کاربران محترم: دسترسی به صفحات داخلی روزنامه از ساعت 12 میسر می باشد
AFTAB YAZD NEWSPAPER
سه شنبه, 06 آبان 1399   Tuesday 27 October 2020
RSS فیدخوان
روزنامه در یک نگاه

جستجو در آرشیو

 Instagram.com/aftabyazd
طراحی و اجرا: هنر رسانه

زمان انتشار: 30 شهریور 1396

صفحه خبر: سیاسی

آفتاب یزد- گروه سیاسی: حسن روحانی رئیس جمهوری روز گذشته باردیگر پشت تریبون سازمان ملل رفت و نطقش را انجام داد. نطقی که اندکی با بقیه حرف‌ها‌یش فرق می‌کرد.
سالهاپیش، پشت همین تریبون بود که او از نیاز به مذاکره و گفتگو با جهان گفت، پشت همین تریبون بود که او در لحظات حساس مذاکرات هسته‌ای از حسن نیت حرف زد و نیاز به نگاهی متفاوت در عرصه دیپلماسی، پشت همین تریبون بود که بعد از تحقق برجام آن را یک توافق بزرگ و یک شاهکار جهانی نامید وفصلی نوین در عرصه دیپلماتیک که می‌تواند سر لوحه بحث‌ها‌ و مذاکرات دیگر نیز باشد، اما حالا روحانی در پشت این تریبون و در عصر ترامپ قراردارد. ترامپی که روزقبل از او سخنانی علیه دولت و حکومت ایران مطرح کرد که می‌توانست به معنای پنبه شدن هرچه دراین چهار سال رشته شده بود باشد.
روحانی دیروز وقتی پشت تریبون سازمان ملل رفت به تاریخ ایران برگشت به تاریخ کوروش کبیر و آزادی یهودیان بابل توسط او و ایرانیان، به زندگی با ارامنه اشاره کرد و اینکه ایران امروز همان ایران حق جوی گذشتگان است. محمد جواد ظریف به مانند یک خارجی که فارسی نمی‌فهمد یک گوشی بر گوش گذاشته بود تا قشنگ ببیند حرف‌ها‌ی روحانی چطور ترجمه می‌شوند (!)تا یک وقت مثل ترجمه‌ها‌ی صداو سیمای خودمان از حرف‌ها‌ی ترامپ درنیاید، روحانی اگرچه از اعتدال می‌گفت اما وقتی به اظهارات روز قبل دونالد ترامپ رسید لحنی متفاوت به خود گرفت. رئیس جمهور اظهارات ترامپ را جاهلانه و دون شان سازمان ملل توصیف کرد و برجام را دستاوردی مهم دانست. نمایندگان آمریکا به خوبی نکات حرف‌ها‌ی روحانی را یادداشت می‌کردند. برخلاف نماینده فلسطین که حتی به تعاریفی که روحانی از آنها می‌کرد هم توجهی نداشت و سردرگم به دنبال یک گوشی برای ترجمه می‌گشت.
متن کامل سخنرانی رییس‌جمهور در مجمع عمومی سازمان ملل به شرح زیر است:
خانم‌ها‌ و آقایان،
در این بزرگ‌ترین تریبون بین­‌المللی با صدای بلند اعلام می­‌کنم که اعتدال منش و روش ملت بزرگ ایران است. اعتدال نه انزواطلبی است و نه استیلاجویی؛ اعتدال نه بی تفاوتی است و نه پرخاشگری.
مشی اعتدال، مشی صلح است؛ اما صلحی عادلانه و جامع؛ نه صلح برای ملتی، و جنگ و درگیری برای ملتی دیگر؛
اعتدال، آزادی و مردم‌سالاری است؛ اما به صورتی شامل و فراگیر؛ نه حمایت ظاهری از آزادی در یک‌جا، و پشتیبانی از دیکتاتوری در جای دیگر؛
اعتدال،هم‌افزایی اندیشه‌ها‌ است و نه رقص شمشیرها؛
و بالاخره مشی اعتدال، زیبایی آفرین است. سلاح‌ها‌ی مرگبار صادراتی زیبا نیست؛ صلح زیبا است، تحریم­‌های ظالمانه زیبا نیست، عدالت زیبا است.
رویکرد ما صلح‌خواهی و حمایت از حقوق ملت‌هاست. ما ظلم را نمی‌پسندیم و از مظلوم دفاع می‌کنیم. ما تهدید نمی‌کنیم و تهدید را از جانب هیچ کس نمی‌پذیریم. زبان ما زبان کرامت است و زبان تهدید را برنمی‌تابیم. ما اهل مذاکره‌ایم، اما از موضع برابر و احترام متقابل، و با رویکرد برد-برد.
در دنیای امروز صلح، امنیت، ثبات و پیشرفت کشورها در هم تنیده شده‌اند. نمی‌شود مردم فلسطین توسط رژیمی شرور و نژادپرست از کمترین حقوق انسانی محروم باشند و غاصبان این سرزمین در امنیت؟ نمی‌شود یمن، سوریه، عراق، بحرین، افغانستان، میانمار، و بسیاری مناطق دیگر در فقر و جنگ و درگیری زندگی کنند و عده‌ای گمان کنند که می‌توانند امنیت و رفاه و توسعه بلندمدت در کشورهای خود داشته‌باشند.
آقای رئیس!
ایران از گذشته پرچم دار تسامح در حق ادیان و اقوام مختلف بوده است. ما همان ملتی هستیم که یهودیان را از رنج اسارت بابلی نجات دادیم؛ ارمنیان مسیحی را با آغوش باز در میان خویش پذیرفتیم و در میان خود یک "قاره فرهنگی" و تنوعی کم‌نظیر از اقوام و ادیان را جای داده‌­ایم. این همان ایران است که همواره از مظلومان دفاع کرده است؛ ‌قرن‌ها پیش مدافع حقوق یهودیان و اکنون مدافع حقوق فلسطینیان است. ایران همان ایران حق جو و آرامش طلب است.
ما امروز در صف مقدم مبارزه با تروریزم و تندروی مذهبی در خاورمیانه قرار داریم.نه از موضع فرقه‌ای و قومی، که از موضعی انسانی، اخلاقی و استراتژیک.
ایران نه ­می‌­خواهد امپراتوری تاریخی اش را احیا کند و نه می­‌خواهد مذهب رسمی­‌اش را حاکم کند و نه می­‌خواهد انقلابش را با زور سرنیزه صادر کند. ما به استواری فرهنگ­مان، حقیقت مذهب­مان و اصالت انقلابمان آن قدر باور داریم که هرگز نمی‌خواهیم آنها را چونان اهداف استعماری جدید بر کوله سربازان صادر کنیم. ما برای ترویج فرهنگ و تمدن و مذهب و انقلابمان در قلبها وارد می‌شویم و با عقل‌ها سخن می‌­گوییم. شعر می‌خوانیم و با حکمت سخن می­‌گوییم. سفیران ما، شاعران و عارفان و حکیمان­مان هستند. ما با مولوی تا این سوی اقیانوس اطلس را در نوردیده­‌ایم. ما با سعدی در دل آسیا نفوذ کرده‌­ایم­. ما با حافظ جهان را فتح کرده‌ایم پس چه نیازی دیگر، به فتح جدید داریم؟!
عالیجنابان،
صدای اعتدال از طرف ملتی است که نه فقط در بیان، که در عمل به آنها پایبند بوده است. برجام، بهترین نشانه صدق ادعای ماست.
برجام حاصل بیش از دو سال مذاکرات فشرده است که نتیجه آن، مورد حمایت شورای امنیت ملل متحد، و جامعه جهانی قرار گرفت و به‌صورت بخشی از قطعنامه 2231 شورای امنیت درآمد. برجام متعلق به یک یا دو کشور نیست، برجام سند شورای امنیت، و متعلق به کل جامعه
بین‌المللی است.
برجام ایجاد یک تعامل نو در مناسبات جدید جهانی است. تعاملی مبتنی بر مشارکت و سازندگی دوجانبه، میان ما وجهان. ما درهای تعامل و همکاری را گشودیم. ما ده‌ها قرارداد توسعه با دولت‌های توسعه یافته شرق و غرب بستیم. متاسفانه برخی خود را از این امکان تازه محروم کردند. به خود تحریمی دست زدند و حال با احساس غبن، فکر می‌­کنند فریب خورده‌­اند.در حالیکه ما نه فریب خورده‌ایم و نه کسی را فریب داده­‌ایم.ما سطح برنامه هسته­‌ای خود را، خود تعیین کرده‌­ایم. ما بازدارندگی هسته‌­ای را نه از سلاح هسته‌­ای که از دانش و مهمتر از آن از مقاومت ملت خود بدست آورده‌­ایم.این هنر و تکنیک ماست. آنها می‌خواستند سلاح نداشته اتمی را از ایران، سلب کنند و البته ما از سلب چیزی که نداشتیم و مدعی آن هم نبودیم، ابایی نداشتیم و نداریم. نمی‌توان پذیرفت رژیم غاصب صهیونیستی که با سلاح هسته‌ای‌اش
منطقه و جهان را تهدید می‌کند و متعهد به هیچ مقررات و نظارت بین المللی نیست، ملت‌های صلح‌طلب را نصیحت کند.
تنها یک لحظه تصور کنید که منطقه خاورمیانه بدون برجام، در چه وضعیتی قرار داشت. تصور کنید اگر در کنار جنگ‌های داخلی، تروریسم تکفیری، بحران‌ها‌ی انسانی، و وضعیت‌های پیچیده سیاسی اجتماعی در غرب آسیا، یک بحران ساختگی هسته‌ای نیز در این منطقه وجود می‌داشت؛ چه می‌­شد؟
به صراحت اعلام می‌کنم که جمهوری اسلامی ایران اولین کشوری نخواهد بود که برجام را نقض ­کند ولی در مواجهه با نقض آن عکس العمل متناسب و قاطع خواهد داشت. اگر این توافق به دست «نااهلان عرصه سیاست» از بین برود، مایه تاسف خواهد بود و دنیا فرصت بزرگی را از دست خواهد داد؛ اما چنین اقدامی هرگز قادر نخواهد بود
جمهوری اسلامی ایران را در مسیر پیشرفت و تعالی خود متوقف نماید.
دولت جدیدآمریکا با پیمان شکنی و نقض تعهدات بین‌المللی،فقط اعتبار جهانی خود را می‌شکند و اعتماد دولت‌ها وملت‌ها نسبت به هرگونه مذاکره وتعهدات آینده خودرا ازدست می‌دهد.
خانمهاوآقایان،
جمهوری اسلامی ایران مبتکر اتحاد جهانی برای مقابله باخشونت و افراطی‌گری است و گفتگو ومذاکره بر مبنای برد-برد راتنها مسیرحل وفصل بحران‌های جهانی ومنطقه‌ای می‌داند.
تعمیق پیوندها باکشورهای همسایه ومنطقه و افزایش سطح همکاری با کشورهای دوست، انتخابِ آگاهانه ما است وعبور از تهدیدات خطرناک وتحولات پیچیده دوران گذار فعلی جز با افزایش تماس‌ها و مراودات و نهادینه کردن گفتگو ازسوی دولت‌ها وملت‌ها امکان‌پذیر نیست.
ادبیات جاهلانه، زشت، کینه‌توزانه ومشحون از اطلاعات غلط و اتهامات بی‌پایه‌ای که از زبان رئیس جمهور آمریکا علیه ملت ایران دیروز در این مجمع محترم شنیده شد، نه تنها در شان سازمان ملل نبود بلکه درتقابل باخواسته امروز ملت‌ها ازاین اجلاس-یعنی اتحاد دولت‌ها برای مقابله باجنگ وتروریسم- قرارداشت.
در همین جا اعلام می‌کنم که توان دفاعی جمهوری اسلامی ایران، از جمله توانمندی‌ها‌ی موشکی، تنها جنبه دفاعی و بازدارندگی داشته و برای حفظ صلح و ثبات در منطقه، و جلوگیری از ماجراجویی بیخردان هدف گذاری شده است. مردم شهرهای مختلف ما در جنگ تحمیلی هشت‌ساله قربانی موشک‌ها‌ی دوربرد رژیم صدام بودند و ما هرگز اجازه تکرار چنین جاه طلبی‌ها‌ی فاجعه‌بار را نخواهیم داد.
بی‌ثباتی وخشونت‌ورزی در منطقه ما با مداخله نظامی قدرت‌های فرامنطقه‌ای تشدیدشد؛ همان قدرت‌هایی که اکنون با هدف مداخله بیشتر و فروش سلاح‌های مرگبارشان ایران رابه ایجاد ناامنی متهم می‌کنند. من به صراحت اعلام می‌کنم که مداخله خارجی وتعیین تکلیف برای مردم منطقه نتیجه‌ای جز تداوم وگسترش بحران برجای نخواهدگذاشت. بحران‌های سوریه، یمن و بحرین راه حل نظامی ندارند وتنها از طریق توقف خشونت و پذیرش رای و نظر مردم پایان‌پذیر است.
دولت آمریکا باید برای مردم خود توضیح دهد که چرا با صرف صدها میلیارد دلار از دارایی‌های ملت خود و ملت‌های منطقه به جای آن‌که به ثبات و امنیت کمک کند موجب قتل و فقر و ویرانی و رشد تروریسم و افراطی‌گری شده است.
خانمها، آقایان؛
اقتصاد ایران در چهار سال اخیر به خوبی نشان داد که از ظرفیت‌های کم نظیر رشد و توسعه برخوردار است.
تحریم‌ها‌ی اقتصادی نه تنها مایه توقف ایران نشد، بلکه عزم ملی را بر تقویت تولید ملی راسخ تر کرد. دستیابی به بالاترین نرخ رشد جهانی در سال گذشته نیز نشان داد که اقتصاد ایران می‌تواند با پتانسیل رشد یک تریلیون دلاری در بیست سال پیش رو، امیدبخش ترین اقتصاد نوظهور جهان شود.سیاست راهبردی ما برای تحقق این رشد پایدار و متوازن، تعامل گسترده با جهان است. باور ما این است که توسعه و امنیت، دست در دست هم ارتقاء می‌یابد و منافع مشترک، می‌تواند ضامن امنیت منطقه‌ای و جهانی شود.
ایران با برخورداری از بزرگترین ذخائر گاز و نفت در جهان، آمادگی دارد که در یک همکاری بلندمدت، به امنیت انرژی جهانی کمک کند و با سرمایه‌گذاری مشترک در زیرساخت‌ها‌ی حمل‌ونقل دریایی، ریلی و جاده‌ای، ظرفیت کریدورهای ترانزیت بین المللی را ارتقاء بخشد. تقویت زیرساخت‌های اقتصادی در حوزه‌ها‌ی گاز رسانی،
شبکه‌های برق، و ارتباطات ریلی و جاده ای، امکان تولید ارزان با دسترسی به بازار بزرگ ملی و منطقه‌ای را برای پروژه‌ها‌ی متنوع صنعتی فراهم کرده است. اینک با فراهم آمدن فضای حقوقی مساعد، هیات‌ها‌ی متعدد سرمایه گذاران خارجی به ایران گسیل شده اند که به امضای روزافزون قراردادهای بزرگ سرمایه گذاری مشترک و تامین مالی در حوزه‌ها‌ی مختلف منجر شده است.
سیاست دولت در ایران بر آن است که با بهبود مستمر فضای کسب و کار، حمایت از حقوق مالکیت فکری، اصلاح مداوم قواعد حکمرانی شرکت‌ها و مبارزه جدی با پولشویی، فضای حقوقی مساعد برای سرمایه‌گذاری در شرکتهای دانش بنیان و حوزه‌ها‌ی مختلف فنی و اقتصادی را بیش از پیش فراهم نماید.
عزم ملت ایران بر ساختن ایرانی آزاد و پیشرو، و مشارکت در توسعه منطقه‌ای امن و آرام،
بر مبنای اخلاق و احترام به حقوق بین‌الملل جدی است و در این راه، از مشارکت و همکاری همه سرمایه گذاران و صاحبان اندیشه و ابتکار در سراسر جهان استقبال می‌کند. من در این جایگاه جهانی، به سخنگویی از ملت مهمان نواز ایران، از همه آنها که صلح و امنیت و پیشرفت را در سایه مشارکت و همکاری ملت‌ها جستجو می‌کنند، برای سفر به ایران و مشارکت در این آینده پرامید،
دعوت می‌کنم.
خانم‌ها، آقایان
ما می‌توانیم با باور به تصمیم چهار سال قبل خود در این مجمع عمومی، برای ایجاد جهانی عاری از خشونت و افراط، گفتمان تحمیل، یکجانبه گرایی، ارعاب و جنگ را به منطق گفتگو، هم‌افزایی و صلح تبدیل کنیم؛ تا صدای اعتدال، تنها صدای غالب در جهان باشد.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:
آفتاب یزد از چاپ نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
نظرات پس از تأیید در بخش روی خط آفتاب روزنامه چاپ می‌گردد.

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام