کاربران محترم: دسترسی به صفحات داخلی روزنامه از ساعت 12 میسر می باشد
AFTAB YAZD NEWSPAPER
شنبه, 15 آذر 1399   Saturday 5 December 2020
RSS فیدخوان
روزنامه در یک نگاه

جستجو در آرشیو

 Instagram.com/aftabyazd
طراحی و اجرا: هنر رسانه

زمان انتشار: 20 فروردین 1394

صفحه خبر: سیاسی

- آنچه در آخرین مذاکرات رخ داده در مجموع مثبت است حالا ما نمی خواهیم زیادی هم غلو کنیم بالاخره محدودیت هایی را پذیرفته ایم اما الحمدلله می بینیم که پویایی و نشاط صنعت هسته ای ما حفظ شد نطنز و فردو، اراک و تحقیق و توسعه هسته‌ای هم سر جای خود باقی است
- آن چیزی که مسئولان ایرانی می گویند عین حقیقت است و ما هیچ چیزی برای کتمان کردن نداریم
رئیس سازمان انرژی اتمی درباره اظهارات متناقض مقامات آمریکایی در خصوص بیانیه سوئیس گفت: سازمان انرژی اتمی و وزارت امور خارجه فکت شیت ایران را تهیه کرده‌اند و هم اکنون در دست وزیر امور خارجه است و در صورت صلاحدید منتشر می‌شود.
علی‌اکبر صالحی در حاشیه نشست هیئت دولت تاکید کرد: اگر تحلیلی از بیانیه سوئیس داشته باشیم در مجموع، مذاکرات مثبت بود.
صالحی در پاسخ به این سوال که آیا فکت شیت بیانیه سوئیس تهیه شده است گفت: بعد از ژنو 3 آمریکایی‌هاتحت عنوان فکت شیت یک بیانیه ای دادند و اعلامیه ای صادر کردند که واقعاً از دید ما پر از اشتباه و استنباط غلط بود ، برای مثال آن موقع گفتند که ما غنی سازی ایران را به رسمیت نشناختیم در حالیکه الان می بینید این امر اتفاق افتاد و محقق شد .
وی افزود: الان هم فکت شیتی که آمریکایی‌ها دادند ، درست و نادرست را با هم قاطی کردند و می‌توان گفت که روایت و استنباط خودشان را دادند برای اینکه مقداری آشفتگی در داخل کشورمان ایجاد کنند.
رئیس سازمان انرژی اتمی تاکید کرد: اما آن چیزی که خدمت ملت بزرگوار عرض می کنم این است که آن چیزی که مسئولان ایرانی می گویند عین حقیقت است و ما هیچ چیزی برای کتمان کردن نداریم.
وی افزود: ما حتی در مذاکراتمان حرفی را که می زدیم پای حرفمان می ایستادیم در صورتی‌که برخی ها علیرغم اینکه روی یک موضوع تفاهم می شد، می رفتند و می آمدند و دوباره تغییراتی در آن ایجاد می کردند. ولی گروه مذاکره کننده ما واقعاً با هوشیاری ، تسلط و اقتدار مذاکرات را انجام می دادند و حرفی را هم که می زدند حرف صائبی بود و هم یک کلام بود .
صالحی گفت: درباره مسئله فکت شیت تصمیم گرفته شد و آقای ظریف در حال بررسی هستند و سازمان انرژی اتمی و وزارت امور خارجه متفقاً فکت شیتی تهیه کرده اند که الان دست آقای ظریف است و اگر مصلحت بدانند این فکت شیت را اعلام می کنند تا برخی از این ابهاماتی که هر چند پاسخ داده شده است در چارچوب فکت شیت به عرض ملت بزرگ ایران برسد .
رئیس سازمان انرژی اتمی در پاسخ به این سوال که چرا از ابتدا این فکت شیت آماده و همزمان با ارائه فکت شیت آمریکایی‌ها ارائه نشده، تصریح کرد: داستان این مطلب بسیار پیچیده است به هر حال این مذاکرات ، بسیار حساس است و می تواند به هر طریقی دچار آفت شود .
وی در پاسخ به سوال خبرگزاری صدا و سیما افزود : این مذاکرات مخالفان زیادی در خارج از کشور دارد که در راس همه رژیم صهیونیستی و بعضی کشورهای منطقه به شدت در این زمینه کار می‌کنند و این را ما با اطلاع می گوییم نه اینکه بخواهیم شعاری مطرح کنیم اگر رسانه ها را ببینید مشهود است؛ ببینید پشت پرده چه خبر است به شدت در حال کار هستند که ایجاد اخلال کنند لذا تا آنجا که ممکن است چنین مذاکرات حساسی را باید سربسته به جلو برد و اجازه اختلال، بهانه‌گیری و بهانه جویی به کسی نداد.
رئیس سازمان انرژی اتمی اضافه کرد: وقتی شما اطلاعات را می دهید هر کسی از منظر خود می تواند ان قُلتی در این اطلاعات بیاورد به هر حال این واقعیتی است و همین ان قلتها اگر جمع شود ممکن است ابهامات و مشکلاتی ایجاد و اصل مذاکرات را با موانع عمده ای روبه‌رو کند.
صالحی به حضورش در جلسه غیرعلنی دیروز مجلس درباره بیانیه سوئیس اشاره کرد و گفت: این جلسه بسیار خوب بود و نمایندگان مجلس اظهار محبت و لطف کردند و ما تا جایی که امکان داشت چون جلسه غیر علنی بود برخی امور را شکافتیم.
وی افزود: مشاوران امین ملت در مسیر حفظ منافع ملی و اساس حاکمیت ملی حرکت می کنند ضمن اینکه نظام هم چارچوبی را مشخص کرده است و ما در این چارچوب حرکت می کنیم البته در این چارچوب حاشیه اختیاراتی هم هست.
رئیس سازمان انرژی اتمی تاکید کرد: آنچه در آخرین مذاکرات رخ داده در مجموع مثبت است حالا ما نمی خواهیم زیادی هم غلو کنیم بالاخره محدودیت هایی را پذیرفته ایم اما الحمدلله می بینیم که پویایی و نشاط صنعت هسته ای ما حفظ شد نطنز و فردو، اراک و تحقیق و توسعه هسته‌ای هم سر جای خود باقی است.
نامه تعدادی از نمایندگان به ظریف برای انتشار هرچه سریع‌تر فکت‌ شیت ایرانی
با وجود این سخنان رئیس سازمان انرژی اتمی کشورمان یک عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس از تهیه نامه ای خطاب به وزیر امور خارجه برای انتشار هرچه سریع ترفکت شیت ایرانی خبر داد.
ابراهیم آقامحمدی اظهارداشت: بعد از انتشار بیانیه لوزان آمریکایی‌ها فکت شیتی را منتشر کردند و در انتهای آن برداشت، نیاز و اهدافشان را بیان کردند که ادعاهایشان درست نبود.ما در این نامه از وزارت امور خارجه خواسته‌ایم که با انتشار فکت شیت ایرانی هرچه ‌سریع‌تر پاسخ رسمی به این ادعاها داده شود.
این عضو کمیسون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس گفت: با وجودی که وزیر امور خارجه و سایر اعضای تیم مذاکره کننده در مصاحبه‌های خود اعلام کردند که فکت شیت آمریکایی‌ها درست نیست اما تاکید ما بر این است که باید این موضوع به طور رسمی و با انتشار فکت شیت ایرانی پاسخ داده شود و به عنوان یک سند منتشر گردد.
وی گفت: در حال حاضر نمایندگان در حال امضای این نامه هستند و روز چهارشنبه این نامه به وزارت امور خارجه ارسال می‌شود.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:
آفتاب یزد از چاپ نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
نظرات پس از تأیید در بخش روی خط آفتاب روزنامه چاپ می‌گردد.

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام