کاربران محترم: دسترسی به صفحات داخلی روزنامه از ساعت 12 میسر می باشد
AFTAB YAZD NEWSPAPER
جمعه, 16 خرداد 1399   Friday 5 June 2020
RSS فیدخوان
روزنامه در یک نگاه

جستجو در آرشیو

 Instagram.com/aftabyazd
طراحی و اجرا: هنر رسانه

زمان انتشار: 23 شهریور 1396

صفحه خبر: بین الملل

آفتاب یزد ـ گروه بین الملل: اسرائیلِ تا به این اندازه مستاصل و تا بدین اندازه هراسناک؛ حداقل طی دو دهه اخیر سراغ نداشته ایم. سفرهای
بی نتیجه به مسکو، ترکیه، پاریس و... این روزها حال و هوای مقامات بلندپایه این رژیم حال و هوایی به شدت متغیر و ابری است.
«علی‌اصغر زرگر» کارشناس مسائل بین‌الملل در تحلیل دلایل سفر نخست‌وزیر اسرائیل به آمریکا معتقد است:«اسرائیل در چهار سال گذشته پروژه‌های مختلفی را تحت عنوان «بازی بزرگ در خاورمیانه» طراحی کرده و به اجرا گذاشته است که هدف اصلی آن تضعیف عمق استراتژیک ایران در غرب آسیا است. حتی در برخی از اسناد منتشر شده، بحث «توزیع تهدید» در مرزهای ایران توسط اسرائیل مطرح شده که تمامی این سناریوها از سالیان گذشته با محوریت تل‌آویو و حمایت مالی سعودی‌ها شکل گرفت. وی افزود: در اظهارات مقام‌های سعودی و اسرائیل رسماً می‌بینیم که وضعیت فعلی خاورمیانه را با عنوان «سلسله تحولات سازنده» مطرح می‌کنند که قرار بود خروجی آن به نفع غرب و رژیم صهیونیستی باشد. برآیند فعلی در منطقه و همچنین رفت‌وآمدهای دیپلماتیک مقام‌های عربستان، اسرائیل و آمریکا نشان می‌دهد که این تحولات آن گونه که گفته می‌شد به نفع ایالات متحده و اسرائیل رقم نخورده است و وضعیت معکوس به خود گرفته است.
این استاد دانشگاه در تشریح سناریوهای
مد نظر آمریکا و اسرائیل در منطقه اظهار کرد: نخست بحث ورود آمریکا و سرمایه‌گذاری آن در «اقلیم کردستان» است که بر اساس سابقه نشان داده شده که هر وقت در منطقه و عراق به هم ریختگی امنیتی و سیاسی به وجود می‌آید کردها سریعاً برای اعلام استقلال دست به کار می‌شوند. پروژه دوم، ورود علنی اسرائیل به منطقه برای کمرنگ کردن حوزه نفوذ ایران در غرب آسیا است. آنها امیدوار بودند که داعش بتواند کار را در عراق و سوریه یکسره کند اما نتیجه معکوس آن در حالت فعلی موجب شده تا اسرائیل و آمریکا دست به طرح سناریوهای جدید بزنند. چراکه ادامه همکاری آمریکا با جریان‌های افراطی و تروریستی منطقه موجب افول پرستیژ بین‌المللی واشنگتن و تل‌آویو خواهد شد و از این جهت باید مسائل دیگری مطرح شود.
وی در پایان خاطرنشان کرد: بنا بر اطلاعات موجود و با توجه به تحولات میدانی و موضع‌گیری‌های سیاسی باید بگوییم که آمریکا در صدد است تا تمامی زمینه‌ها را برای حضور اسرائیل در منطقه مهیا کند. از این جهت ایالات متحده در حال نمایان کردن یک انحصارطلبی گسترده همانند سال‌های پس از جنگ جهانی است تا بتواند خود را از منطقه و حتی پیمان برجام خارج کند و نهایتاً از طریق کشورهای اروپایی و حتی رژیم صهیونیستی، نخست به برجام و پس از آن به منافع ایران در منطقه آسیب بزند. به بیان گویاتر باید گفت که آ‌مریکا در صدد است تا یک «توطئه نیابتی» را رقم بزند.ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:
آفتاب یزد از چاپ نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
نظرات پس از تأیید در بخش روی خط آفتاب روزنامه چاپ می‌گردد.

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام