کاربران محترم: دسترسی به صفحات داخلی روزنامه از ساعت 12 میسر می باشد
AFTAB YAZD NEWSPAPER
جمعه, 14 آذر 1399   Friday 4 December 2020
RSS فیدخوان
روزنامه در یک نگاه

جستجو در آرشیو

 Instagram.com/aftabyazd
طراحی و اجرا: هنر رسانه

زمان انتشار: 07 اسفند 1395

صفحه خبر: اجتماعی

روزنامه آفتاب یزد 2 اسفند 95 به دو موضوع بسیار مهم پرداخت؛ ناتوانی مدارس در پرداخت قبوض آب، برق و گاز و دیگری، حقوق فعلی کارگران تامین‌کننده حداقل‌های زندگی آنان نیست. مورد اول نشان می‌دهد که مدیران اغلب مدارس با توجه به درآمد پایینی که در اختیار دارند، پاسخگوی هزینه‌ها‌ی سنگین مدارس نیستند، چراکه گرانی آب، برق و گاز باعث شده است که حتی بسیاری از خانواده‌ها هم در پرداخت‌ها مستاصل شوند.
یکی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی تاکید کرده است که با حقوق‌های ناچیز و پایین مردم و از جمله کارگران پرداخت قبوض بیشتر از هر مخارج دیگری بر گُرده حقوق‌بگیران سنگینی می‌کند. یادآوری این نکته هم ضروری است که به اطلاع تصمیم‌گیرندگان تعیین حداقل افزایش حقوق کارگران برسد که هر سال 10 تا 15 درصد به حقوق‌ها افزوده می‌شود، حال آن که به علت بالا رفتن قیمت اجناس و مایحتاج عمومی مردم و به‌ویژه گرانی اجاره خانه، مردم از نظر اقتصادی شرایط سختی را می‌گذرانند. با این که نمایندگان مجلس شورای اسلامی هم از اوضاع نابسامان اقتصادی و گرانی‌ها اطلاع دارند، زمزمه‌هایی درباره افزایش 50 درصدی کرایه اتوبوس‌های شرکت واحد به گوش می‌رسد. قطعاً وقتی مسئولان شورای شهر این افزایش تایید کنند، نارضایتی مسافران و حقوق‌بگیران هم بیشتر خواهد شد و پس از آن، رانندگان تاکسی هم خواهان افزایش کرایه‌ها می‌شوند و این مسئله به‌طور پیوسته روی قیمت‌ها تاثیر می‌گذارد و هرگونه خدمات دیگر هم گران می‌شود. از افزایش
کرایه اتوبوس‌های برون‌شهری گرفته که هر سال به بهانه آغاز سال نو، آن را افزایش می‌دهند و مسئولان مربوط می‌گویند پس از عید نوروز، قیمت‌ها به روال عادی باز می‌گردد، اما باگذشت زمان، همه چیز به فراموشی سپرده می‌شود! متاسفانه به دلیل اینکه کارگران و دیگر اقشار حقوق‌بگیر در تمامی مراحل زندگی‌ مجبورند تابع قوانین مقررات باشند، حداقل حقوق‌ها را تحمل کنند، باید بسازند و بسوزند. در کنار همین حداقل افزایش‌ها، هم متاسفانه برخی از کارفرمایان حق قانونی و ناچیز کارگران را به‌طور کامل نمی‌پردازند و یا به بهانه‌های مختلف، کارگران را اخراج می‌کنند. از طرفی، مسئله پایین بودن حقوق کارگران و از سویی زورگویی برخی کارفرمایان، موجب می‌شود کارگران امنیت شغلی نداشته باشند، برخی از تازه به دوران‌رسیده‌ها هم منتظر فرصتند وقتی به نان و نوایی می‌رسند، به هر طریقی که شده باشد از امکاناتی که در اختیار دارند،‌ به نفع خودشان سود می‌برند و سوءاستفاده می‌کنند. به نظر من خودخواهی، زیاده‌طلبی، حسادت، حقارت و دورویی در آنان به‌خوبی نمایان و هویداست، البته چشم بصیرت می‌خواهد که به ماهیت و واقعیت آنان پی‌برده شود! عده‌ای به راحتی از بیت‌المال سوءاستفاده می‌کنند و به دیگران تهمت می‌زنند. به هرحال مسائل و مشکلات این چنینی هم وجود دارد که باید گفت خدا آخر و عاقبت همه را به خیر بگذراند، ان‌شاءالله!
از این اینها که بگذریم، تحمل درد و رنج ناشی از گرانی و پایین بودن حقوق‌ها، مانع خرید لوازم زندگی هم می‌شود، امروزه یخچال، تلویزیون، اجاق گاز و ماشین لباسشویی، از ملزومات اولیه زندگی است، با گذشت زمان، عمر مفیدشان را از دست می‌دهند و فرسوده می‌شوند و خانواده‌ها باید برای تعمیر و تعویض آنها اقدام کنند. کارگرانی که حقوق‌ها‌ی شان پایین است، چگونه می‌توانند هم مایحتاج روزانه خانواده‌ها‌یشان را تامین و هم اقدام به خرید کالاهای نو کنند؟ توزیع بسته‌های حمایتی هم نباید به گونه‌ای باشد که نیازمندان از دریافت آن، احساس حقارت کنند. در گذشته توزیع نامناسب و در وضع اسفبار را که در شان و شخصیت آنان
نیست، دیدیم و گرچه به عده‌ای از همان بسته‌های حمایتی هم نرسید، اما به آن‌هایی هم که رسید، نامطلوب بود. اگر قرار است از این‌گونه بسته‌ها به همه خانواده‌ها بدهند، می‌توانند با در اختیارگذاشتن بسته‌ها‌ی بیشتر به تعداد تعیین شده، کاری کنند که این کمک‌ها‌ که به همگان برسد. امید که با حمایت‌های قانونی و همه‌جانبه از کارگران و دیگر حقوق‌بگیران، حقوق‌ها را طوری افزایش دهند که دخل و خرج‌ آنان همخوانی داشته باشد و کمر کارگران بیش از اینها‌ زیربار گرانی‌ها خمیده‌تر شود و خود را پوچ و بی‌حامی نپندارند.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:
آفتاب یزد از چاپ نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
نظرات پس از تأیید در بخش روی خط آفتاب روزنامه چاپ می‌گردد.

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام