کاربران محترم: دسترسی به صفحات داخلی روزنامه از ساعت 12 میسر می باشد
AFTAB YAZD NEWSPAPER
شنبه, 27 شهریور 1400   Saturday 18 September 2021
RSS فیدخوان
روزنامه در یک نگاه

جستجو در آرشیو

 Instagram.com/aftabyazd
طراحی و اجرا: هنر رسانه

زمان انتشار: 19 فروردین 1396

صفحه خبر: زندگی

آفتاب یزد- یکی از علت‌های اصلی پیری و چین و چروک‌های پوستی کم شدن چربی پوست است که به دنبال این اتفاق، مشکلاتی از قبیل ایجاد شدن خط خنده، خط اشک،خط اخم، چین و چروک در نواحی از جمله روی پلک‌ها، اطراف چشم، گونه و شقیقه‌ها رخ می‌دهد. ظرف یک دهه اخیر به لطف کوشش‌های دکتر سیدنی کلمن تزریق چربی از یک روش صرفاً پر کننده،به روشی بی رقیب در جوانسازی تبدیل شده است و سرعت تغییرات و پیشرفت‌ها در آن،چنان زیاد است که تقریباً هر هفته مطلب مستند و مستدلی راجع به روش‌های نوین تزریق چربی در نشریات معتبر پزشکی می‌توان یافت که افق تازه ای در کمک به جوانسازی و بازسازی بافت‌های نرم بدن می‌گشاید. امروز توصیه‌های متعددی پس از تزریق چربی می‌شود که باید همواره این نکات را رعایت کرد.آفتاب یزد در اینباره با دکتر حمید وحیدی-متخصص و جراح پوست و موبه گفتگو پرداخته که درادامه می‌آید:
**آقای دکتر حمیدی در ابتدا تزریق چربی را شرح دهید؟
تزریق چربی یا پیوند چربی به معنای برداشتن چربی قسمتی از بدن فرد و تزریق (پیوند) آن به نقطه مورد نیاز دیگر از بدن همان فرد است. این کار به اصطلاح عمل تزریق چربی یا پیوند چربی خودی"
Autologous fagrafting"گفته می‌شود.
**تزریق چربی چه کاربردی دارد و برای چه نواحی می‌توان از تزریق چربی استفاده کرد ؟
کاربرد تزریق چربی در صورت گونه‌ها، دور چشم، نواحی گیجگاهی،خط خنده، چانه، حاشیه فک‌ها می‌توانند به وسیله تزریق چربی تحت درمان قرار بگیرند.از تزریق چربی برای اصلاح اسکارها یا جوشگاه‌های و نیز دفورمیتی‌های صورت و بدن استفاده می‌شود.
**چرا تزریق چربی اینقدر در سال‌های اخیر مورد توجه قرار گرفته است و رواج یافته است؟
علل مختلفی موجب رواج تزریق چربی در سال‌های اخیر شده است که عبارتند از :
1- دردهه 90میلادی پزشکی به نام "سیدنی کلمن" بررسی‌های خود در مورد علت پیری صورت را به شکل مفصل منتشر کرد.طبق تئوری کلمن علت اصلی پیری صورت نه افتادگی پوست بلکه تحلیل رفتن تدریجی بافت نرم صورت خصوصاً بافت چربی زیرپوستی می‌باشد و این تحلیل واز بین رفتن منجر به خالی شدن تدریجی کیسه پوستی صورت و کمک به ایجاد چین و چروک‌ها و تغییرات ظاهری صورت می‌شود. کلمن برای اثبات این ادعا بیماران بسیاری را معرفی کرد که بدون استفاده از اعمال جراحی نتایج چشمگیری از تزریق چربی گرفته بودند.درعین حال کلمن بیمارانی را نشان داد که به دنبال عمل جراحی لیفت صورت یا عمل جراحی پلاستیک پلک‌ها دچار عوارضی مثل نمای مصنوعی و استخوانی صورت یا چشم‌های گود رفته شده بودند و با تزریق چربی نمایی طبیعی وبسیار مطلوب تر به دست آورده بودند.
2 - نکته دیگری که باعث رواج تزریق چربی در سال‌های اخیر شد تغییرات و ظرافت‌هایی بود که کلمن در روش برداشت و تزریق چربی به وجود آورد. قبل از کلمن تزریق چربی معمولا ماندگاری قابل توجه و قابل پیش بینی نداشت اما کلمن نشان داد که به وسیله تکنیک دقیق، تزریق چربی ماندگارترین نوع پرکننده بافتی (فیلرهای بافت نرم) است و بیماران بسیاری را معرفی کرد که سال‌های سال چربی تزریقی را حفظ کرده بودند و در بسیاری از آنها تزریق چربی نتایج دائمی‌داشت.
3- به رغم وارد شدن پرکننده‌های (فیلر) قابل جذب و غیر قابل جذب فراوان به بازاراز دهه70میلادی هنوز هم در میان پرکننده‌های نسج نرم چربی طولانی ترین، طبیعی ترین و قابل دسترس ترین نوع پرکننده است.
4- از سال‌ها قبل به تجربه مشاهده شده بود که در افرادی که تحت عمل تزریق چربی قرار می‌گیرند کیفیت پوست روی محل تزریق چربی بهتر می‌شود به این معنی که قوام، شفافیت،رنگ و لک‌های محل بهبود قابل توجه می‌یابد. با رواج مطالعات سلول‌های بنیادی در دهه 90میلادی مشخص شد که یکی از بهترین منابع سلول‌های بنیادی در فرد بالغ بافت چربی است و این سلول‌های بنیادی موجود در بافت چربی قابلیت تبدیل به بسیاری از سلول‌ها مثل سلول چربی، سلول عضلانی، سلول عصبی،سلول غضروفی، سلول استخوانی و سلول‌های عروقی را دارند و لذا در حال حاضر چنین تصور می‌شود که سلول‌های بنیادی که هنگام تزریق چربی زیر پوست وارد می‌شوند با تبدیل شدن به سلول‌های مورد نیاز و تحریک سلول‌های خود بافت موجب بهبود کیفیت بافتی می‌شوند. مجموعه این چهارعامل باعث آن شده است که در حال حاضر تزریق چربی بهترین و مهمترین روش جوان سازی صورت باشد و به تنهایی یا به همراه اعمال جراحی نتایج شگرف و خیره کننده ای ایجاد کند.
**آیا اعمال جراحی صورت (لیفت) یا روش‌هایی مثل لیزر و رادیو فرکانسی (RF) بهتر وطولانی تر از تزریق چربی اثر نمی‌کنند ؟
خیر، تا اوایل دهه90میلادی علت اصلی پیری صورت را افتادگی از جمله افتادگی پوست،چربی زیر پوستی و بافت‌های عمیق‌تر می‌دانستند. نتیجه این نگرش آن بود که برای جوان سازی صورت از اعمال جراحی لیفت (بالا کشیدن)مختلف صورت استفاده می‌شد یعنی دراین اعمال پوستی که تصور می‌شد اضافه است، آزاد شده اضافه آن بریده شده سپس در بعضی از موارد بافت‌های زیر آن برداشته یا جمع (پلیسه) می‌شد و به یک نقطه ثابت فیکس شده و پوست دوخته می‌شد. اعمال جراحی مثل لیفت صورت، لیفت ابرو و عمل پلاستیک پلک‌ها (بلفاروپلاستی) مثال‌هایی از این نوع اعمال و این نوع نگرش بودند. اما نکته‌ای که به دنبال این اعمال مشاهده می‌شد وجود بعضی از عوارض نامطلوب بود به این معنی که مثلا پس از عمل لیفت صورت چون پوست روی استخوان‌ها کشیده می‌شد صورت استخوانی،منجمد و مصنوعی و زوایای چشم‌ها و دهان غیر طبیعی بودند یا مثلا به دنبال عمل جراحی پلاستیک پلک‌ها (بلفاروپلاستی) چشم‌ها فرو رفته، گود و خسته به نظر می‌رسیدند. در عین حال در مورد علل شلی و افتادگی پوست عمدتاً علت را کاهش کلاژن پوست می‌دانستیم و بنابراین روش‌های مختلف غیر جراحی جهت جوانسازی پوست هم روی کمک به کشیده شدن پوست و جمع شدن پوست افتاده متمرکز بودند. از این روش‌ها می‌توان از لیزرهای زخمی‌کننده یا غیر زخمی‌کننده و رادیو فرکونسی نام برد که هرچند به بهبود کیفیت پوست و کاهش شلی آن به طور خفیف کمک می‌کنند اما از تصحیح موارد شدید عاجزند.
**تزریق چربی چگونه انجام می‌شود ؟
نحوه انجام عمل تزریق چربی به این صورت است که ابتدا با بی حسی موضعی قسمتی از بافت چربی نواحی مختلف بدن ( هر نقطه‌ای که مناسب باشد،اما بیشتر پهلوها و ران‌ها) بی‌حس شده و سپس به کمک سرنگ و کانول‌های کوچک مخصوص با ظرافت و سعی در صدمه کمتر به بافت چربی، مقداری چربی از آن ناحیه گرفته می‌شود سپس چربی گرفته شده آماده سازی می‌شود. روش‌های مختلفی برای آماده سازی بافت چربی وجود دارد که می‌تواند به شکل سانتریفوژ یا شست وشو و سپس آبگیری ساده باشد..پیشرفت دیگری که برای آماده سازی بافت چربی در چند سال اخیر مورد توجه قرار گرفته است سعی در زیادتر کردن سلول‌های بنیادی آن و همچنین افزودن پلاکت به آن است(prp) که به نظر می‌رسد که هم ماندگاری بافت چربی رابیشتر می‌کند و هم اثرات ترمیم کننده تزریق چربی را افزایش می‌دهد.پس از آماده‌سازی هر نقطه ای که لازم باشد تحت درمان قرار بگیرد، ابتدا بی حس شده و سپس تزریق چربی انجام می‌گیرد.
نکته اولی که باید توجه داشت آن است که تزریق چربی در واقع پیوند چربی است یعنی باید سلول چربی با کمترین صدمه و بیشترین دقت از یک نقطه برداشته شده و سپس به طور یکنواخت سلول‌های پیوندی ما بین سلول‌های دیگر پخش شوند تا شانس آن را داشته باشد که توسط مویرگ‌ها تغذیه شده،زنده بمانند بنابراین آنچه شانس زنده ماندن سلول پیوندی را زیاد می‌کند، توجه به همین ظرایف و دقایق است. نکته دوم آنکه باید توجه داشت که چیزی به اسم جابه‌جایی و حرکت کردن در تزریق چربی وجود ندارد زیرا یا سلول زنده می‌ماند و بین بقیه سلول‌ها به زندگی ادامه می‌دهد که پس ثابت و بدون حرکت است یا سلول مرده و جذب می‌شود. پس برخلاف ژل‌های غیر قابل جذب امکان جابه جایی ندارد.نکته سوم آنکه در صورت توجه به دقایق و ظرایف تزریق چربی هیچگاه بزرگی اغراق آمیز ناحیه تزریق شده امکان نخواهد داشت و به همین علت است که برعکس تصور عمومی‌،تزریق چربی نباید در بیماری که خواسته‌های اغراق آمیز دارد انجام شود چون معمولا چنین بیماری به خواسته خود نخواهد رسید.
**بعد از تزریق چربی چه مراقبت‌هایی لازم است؟
با توجه به اهمیت این مرحله، مراحل مراقبت‌های بعد از تزریق چربی، عبارتند از :
1- بعد از تزریق چربی شما ممکن است ورم و کبودی و مختصری ناراحتی و درد در محل تزریق و یا محل برداشت چربی داشته باشید که طبیعی است و ظرف چند روز تا چند هفته بر طرف می‌شود.
2- شما می‌توانید از کیسه یخ برای کاهش ورم و کبودی تا سه روز بعد از عمل استفاده نمایید. استفاده از مسکن برای کاهش درد مجاز است.
3- تا دوشب بعد از تزریق به پشت و در حالت نیمه نشسته و یا در حالتی که زیر سر بلند است، بخوابید.این کار را می‌توانید با استفاده از چند بالش انجام دهید.
4- باید توجه داشته باشید که ورم ممکن است ظرف سه یا چهار روز آینده بیشتر هم بشود و اصلا جای نگرانی ندارد و طبیعی است و طی چند روز و یا چند هفته آینده بر طرف می‌شود.چون بافت چربی بسیار حساس است و سریع از بین می‌رود معمولا پزشکان مقدار بیشتری از چربی را به صورت تزریق می‌کنند که در صورت نشست چربی در طی هفته‌های آتی مقدار مناسبی از چربی باقی بماند و یکی از علل تورم غیر عادی در روزهای اول بعد از ازتزریق همین مسئله است.
5- ممکن است دو طرف صورت تقارن نداشته باشد و یک سمت نسبت به طرف دیگر بیشتر ورم داشته باشد که طبیعی است ودر روزهای آتی بهبود یافته و یکدست می‌شود.گاهی عدم یکنواختی و تقارن برای چند هفته بعد از تزریق باقی می‌ماند که در جلسات ترمیمی‌برطرف می‌شود.
6- مصرف نمک برای کاهش تورم صورت باید محدود شود.
7- در زمان استراحت و نقاهت از فعالیت‌های سنگین و خم شدن به مدت طولانی که ممکن است باعث بیشتر شدن تورم شود، خودداری شود.
8- فعالیت‌های سنگین و ورزش تا یک هفته باید محدود شود و اگر به ورزش کردن عادت دارید به تدریج و آهستگی و به میزان یک سوم تا نصف میزان معمول و بعد از هفته اول مجاز به شروع هستید.
9- محدودیتی برای فعالیت در قسمتی که چربی از آن برداشته شده نیست ولی باید مراقب افزایش فشار شکمی‌که می‌تواند منجر به افزایش تورم شود بود.
10 - بخیه ای برای کشیدن وجود ندارد مگر اینکه عملی دیگر که نیاز به بخیه دارد انجام شده باشد که برای کشیدن بخیه طبق نظر پزشک باید مراجعه شود.
11- بعد از انجام عمل استفاده از گریم و آرایش و ضد آفتاب بلامانع است.در صورت تجویز آنتی بیوتیک موضعی و خوراکی و یا هر داروی دیگری که پزشک تجویز نموده،طبق دستور عمل نمایید.
12- تا یکسال بعد از عمل، تغییرات در منطقه تزریق ادامه دارد و امکان دارد تورم تا شش ماه بعد از عمل ادامه داشته باشد.در صورت نیاز به ترمیم و روتوش این عمل معمولا بعد از یک تا چند ماه بعد بنا بر صلاحدید پزشک انجام می‌گیرد و می‌توان از چربی تازه که باید دوباره استحصال شود و یا چربی فریز شده که در فریزرنگهداری می‌شود،
استفاده کرد.
13- ازعوارض تزریق چربی کبودی و ورم و غیر قرینگی و نکروز چربی و پوست است که نادر است و با تمهیدات پزشکی مدیریت و درمان می‌شود.
گاهی تزریق چربی زیر چشم می‌تواند باعث برجستگی یا برجستگی‌های غیر طبیعی و یا حساسیت در منطقه تزریق شود که با صبر، تزریق استرویید و یا روش‌های دیگر قابل درمان است.
14- تزریق چربی بر خلاف تزریق فیلرهای صناعی می‌تواند ماندگار و دائمی‌باشد و برای محقق شدن این منظور شاید لازم باشد تزریق چربی چند بار به فواصل مشخص و در صورت نشست چربی انجام گردد.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:
آفتاب یزد از چاپ نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
نظرات پس از تأیید در بخش روی خط آفتاب روزنامه چاپ می‌گردد.

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام