کاربران محترم: دسترسی به صفحات داخلی روزنامه از ساعت 12 میسر می باشد
AFTAB YAZD NEWSPAPER
پنج شنبه, 01 آبان 1399   Thursday 22 October 2020
RSS فیدخوان
روزنامه در یک نگاه

جستجو در آرشیو

 Instagram.com/aftabyazd
طراحی و اجرا: هنر رسانه

زمان انتشار: 21 مرداد 1396

صفحه خبر: یک هفته با سیاست

روزنامه اعتماد به قلم قادر شادی‌وند، کارشناس انرژی یادداشتی منتشر کرده است با عنوان«قراردادهای نوین نفتی مصداق استراتژی شفاف و توسعه‌نگر». در این گزارش آمده:
«اقتصاد ایران تنها در زمینه واردات به اقتصاد جهانی متصل است و نقش ایران و شرکت‌های ایرانی در تامین نیازهای اقتصادی جهان بسیار محدود و به‌طور خاص به صادرات نفت و گاز و محصولات پتروشیمی محدود می‌شود. این در حالی است که به‌دلیل عدم اتخاذ دیپلماسی فعال، حتی در زمینه انرژی نیز از تمام ظرفیت‌های کشور در راستای تقویت نقش کشور در سیاست بین‌الملل استفاده مناسب به‌عمل نیامده است. برای مثال، با وجود دارابودن بزرگ‌ترین منابع گاز طبیعی جهان، اساساً اقتصاد هیچ‌یک از کشورهای همسایه از نظر این حامل انرژی به ایران وابسته نبوده و نقش موثری در صادرات و تامین عرضه جهانی این محصول از سوی ایران متصور نیست.
امروزه هیچ خط لوله بین‌المللی نفت و گاز از پهنه سرزمینی ایران عبور نکرده است. این در حالی است که کشورهای بسته آسیای میانه برای انتقال نفت و
گاز خود مایل به متنوع‌کردن مسیرهای صادراتی خود هستند. این امر،
عدم وابستگی اقتصادهای منطقه و جهان به اقتصاد ایران، به‌طور مستقیم
بر قدرت سیاسی کشور در تحولات منطقه‌ای و جهانی تاثیر داشته است.
راهکار اصلی همانا تقویت روابط با دنیای خارج و البته بازیگران کلیدی منطقه‌ای و جهانی است. کشوری مانند عربستان پذیرای شرکت‌های بزرگ نفتی و شیمیایی آمریکایی و اروپایی است و در مقابل سرمایه‌گذاری عمده‌ای در روسیه و چین انجام می‌دهد و نخستین صادر‌کننده نفت به اکثر کشورهای صنعتی آسیای‌شرقی است. همچنین کشورهای کوچک امارات، قطر و کویت سرمایه‌گذاری‌های عمده در کشورهای اروپایی و آمریکایی انجام می‌دهند و در مقابل شرکت‌های بین‌المللی در عرصه‌های مختلف اقتصاد آنها حضور دارند. این یک پیام روشن دارد. امنیت شما امنیت ماست. اما واقعیت آن است که در افزایش نقش کشور در تعاملات سیاسی منطقه و جهان، چاره‌ای جز توسعه روابط خارجی کشور وجود ندارد. واقعیت آن است که در سطح روابط بین‌الملل اعتماد به سختی حاصل می‌شود و اصولا در مواقعی که این اعتماد حاصل از برآیند منافع اقتصادی مشترک نباشد، حصول آن غیرمحتمل خواهد بود. نمی‌توان از کشورها و شرکت‌های خارجی انتظار داشت با رعایت اخلاق و احترام از منافع اقتصادی و سیاسی خود چشم پوشیده و حافظ منافع ملی ما باشند.
اما صرفا هوشمندی و قوانین نظارتی و کنترلی، همچنین کسب تجارب ارزنده از روابط پیشین است که در ارتباط با خارجی‌ها (و حتی شرکت‌های خصوصی داخلی) منافع بلندمدت کشور را تضمین می‌کند. انتظار آن است که با گسترش حساب شده همکاری‌ها و تعاملات اقتصادی بین‌المللی و مشارکت فعال با کشورهای ذی‌نفع در پروژه‌های علمی، توسعه‌ای و زیرساختی کشور، علاوه بر کسب منافع بلندمدت اقتصادی، با همسو کردن و اتصال منافع سایر کشورها با منافع جمهوری اسلامی ایران، قدرت و نقش ایران در تعاملات و تصمیم‌سازی‌های سیاسی منطقه و جهان تقویت شود، اما در کنار ضرورت تعامل با جامعه جهانی یعنی امکان همکاری با شرکت‌های بین‌المللی صاحب دانش و تجربه، عملا انتظار می‌رود شرکت‌ها و سازمان‌های فعال اقتصاد داخلی، عینک «تهدید» را برداشته، بلکه این امکان را به‌عنوان یک «فرصت» جهت ارتقای قابلیت‌های اجرایی خود تلقی کنند. این واقعیت بر کسی پوشیده نیست که پیمانکاران و فعالان داخلی، با توجه به توان فنی، تکنولوژیکی، مدیریتی و مالی خود، یارای رقابت با شرکت‌های خارجی را نداشته و حضور خارجی‌ها را تهدیدی برای حیات اقتصادی خود قلمداد می‌کنند. این در حالی است که با هوشمندی مسئولان ذی‌ربط در انعقاد قراردادهای بین‌المللی، مشارکت مفید جایگزین رقابت نابرابر خواهد شد. تدوین استراتژی شفاف و توسعه‌نگر در همکاری و تعامل با شرکای مالی و اقتصادی خارجی از اولویت‌های سیاست‌های کلان اقتصادی و سیاسی کشور و موردتوجه اسناد بالادستی از جمله سیاست‌های اقتصاد مقاومتی به‌شمار می‌رود که ضمن تامین منافع بلندمدت کشور، تابلوی راهنمای رفتار اقتصادی و سیاسی سایر کشورها با جمهوری اسلامی ایران خواهد بود. آنچه مسلم است قدرت سیاسی کشور در ایجاد روابط متقابل با دیگران و افزایش نیازمندی آنها به خود تضمین خواهد شد.»
قراردادهای نوین نفتی مصداق استراتژی شفاف و توسعه‌نگر


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:
آفتاب یزد از چاپ نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
نظرات پس از تأیید در بخش روی خط آفتاب روزنامه چاپ می‌گردد.

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام