کاربران محترم: دسترسی به صفحات داخلی روزنامه از ساعت 12 میسر می باشد
AFTAB YAZD NEWSPAPER
سه شنبه, 07 بهمن 1399   Tuesday 26 January 2021
RSS فیدخوان
روزنامه در یک نگاه

جستجو در آرشیو

 Instagram.com/aftabyazd
طراحی و اجرا: هنر رسانه

زمان انتشار: 01 تیر 1394

صفحه خبر: سرمقاله‌ها

خیلی ساده می‌توان گفت آن چیزی که دیروز در مجلس توسط نمایندگان تحت عنوان «الزام دولت به حفظ دستاوردهای هسته‌ای» به تصویب رسیده است نکته تازه‌ای ندارد و در حقیقت طرح به شکلی نوشته و از سوی شورای عالی امنیت ملی اصلاح و تعدیل شده که برای دولت و وزارت خارجه محدودیتی ایجاد نمی‌نماید. می‌توان گفت از آنجایی که این طرح ابتدا از سوی دلواپسان مجلس کلید خورده بود آنان مجددا شکست خورده و نتوانستند به خواسته خود برسند. اعتراض‌های این تعداد از نمایندگان مجلس پس از تصویب طرح فوق گواه این مدعاست.
اما شاید بد نباشد مروری بر جزئیات این طرح داشته باشیم:
یک: در بند نخست این طرح آمده است:«لغو تحریم‌ها به طور کامل و جامع باید در متن توافق نامه درج شده و در روز آغاز اجرای تعهدات انجام شود.» این بند عین مطالبی است که بارها مقام معظم رهبری و پیرو آن شخص حسن روحانی و ظریف بر آن تاکید ورزیده‌اند و به طرف غربی اعلام نموده‌اند اولا پس از توافق بایستی تمام تحریم‌های هسته‌ای لغو و ثانیا همزمان با اجرای توافق طرف مقابل متعهد به انجام تعهدات درون توافق باشد. بنابراین
این بند از طرح مجلس از مدتها قبل و
پس از شروع مذاکرات هسته‌ای مورد اجماع دولتی‌ها بوده است.
دو: در بند دیگری از این طرح ذکر شده که «آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در چارچوب توافق نامه پادمان مجاز به انجام نظارت‌های متعارف از سایت‌های هسته‌ای است.» در این بند هم غیر از این انتظار نمی‌رفته است و اینکه نظارت سازمان نظارتی بین‌المللی بایستی در چارچوب عرف و متعارف باشد امری بدیهی است. مذاکره‌کننده‌های کشورمان از جمله عراقچی بارها به مردم اطمینان داده اند میزان دسترسی‌های ناظران غربی محدود و در چارچوب‌های پذیرفته شده کشورمان است.
سه: مجلسیان همچنین تصویب نموده‌اند «هیچ محدودیتی برای کسب دانش و فن آوری صلح آمیز هسته‌ای و تحقیق و توسعه پذیرفته شده نیست.» این بند در شرایطی به تصویب نمایندگان رسیده است که در تفاهم لوزان نیز بر آن تاکید و در بیانیه پایانی آن مذاکرات این نکته قید شده بود. در نتیجه این بند نیز حاوی مطالب جدیدی نیست.
چهار: در تبصره‌های این طرح ذکر شده که نتیجه مذاکرات باید به مجلس ارائه و وزیر خارجه موظف است روند اجرای توافق نامه را هر شش ماه یک بار به مجلس گزارش کند. این تبصره‌ها در شرایطی مطرح شده که در طول آغاز مذاکرات هسته‌ای در دولت حسن روحانی گزارش و نتایج مذاکرات به صورت منظم به مجلس و نمایندگان ارائه شده و ظریف نیز نه 6 ماه یکبار بلکه حداقل یک بار در هفته به مجلس و کمیسیون‌ها رفته و پاسخگوی سوالات و ابهامات نمایندگان بوده است. وزیر خارجه کشورمان نه تنها پاسخگوی سوالات بوده بلکه در مواردی مجبور بوده فریادها و توهین‌ های عده قلیلی از نمایندگان را به جان بخرد. این موضوع نشان می‌دهد که تبصره‌های فوق هم در گذشته جاری، ساری و اجرا می‌شده است.
پنج: یکی از مواردی که دلواپسان داخل و خارج مجلس به جد به دنبال آن بودند و تمایل داشتند حرف خود را به کرسی بنشانند به تصویب رساندن توافق احتمالی هسته‌ای بین ایران و غرب در مجلس بود که با توجه به مصوبه دیروز مجلس می‌توان گفت تیر آنان به سنگ خورده است. به‌عبارت ساده اقلیت دلواپس قصد داشت با ابزارهای مجلس مقاصد خود را پیاده نماید و همان طور که در خیابان سعی می‌کند مانع‌تراشی کند در مجلس نیز در راه مذاکرات و توافق سنگ‌اندازی کرده تا بتواند به کاسبی‌های خود در قبال تحریم‌ها ادامه دهد.
جان کلام آنکه به نظر می‌رسد اقدام دیروز مجلس بیش از آنکه عملیاتی باشد نمایشی است تا از یکسو صدای خفیف مخالفان توافق در مجلس قطع شود و از سوی دیگر مذاکره‌کننده‌های کشورمان با دستان باز بدون نگرانی بابت کارشکنی عده‌ای در داخل به چانه‌زنی خود ادامه دهند.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:
آفتاب یزد از چاپ نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
نظرات پس از تأیید در بخش روی خط آفتاب روزنامه چاپ می‌گردد.

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام