کاربران محترم: دسترسی به صفحات داخلی روزنامه از ساعت 12 میسر می باشد
AFTAB YAZD NEWSPAPER
سه شنبه, 29 مهر 1399   Tuesday 20 October 2020
RSS فیدخوان
روزنامه در یک نگاه

جستجو در آرشیو

 Instagram.com/aftabyazd
طراحی و اجرا: هنر رسانه

زمان انتشار: 13 مهر 1396

صفحه خبر: صفحه یک

در فضای مجازی گاه بعضی از نکات و حوادث دست به دست می‌چرخد که پند گرفتن از آن یا اعلام آن به عنوان یک موضوع آموزشی می‌تواند بهره زیادی به جامعه، طبیعت، محیط زیست، اقتصاد، فرهنگ و اجتماع برساند. اخیرا صحنه دلخراش کشتن یک توله خرس در یکی از روستاها در فضای مجازی منتشر شده و بعضی از شبکه‌های بیگانه در این زمینه گفتگوهای مفصلی را ترتیب داده‌اند. اینکه تخریب زیست بوم طبیعی بسیاری از حیوانات و عدم توجه به ادامه نسل آنها باعث هجوم این جانوران به روستاها و آبادی‌های نزدیک شده شکی نیست، اما عدم آموزش مقابله با حیوانات و خودداری از کشتن آنها نیز که وظیفه اصلی سازمان محیط زیست است به دست فراموشی سپرده شده است. از سوی دیگر کمبود محیط‌بان نیز یکی از دلایلی است که می‌تواند در این زمینه موثر باشد. کشتار حیوانات تا آنجا پیش رفته است که نسل برخی از آنها منقرض شده و برخی دیگر به خط قرمز رسیده و نزدیک به فنای نسلی هستند. علت اساسی اینکه این گونه اتفاق‌ها در محیط زیست رخ می‌دهد فقط ضعف آموزش و فرهنگ برخورد با حیوانات است که وظیفه اصلی محیط زیست ،آموزش و پرورش و صدا و سیما است که در این زمینه بحث و گفتگو و ارائه بسته‌های آموزشی را ترتیب دهند. عدم آشنایی مردم با اصول مقابله با این گونه جانوران، باعث وحشت آنها شده و طبیعی است جانوران به هنگام ترس برای دفاع از خود ،رفتارهای پرخاشگرانه بروز دهند. وقتی انسان که اشرف مخلوقات و موجودی منطقی و باشعور است به کشتار حیوانات دست بزند از یک حیوان جنگلی و کوهستانی چگونه می‌توان توقع داشت که به انسان حمله نکند.
در فیلم اخیر کاملا مشخص است که عده‌ای می‌خواهند این حیوان را زنده گیری کرده و اجازه ندهند کشته شود ولی وحشت حیوان از هجوم جمعیت باعث فرار و حمله به یکی از افراد شده است. در بسیاری از کشورهای اروپایی حیوانات تا حیاط منازل مردم
پیش می‌روند مخصوصا به هنگام زمستان و کمبود غذا، اما هیچ‌کس این جانوران را نمی‌کشد یا آنها را به نوعی فراری می‌دهند یا از دیگران طلب کمک می‌کنند. البته محیط‌بان‌های متخصص می‌توانند ضمن نگهبانی از محیط زیست با آموزش به روستاییان و افراد نزدیک به زیست بوم حیوانات ، کمک بزرگی به فرهنگ سازی و آموزش مردم در نحوه برخورد با حیوانات کنند.این نکته نباید فراموش شود که از طرفی خطر جان افراد و از طرف دیگر موضوع حفاظت از نسل حیوانات ما را در مقابل مسئولیت بزرگی در جامعه قرار می‌دهد. البته اشاره به این گونه مسائل در کتب درسی می‌تواند کودکان روستایی و کوهستانی را در این زمینه نماینده‌ای برای محیط زیست در خانواده‌ها قرار دهد. سازمان محیط زیست به عنوان یکی از متولیان اصلی این موضوع، بارها جلساتی تشکیل داده و در محورهای فوق همایش‌هایی برگزار کرده اما باز مشاهده می‌کنیم که حیوانات جنگلی هنگام عبور از جاده تصادف کرده و کشته می‌شوند یا به دنبال غذا و آب به روستاهای نزدیک می‌آیند و باعث وحشت مردم می‌شوند. مارهای بسیار وحشتناک، جوجه تیغی یا حیواناتی مانند کفتار و گرگ که در بعضی از خیابان‌ها دیده می‌شوند به طبیعت نزدیک نشده‌اند بلکه مردم هستند که به آنها نزدیک شده‌اند و آنها را از زندگی در زیستگاه اصلی‌شان جدا کرده و برای نگهداری زینتی و سرگرمی به خانه‌هایشان می‌آورند. تصویب قوانین بازدارنده و جرائم بسیار سنگین برای کسانی که این گونه حرکات ضدانسانی را انجام می‌دهند می‌تواند عامل اصلی در پیشگیری باشد. اما در مورد حیواناتی که در مناطق روستایی مشاهده می‌شوند هیچ راهی غیر از آموزش به افراد وجود نداردو افسوس و اظهار نگرانی از انقراض نسل‌ آنها نمی‌تواند راه‌گشا باشد. بنابراین تا دیر نشده و نسل‌های دیگر جانداران فلات ایران به خطر نیفتاده‌اند، سازمان محیط زیست باید در این زمینه اقدامات لازم را انجام داده و با دلسوزی و مراقبت، حفاظت از حیوانات را به عهده بگیرد.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:
آفتاب یزد از چاپ نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
نظرات پس از تأیید در بخش روی خط آفتاب روزنامه چاپ می‌گردد.

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام