فروش ارز از سوی صرافی‌های منتخب بانکی به صرافی‌های مجاز، یکصد هزار دلار یا یورو است. اشخاص حقیقی و حقوقی می‌توانند تا سقف پنج هزار یورو و یا دلار از این صرافی‌ها ارز موردنیاز خود را فقط با ارائه کارت ملی به صورت روزانه تهیه کنند.