کاربران محترم: دسترسی به صفحات داخلی روزنامه از ساعت 12 میسر می باشد
AFTAB YAZD NEWSPAPER
دوشنبه, 08 آذر 1400   Monday 29 November 2021
RSS فیدخوان
روزنامه در یک نگاه

جستجو در آرشیو

 Instagram.com/aftabyazd
طراحی و اجرا: هنر رسانه

زمان انتشار: 17 تیر 1396

صفحه خبر: باشگاه نویسندگان

سعید جلیلی این روز‌ها تبدیل به پررنگ‌ترین چهره جریان اصولگرا شده است. بعد از شکست محافظه‌کاران در انتخابات ریاست‌جمهوری دوازدهم، جلیلی فعال‌ترین چهره سیاسی اصولگرایان است. او سخنرانی می‌کند. از دولت سایه می‌گوید. همچنان از روحانی انتقاد می‌کند و تبدیل به سخنگوی جریان ساکت اصولگرا شده است.
سوالی که در این میان مطرح می‌شود این است که حضور پررنگ سعید جلیلی در فضای بعد از انتخابات ریاست‌جمهوری به چه معناست؟
دبیر سابق شورایعالی امنیت ملی بعد از شکست در انتخابات ریاست‌جمهوری یازدهم، سودای حضور در انتخابات ریاست‌جمهوری دوازدهم را داشت. تا روزهای قبل از ثبت‌نام انتخابات‌ ریاست‌جمهوری، او گزینه جدی نامزد ریاست‌جمهوری بود. جلیلی حتی حاضر نشده بود وارد بازی وحدت محافظه‌کاران شود. او خود را آماده رقابت با روحانی می‌کرد.
دبیر سابق شورایعالی امنیت ملی در دولت احمدی‌نژاد بر این باور بود که می‌تواند به‌واسطه برجام، روحانی را تبدیل به اولین رئیس‌جمهور ۴ساله ایران کند. او و تیمش به این می‌اندیشیدند که می‌توانند به سابقه مدیریت پرونده هسته‌ای ایران از نظر اطلاعاتی، روحانی را آچمز کنند.
رسانه‌ها منتظر خبر آمدن جلیلی به انتخابات بودند که او به نفع ابراهیم رئیسی از صحنه کنار کشید و تبدیل به دست راست تولیت آستان امام‌رضا(ع)، در انتخابات ریاست‌جمهوری شد. نتیجه این ائتلاف، شکست در برابر روحانی بود. مردم باز هم در انتخابات به روحانی اعتماد کردند.
بعد از پیروزی حسن روحانی، بسیاری از چهره‌های شناخته شده اصولگرا از جمله سید ابراهیم رئیسی روزه سکوت گرفتند و تنها سعید جلیلی است که در صحنه حضور دارد.
جلیلی می‌خواهد مهم‌ترین اپوزیسیون روحانی و البته اصلاح‌طلبان باشد. جلیلی بر این باور است علت شکست اصولگرایان این است که تنها در زمان انتخابات شروع به فعالیت می‌کنند و در سال‌های قبل از آن تنها نظاره‌گر زمین بازی رقیب هستند. او در جمع دانشجویان گفته بود: «آیا در دنیا فقط یک وظیفه به اسم انتخابات داریم؟ تا زمان انتخابات می‌شود، احساس تکلیف می‌کنیم. وقتی تمام می‌شود می‌گوییم تکلیف تمام شده است تا انتخابات بعدی! یکی نیست بپرسد اگر تو احساس تکلیف می‌کردی چه شد؟ با یک روز همه چیز تمام شد و رفت؟ تکلیف که فقط این نیست، آن هم اگر فقط من حضور داشته باشم. اگر نبودم دیگر خداحافظ شما تا انتخابات بعدی!»
جلیلی می‌خواهد پایه‌های انتخابات ریاست‌جمهوری۱۴۰۰ را از سال ۹۶ بگذارد. او دوست ندارد قرن جدید ایرانیان با رئیس‌جمهور اصلاح‌طلب آغاز شود. به خاطر همین تلاش می‌کند تفکر خود را به نام دولت در سایه در میان جامعه به‌ویژه محافظه‌کاران جا بیندازد. به‌نظر می‌رسد تلاش‌های جلیلی برای این است که دیگر در سال‌های آینده جریان راستگرا به‌راحتی او را از صحنه کنار بگذارند.
به زبان ساده‌تر می‌توان گفت سعید جلیلی اولین نامزد انتخابات ریاست‌جمهوری سال ۱۴۰۰ است./ منبع: عصر‌ایران


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:
آفتاب یزد از چاپ نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
نظرات پس از تأیید در بخش روی خط آفتاب روزنامه چاپ می‌گردد.

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام