کاربران محترم: دسترسی به صفحات داخلی روزنامه از ساعت 12 میسر می باشد
AFTAB YAZD NEWSPAPER
جمعه, 13 تیر 1399   Friday 3 July 2020
RSS فیدخوان
روزنامه در یک نگاه

جستجو در آرشیو

 Instagram.com/aftabyazd
طراحی و اجرا: هنر رسانه

زمان انتشار: 09 آبان 1396

صفحه خبر: سرمقاله‌ها

می دانم که سوژه یادداشت امروز بیات است اما باید باز هم تکرار کرد.به قول معروف ناچاریم به تکرار.بایستی بگوییم که در زمان دولت احمدی نژاد اخبار مربوط به تحریم ها چگونه منتشر می شد. بهرحال مثل امروز نبود.اکنون رسانه‌های به اصطلاح دلواپس وقتی هنوز تحریم نشدیم و فی المثل یک نماینده کنگره طرحی را از ذهنش می گذراند تیتر می زنند که... «تحریم جدید آمریکا علیه ایران؛دولت چرا بیدار نمی شود؟»اما در دولت قبل توصیه می شد حتی المقدور اخبار مربوط به تحریم های هسته ای منتشر نگردد و باید خیلی سریع از روی آن رد شد.مقام های مختلف دولتی هم در نطق ها و اظهارات شان وقتی به بحث تحریم ها می رسیدند تاکید داشتند که اقدامات ظالمانه و تنگ نظرانه آمریکا و برخی دیگر از کشورهای غربی تاثیری ندارد .اتفاقا جمله شاذ محمود احمدی نژاد مبنی بر «تحریم ها
کاغذپاره هستند» در همین راستا ابراز شد.البته این مسئولان از سال 90 تقریبا تغییر رویه و کم کم نسبت به تاثیر تحریم ها واکنش نشان دادند.
اما همچنان رسانه ها از اینکه بتوانند تحولات هسته ای را پوشش دهند در محذوریت بودند.برخلاف این روزها که مدام مذاکره کنندگان کشورمان تحقیر می شوند آن زمان کسی حق نداشت بگوید آقای جلیلی بالای چشمانتان احتمالا ابرو است! ویا اینکه در مذاکره چه گذشت و چه کردید؟به جرات می توان گفت نخستین انتقاد به تیم هسته ای دولت احمدی نژاد در مناظره های انتخابات ریاست جمهوری 92 ابراز شد.علی اکبر ولایتی وقتی پشت تریبون رفت با اظهاراتی صریح نحوه مذاکرات سعید جلیلی را زیر سوال برد و تاکید نمود که جلسات مذاکرات بیشتر شبیه به کلاس فلسفه بوده!بعد ها البته بیشتر مشخص شد که چرا مذاکرات طویل المدت تیم مذاکره کننده عایدی خاصی نداشته و ضمنا این پرسش پررنگ تر گشت که پس رسانه ها آن زمان چرا نمی گفتند و نمی نوشتند.نمی خواهم بگویم تیم مذاکره کننده فعلی بلا اشکال هستند ؛حتی محمد جواد ظریف هم چنین ادعایی ندارد اما این نحوه اطلاع رسانی اخبار هسته ای جفاست.تحریم ،تحریم کردن رسانه های دلواپس و همنوایی رسانه فراگیر با آنان به نظر می رسد فراتر از اطلاع رسانی و ایجاد جو ضد برجامی است.تحریم هایی که این روزها از آنان گفته می شود اولا تحریم های سازمان ملل نیست و ثانیا هنوز پروسه آن در آمریکا طی نشده است .
علی ایحال نه آن محدودیت های زمان دولت احمدی نژاد در نشر اخبار هسته ای درست است و نه این بی جنبه بودن برخی رسانه های اصولگرا در انتشار اخبار مربوط به تحریم.
اینجا هم اعتدال لازم است.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:
آفتاب یزد از چاپ نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
نظرات پس از تأیید در بخش روی خط آفتاب روزنامه چاپ می‌گردد.

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام