کاربران محترم: دسترسی به صفحات داخلی روزنامه از ساعت 12 میسر می باشد
AFTAB YAZD NEWSPAPER
یکشنبه, 04 آبان 1399   Sunday 25 October 2020
RSS فیدخوان
روزنامه در یک نگاه

جستجو در آرشیو

 Instagram.com/aftabyazd
طراحی و اجرا: هنر رسانه

زمان انتشار: 23 اردیبهشت 1396

صفحه خبر: نقد

در این چند روزی که سوت آغاز رسمی رقابت‌های انتخاباتی به صدا در آمده است، می‌شود همه شعارهای کاندیداهای محترم ریاست‌جمهوری را در چند جمله فشرده کرد: بهبود بخشیدن به شرایط کار و کسب مردم، رنگین کردن سفره خلایق و افزودن بر کرامت ایرانی در جهان؛ این سه جمله لب لباب گفت و شنودهای کاندیداهای محترم در رسانه ملی و سخنرانی‌های تبلیغاتی‌شان است. در اینکه همه کاندیداهای محترم ریاست‌جمهوری با نیتِ خیرِ خدمت به مردم کفش و کلاه کرده‌اند و در رقابت‌ها شرکت جسته اند؛ حرفی نیست اما، خدمت رساندن به مردم و رونق افزایی به کاسبی مردم و افزودن به ارزش پاسپورت ایرانی دستمایه و ابزار کار خود را می‌طلبد.
به عبارت بهتر، در شرایط امروزین ما، برای جامه عمل پوشاندن به شعارهای انتخاباتی، چاره‌ای جز پیوند «عزتمندانه» با جهان نداریم. به زبان دقیق‌تر، برای چرخاندن اقتصاد کشور و جدال با معضل بیکاری وکسادی بازار و برانگیختن احترام کشورها، گزیری جز اعتقاد به دیپلماسی و پای‌بندی نشان دادن به فرهنگ گفت و شنود با کشورهای جهان نداریم. که این همه نیازمند برخورداری از تیم کاردیده دیپلماسی و دیپلمات‌های زبده است. با گردشی در احوال کاندیداهای محترم ریاست‌جمهوری و دقیق شدن در سخنان آنها، درک و دریافت این ظریفه چندان دشوار نیست که هیچ یک از کاندیداها در حوزه سیاست خارجی به اندازه تیم دکتر روحانی تمرکزشان بر روی مسائل بین‌الملل نبوده است ودر مقام مقایسه با تیم دکتر روحانی در زمینه سیاست خارجی چیز زیادی در چنته ندارند! امروز برای هر آنکس که در دانشگاه چند واحدی مبانی سیاست یا اقتصاد گذرانده باشد، این نکته روشن‌تر از آفتاب است که اقتصاد نیرومند بدون دیپلماسی زنده و به دور از هیاهو اگر نه شرط نخست، اما یکی از شروط اساسی هر اقتصاد پویایی است. ارتباط گرفتن با کشورهای بزرگ اقتصادی و جلب سرمایه گذار اقتصادی که بازار اقتصادی سخت بدان نیازمند است، تنها با یک سیاست خارجی منطقی و جنجال پرهیز می‌تواند تصور کردنی باشد. تیم چیره دست دولت تدبیر وامید با همه نقطه ضعف‌های احتمالی‌اش، در این چهار ساله نشان داده است که از پس کارهای نمایان برآمده است. پیش بردن مذاکرات هسته‌ای با کشورهایی که تاریخ دیپلماسی جهان را شکل داده‌اند ودر نهایت امضای برجام، شاهد استواری بر این مدعاست. کاندیداهای محترمی که در حوزه سیاست خارجی دستی نداشته‌اند و بدون برنامه مشخصی در حوزه سیاست خارجی و اقتصاد بین‌الملل شعار دوبرابر کردن یارانه‌ها و پدید آوردن میلیون‌ها شغل را به خورد مردم می‌دهند، باید به این نکته دقت نظر بیشتری بیفکنند که امروزه اقتصاد پویا بدون در نظر گرفتن شرایط تجارت جهانی و در پیش گرفتن طرح‌های متناقض و به اصطلاح «خربزه عسلی» امری محال و ناشدنی است. دکتر روحانی و تجربه فراوانش در حوزه سیاست خارجی از همان اوان پیروزی انقلاب تا به امروز و تیم ماهر ایشان در حوزه دیپلماسی می‌توانند بهترین گزینه برای پدید آوردن اقتصاد ومعاشی سزاوار مردم سرزمین گرامی ما باشند، چرا که آنها در این چهار سال با هزاران زبان فریاد زده‌اند که تنها راه رونق افزایی به بازار کار کشور دوری گزیدن از رفتار و سخنان نامناسب و پرهیز از اقدامات غیرمنطقی و پیوستن به دریای تجارت جهانی و اقتصاد بین‌الملل است.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:
آفتاب یزد از چاپ نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
نظرات پس از تأیید در بخش روی خط آفتاب روزنامه چاپ می‌گردد.

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام