کاربران محترم: دسترسی به صفحات داخلی روزنامه از ساعت 12 میسر می باشد
AFTAB YAZD NEWSPAPER
شنبه, 28 فروردین 1400   Saturday 17 April 2021
RSS فیدخوان
روزنامه در یک نگاه

جستجو در آرشیو

 Instagram.com/aftabyazd
طراحی و اجرا: هنر رسانه

زمان انتشار: 23 اسفند 1395

صفحه خبر: اجتماعی

نامگذاری بلوار «سرو» به نام آیت‌الله هاشمی حاشیه ساز شد عضو شورای شهر:
تجدید نظر می‌کنیم فریب خوردیم!
---------------------------
آفتاب یزد – گروه اجتماعی: در نخستین روزهای بعد از رحلت آیت‌الله هاشمی رفسنجانی، رئیس فقید مجمع تشخیص مصلحت نظام بسیاری از مردم خواستار این بودند که به پاس گرامیداشت یاد و خاطره آیت‌الله یکی از مناطق، معابر، خیابان یا بزرگراه به نام او گره خورَد. به همین جهت نامگذاری یکی از معابر یا خیابانی به نام یار دیرین امام در دستور کار شورای شهر تهران قرار گرفت و در این راستا پیشنهادهای مختلفی از جانب اعضای شورا مطرح می‌شد. به طوری که اسماعیل دوستی، عضو شورای شهر تهران بزرگراه رسالت را در راستای نامگذاری به نام آیت‌الله هاشمی رفسنجانی پیشنهاد داده بود. ابوالفضل قناعتی، دیگر عضو شورای اسلامی شهر تهران نیز پیشنهاد کرده بود که مابین مناطق 16 و17 پایتخت در محدوده راه‌آهن، خیابانی را می‌توان به‌نام آیت‌الله هاشمی ‌رفسنجانی نامگذاری کرد. پیشنهاد دیگر مربوط به محسن سرخو، عضو اصلاح‌طلب شورای شهر تهران بود که خیابان انقلاب، حدفاصل میدان امام‌حسین(ع) تا میدان انقلاب اسلامی را برای نام گذاری آیت‌الله هاشمی پیشنهاد داد. غلامرضا انصاری، دیگر عضو شورای شهر نیز پیشنهاد داد که بلوار کشاورز به نام آیت‌الله هاشمی نامگذاری شود . با این حال تا مدت‌ها سردار سازندگی خیابانی به نام خود نداشت و این تعلل در نامگذاری خیابانی به نام «آیت‌الله هاشمی رفسنجانی» باعث انتقاد برخی از اعضای شورای شهر شد. سرانجام با گذشت دو ماه از فوت آیت‌الله هاشمی رفسنجانی روز گذشته اعضای شورای شهر تهران از نام گذاری خیابانی به نام یار دیرین امام خبر دادند.
**بلوار «سرو» به نام آیت‌الله
در این راستا رئیس کمیسیون نامگذاری شورای اسلامی شهر تهران گفت: خیابان سرو شرقی وغربی در سعادت آباد به نام آیت‌الله اکبر هاشمی رفسنجانی نامگذاری شد.مجتبی شاکری در گفتگو با ایرنا خاطر نشان کرد: طرح اولیه‌پیشنهادی، نامگذاری بزرگراه رسالت یا معبری دیگر در تهران به نام آیت‌الله هاشمی بود که طی دو جلسه در کمیسیون نامگذاری، بزرگراه رسالت به دلیل شهرت و هویت یافتن در منطقه مورد قبول قرار نگرفت. وی گفت: طی صحبتی که خانم معصومه آباد، عضو شورای اسلامی شهر تهران با خانواده این مرحوم داشتند، فرزند آیت‌الله هاشمی خیابان سرو را برای نامگذاری پیشنهاد کردند.شاکری گفت: در نهایت اعضای شورای اسلامی شهر تهران، پیشنهاد خانواده آقای هاشمی، مبنی بر نامگذاری خیابان سرو شرقی و غربی به نام ایشان را تصویب کردند.خیابان سرو در منطقه 2 شهر تهران و سعادت‌آباد واقع شده که از سمت غرب به بزرگراه یادگار امام و از شرق به میدان فرهنگ ختم می شود. همچنین معصومه آباد نیز با بیان اینکه محسن هاشمی رفسنجانی از نامگذاری محلی در تهران به نام آیت‌الله هاشمی رفسنجانی تقدیر کرد، گفت : آقای مرعشی پیشنهادی مبنی بر نامگذاری محلی در منطقه ۲ به نام آیت‌الله هاشمی رفسنجانی ارائه کرد.
**نه پیشنهاد دادیم ، نه موافقیم
اما در حالی این عضو شورای شهر تهران پیشنهاد نامگذاری خیابان سرو به نام آیت‌الله هاشمی رفسنجانی از سوی خانواده ایشان را طرح کرد که خانواده هاشمی با انتشار اطلاعیه‌ای این اظهارات را فاقد صحت دانست. در اطلاعیه خانواده هاشمی آمده است: « بنا بر اعلام رسانه‌ها، یکی ازاعضای شورای شهر تهران در جلسه دیروز شورای شهر تهران ، اظهاراتی مبنی بر پیشنهاد نامگذاری خیابان سرو به نام آیت‌الله هاشمی رفسنجانی از سوی خانواده ایشان را طرح کرده است که بدینوسیله ضمن فاقد صحت دانستن مطلب فوق، همانگونه که پیش از این اعضای خانواده هاشمی در مصاحبه‌های عمومی و گفتگوها اعلام کرده‌اند، دخالتی در نامگذاری مکانی به نام آیت‌الله هاشمی نداشته و در این مورد خاص نیز فرزند آیت‌الله هاشمی صراحتا به عضو محترم شورای شهر اعلام نموده است که نظری ابراز نکرده ودر مورد این خیابان خاص نیز اگر بنا بر اظهار نظر باشد نظر خانواده مثبت نخواهد بود. لذا ضمن تشکر از لطف اعضای شورای ، انتظار می‌رود که تصمیمات آن شورا، منتسب به خانواده آیت‌الله هاشمی یا به پیشنهاد این خانواده تلقی نگردد.»
***به احترام خانواده هاشمی
به این خیابان رای دادیم
محمدمهدی تندگویان، عضو شورای شهر تهران در این باره به آفتاب یزد گفت: پیشنهاد اعضای شورای شهر درخصوص نامگذاری خیابانی به نام آیت‌الله هاشمی رفسنجانی بزرگراه رسالت بود که متاسفانه آقای شاکری در کمیته نامگذاری طرح دیگری را ارائه دادند. وی اظهار کرد: اتفاقاتی که روز گذشته در شورا رخ داد، این بود که خانم معصومه آباد اعلام کردند که خانواده آیت‌الله هاشمی رفسنجانی از ایشان درخواست کردند که خیابان سرو در سعادت‌آباد را به نام ایشان نامگذاری کنند که تمام اعضای شورای شهر به احترام درخواستی که خانواده آقای هاشمی داشتند این مسئله را پذیرفتند. اما بعد متوجه شدیم که خانواده آقای هاشمی رفسنجانی اطلاعیه در این خصوص صادر کردند و گفتند که این موضوع صحت ندارد. تندگویان در پاسخ به این سوال که آیا خیابانی که به نام آقای هاشمی رفسنجانی نام گذاری شده، در شان ایشان است یا خیر؟ اظهار کرد: در تمام موضوعات نامگذاری حتی شهدا، اولویت اول را درخواست خانواده در نظر می‌گیریم. الان ماجرای نامگذاری خیابانی به نام آیت‌الله هاشمی دچار شبه شده است یعنی حتی اگر این خیابان چه در شان آیت‌الله هاشمی باشد و چه نباشد درخواست خانواده برای نامگذاری این خیابان مطرح بوده است.این عضو شورای شهر ادامه داد: درخواست خانواده برای نامگذاری خیابانی در تمام موضوعات اولویت دارد حتی درخصوص نامگذاری خیابانی به نام آیت‌الله مهدوی کنی این مسئله مدنظر قرار گرفت. الان مسئله اینجاست که اگر درخصوص نام گذاری خیابان «سرو» به نام آیت‌الله هاشمی رفسنجانی درخواست خانواده ایشان مطرح نبوده، باید فکر دیگری کرد که این جریان در جلسه روز سه شنبه شورا دوباره مطرح می‌شود. تندگویان در پایان گفت: ولی به هر حال اعضای شورای شهر چون صراحتا خانم معصومه‌آباد اعلام کرد که نامگذاری خیابان سرو به نام آیت‌الله هاشمی رفسنجانی به درخواست خانواده ایشان بوده است، به آن رای دادند وگرنه نظر هیچ کدام از اعضا چنین خیابانی نبود.
**چرا «سرو» رای آورد
احمد حکیمی پور دیگر عضو شورای شهر تهران نیز همین نظر را دارد و به آفتاب یزد می‌گوید: در خصوص نامگذاری خیابانی به نام آیت‌الله هاشمی رفسنجانی پیشنهادهای زیادی مطرح بود که بنا به دلایلی رد شدند و خیابان سرو به نام آیت‌الله هاشمی رفسنجانی خورد که آن هم به این دلیل بود که یکی از اعضای شورا اعلام کرده بود که نامگذاری این خیابان به درخواست خانواده ایشان بوده است و اعضای شورا هم به این خاطر به آن رای دادند. حکیمی پور در پاسخ به این سوال که آیا نامگذاری چنین خیابانی در شان آیت‌الله هاشمی است یا خیر؟ گفت: با توجه به جایگاهی که آقای هاشمی رفسنجانی در تاریخ انقلاب دارند نام ایشان ماندگار خواهد بود بنابراین چیزی نیست که بخواهیم با نامگذاری خیابانی به نام آیت‌الله هاشمی از ایشان تجلیل یا قدرشناسی کنیم. نامگذاری خیابانی به نام آیت‌الله هاشمی مسئله‌ای است که شورا به مدت 2 ماه در حال بررسی آن است تا بتواند مکان مناسبی را انتخاب کند که در این راستا چندین پیشنهاد مطرح شد که بنا به دلایلی رد شدند و برخی مکان‌ها هم مناسب نبود. خیابان سرو هم با توجه به اینکه گفته بودند به درخواست خانواده آیت‌الله هاشمی است، رای آورد.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:
آفتاب یزد از چاپ نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
نظرات پس از تأیید در بخش روی خط آفتاب روزنامه چاپ می‌گردد.

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام