کاربران محترم: دسترسی به صفحات داخلی روزنامه از ساعت 12 میسر می باشد
AFTAB YAZD NEWSPAPER
چهارشنبه, 25 فروردین 1400   Wednesday 14 April 2021
RSS فیدخوان
روزنامه در یک نگاه

جستجو در آرشیو

 Instagram.com/aftabyazd
طراحی و اجرا: هنر رسانه

زمان انتشار: 17 فروردین 1394

صفحه خبر: اجتماعی

در حالی که بانک مرکزی نرخ بیکاری را 5/10 درصد اعلام کرده است اما به نظر می رسد واقعیت ها چیز دیگری می گوید. خبرنگار آفتاب یزد در گفتگو با کارشناسان به بررسی این آمار پرداخته است
آفتاب یزد- مریم گندمکار : روزی نیست که در محافل مختلف با انبوهی از تقاضاهای اشتغال جوانان به ویژه تحصیلکرده ها مواجه نشویم. بیکاری معضل جدی جامعه ماست و بالطبع باید به صورت جدی و ریشه ای بدان پرداخته شود.در حال حاضر، بیکاری و درخواست شغل به یکی از مهم ترین مطالبات مردم از مسئولان تبدیل شده است. تعریف اشتغال یعنی کسی که به صورت مستمر با حقوق و مزایای مکفی به همراه بهره مندی از مزایای بیمه همگانی با حق و حقوق بازنشستگی بهره مند باشد اما براساس اعلام مسئولان، در سالهای گذشته هر کسی که
یک الی دو ساعت در روز کار کند شاغل محسوب می‌شود و این مسئله باعث شده است که هر روز شاهد آمارهای عجیبی در خصوص اشتغال افراد به خصوص جوانان باشیم این در حالی است که چندی پیش علی ربیعی؛ وزیر کار در گزارش خود به مجلس تعداد بیکاران فعلی کشور را 6میلیون نفر اعلام کرد و هشدار داد اگر کاری نکنیم تعداد بیکاران در سال 1400 به 10 میلیون نفر خواهند رسید.رحمانی فضلی وزیر کشور نیز با اعلام اینکه نرخ بیکاری فعلی 14 درصد است گفت: در صورت ادامه مدل‌ های اقتصادی دهه های قبل، در سال 1400 کشور با حدود 11میلیون بیکار تحصیلکرده مواجه خواهد شد.
در همین حال روز گذشته نیز بانک مرکزی نرخ بیکاری را 10.5 درصد اعلام کرد .جمعیت فعال کشور در سه ماهه سوم 93 طبق این گزارش 23.9 میلیون نفر بوده است. نرخ بیکاری البته در مناطق شهری 11.7 درصد و روستایی 7.4درصد گزارش شده است.نرخ بیکاری زنان 20.3 درصد و مردان 8.7 درصد اعلام شده ضمن آنکه نرخ بیکاری در جوانان 29-15 ساله 21.8 درصد و جوانان 24-15 ساله 25.7 درصد برآورد شده است.
اکنون پرسشی که در این خصوص مطرح است اینکه آیا می توان به این آمار در مورد بیکاری اعتماد نمود و مدعی شد که نرخ بیکاری در کشورمان در آستانه تک رقمی شدن است؟
هادی حق شناس، کارشناس اقتصادی در گفتگو با آفتاب یزد دراین‌باره می‌گوید: ما باید بین دو واژه نرخ و قدر مطلق عدد، تفاوت قائل
شویم ممکن است قدر مطلق عددی، عدد بزرگی باشد اما نرخ، بیانگر آن عدد قدر مطلق نباشد. به عبارت دیگر نرخ بیکاری تقسیم دو عدد جمعیت شاغل به جمعیت فعال کشوراست.وی گفت: اینکه می گویند نرخ بیکاری 10 درصد است این عدد، عدد بسیار بزرگی است و قطعا قدر مطلق بیکاران نیز عدد بزرگی است و شاید امروز در خانواده ها یک نفر فرد بیکار با تعاریف مختلف داشته باشیم.حق شناس با بیان اینکه نکته مهم در تعریف خود بیکاری است بیان داشت: تا قبل از سال 85 کسانی که در هفته یک روزکارمی کردند شاغل تلقی می‌شدند ولی الان کسانی که در هفته یک ساعت کار کنند شاغل تلقی می شوند. لذا هم تعریف شاغل تغییر کرده و هم اینکه قدر مطلق عدد بیکاران افزایش پیدا کرده است. این کارشناس اقتصادی افزود: وقتی نرخ بیکاری از عدد طبیعی که معمولا بین 3 تا 5 درصد است فراتر می‌رود می‌گوییم بیکاری در اقتصاد یک معضل است حال وقتی که نرخ بیکاری دورقمی می شود به معنای واقعی به عنوان یک معضل و مشکل در جامعه تلقی می شود و طبیعی است که دولت باید یک سیاستی را اتخاذ کند که اجرای آن سیاست منجر به کاهش نرخ بیکاری شود.وی در پایان گفت: در سالهای 91 و 92 که اقتصاد ایران با رکود همراه با تورم مواجه بود در سال 93 هدف کلی دولت این بود که تورم را کنترل کند و توانست تورم را به حدود 15 درصد برساند ولی به نظر می‌رسد دولت در سال 94 باید یکی از سیاست‌های مهم‌اش رساندن نرخ بیکاری از دورقمی به تک رقمی باشد.
بهمن آرمان، اقتصاددان نیز در این خصوص گفت: در جریان مبنای آماری بانک مرکزی نیستم ولی آن چیزی که در بخش واقعی اقتصاد ایران و جامعه ایران دیده می‌شود نشان دهنده این است که نه تنها بیکاری فراوان (به ویژه در بین جوانان) وجود دارد بلکه بیکاری پنهان مثل مسافرکشی، داشتن مغازه‌ خواروبار فروشی و حتی کسانی که موادغذایی یا کالایی را در مترو یا وانت می فروشند را هم احتمالا به عنوان شاغل مبنا قرار دادند ولی واقعیت‌ها و آن چیزی که اقتصاددان‌های خارج از ایران عنوان می‌کنند میزان بیکاری به علت عدم انجام سرمایه گذاری‌های لازم پیرامون 30درصد در نوسان است.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:
آفتاب یزد از چاپ نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
نظرات پس از تأیید در بخش روی خط آفتاب روزنامه چاپ می‌گردد.

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام