کاربران محترم: دسترسی به صفحات داخلی روزنامه از ساعت 12 میسر می باشد
AFTAB YAZD NEWSPAPER
یکشنبه, 04 آبان 1399   Sunday 25 October 2020
RSS فیدخوان
روزنامه در یک نگاه

جستجو در آرشیو

 Instagram.com/aftabyazd
طراحی و اجرا: هنر رسانه

زمان انتشار: 17 فروردین 1394

صفحه خبر: اقتصادی

نایب رئیس اتاق بازرگانی ایران تفاهم هسته ای را برای بخش خصوصی اتفاقی مطلوب عنوان و پیش‌بینی کرد قیمت ارز تنزل فاحشی نخواهد داشت و بازار ارز در آینده نوسان و تغییر چندانی نداشته باشد.علاء میرمحمد صادقی در گفتگو با ایسنا، درباره تاثیرات تفاهم هسته‌ای بر بخش های اقتصادی اظهار کرد: بعد از تفاهم هسته ای امیدی در بخش
خصوصی ایجاد شده که موانع به تدریج کاهش می‌یابد؛ این اتفاق
می تواند امیدی را برای بخش خصوصی ایجاد کند تا زمینه های مختلف اقتصادی رونق پیدا کنند.وی درباره واکنش بخش خصوصی نسبت به این تفاهم ادامه داد: به طورکلی باید این توصیه را به بخش خصوصی داشته باشیم که نباید امیدی به خارجی ها داشت و نباید کارهایمان را منوط به توافقی که با آنها انجام می شود کنیم، بلکه باید روی پای خودمان بایستیم.میرمحمد صادقی ادامه داد: زمانی می توان امیدوار بود که بتوانیم نیازهایمان را خودمان تامین کنیم و نیازی که در خارج وجود دارد را برای صادرات تولید کنیم. نایب رئیس اتاق بازرگانی ایران تصریح کرد: باید کالاهایی تولید کنیم که نیاز مردم است و مردم خریدار آن هستند. میرمحمد صادقی اضافه کرد: تحریم هایی که به وجود آمد باعث زحماتی برای اقتصاد ما شد ولی در عین حال باعث شد که مردم از امکانات خود استفاده کنند و روی پای خودشان بایستند.او عنوان کرد: در مجموع این توافق ایستگاه خوبی است که بخش خصوصی بتواند تنفسی داشته باشد تا به سایر اهدافش دست یابد. این فعال اقتصادی ادامه داد: بعضی از مراکز تولیدی و حمل و نقل وابستگی‌هایی به خارج دارند؛ ازاین جهت که خود به خود نیاز به قطعات یدکی و نیاز به تجدید خط تولیدات را ایجاد می کند که می تواند اقدامی مفید و موثر باشد. این ایجاد امید باعث می‌شود به واسطه آن تولیدکنندگان واحدهای تولیدی را تجدید کنند و تولیدات را افزایش دهند.نایب رئیس اتاق بازرگانی ایران درباره پیش‌بینی خود از وضعیت بازار ارز بعد ازتفاهم هسته ای اظهار کرد: نباید فکر کنیم در آینده قیمت ارز تنزل فاحشی داشته و دچار تغییر زیادی شود؛ بنابراین صادرکنندگان با خیال راحت فعالیت‌شان را ادامه دهند و بدانند که از بابت ارز زیانی متوجه آنها نخواهد شد.
صعود شاخص کل بورس به 70 هزار واحد
شاخص کل بورس و اوراق بهادار در جریان معاملات روز گذشته(یکشنبه) بازار سرمایه در ادامه روند افزایشی خود ابتدا قله 69 هزار واحدی را فتح کرد و با دو هزار و 434 واحد رشد توانست وارد کانال 70 هزار واحدی شود و در نهایت در ایستگاه 70 هزار و 261 واحدی بایستد.به گزارش ایرنا، همچنین در روز گذشته شاخص 30 شرکت بزرگ 118 واحد، آزاد شناور دو هزار و 822 واحد، بازار اول هزار و 804 واحد، بازار دوم چهار هزار و 718 واحد و صنعت دو هزار و 17 واحد رشد کرد. شاخص کل (هم وزن) 262 واحد، شاخص قیمت (هم وزن) 240 واحد و شاخص قیمت (وزنی - ارزشی) هزارو50 واحد رشد را تجربه کردند. معامله گران بورس و اوراق بهادار تهران بیش از یک میلیارد و 279 میلیون برگ سهم را در بیش از 67 هزار دفعه و به ارزش 329 میلیارد تومان داد و ستد کردند. ارزش روز بازار به 314 هزار میلیارد تومان افزایش یافت.
زمان آن رسیده که اوپک کاهش تولید را بررسی کند
تحلیلگران می‌گویند با توجه به تفاهم هسته ای ایران و قدرتهای جهانی زمان آن رسیده که اعضای اوپک تحت هدایت عربستان کاهش تولید خود را مورد بررسی قرار دهند.به گزارش ایسنا به نقل از رویترز، جان کیلداف عضو صندوق انرژی نیویورک گفت: از آنجا که مطمئنا صادرات نفت ایران به بازار افزایش خواهد یافت اکنون زمان آن فرا رسیده که دیگر اعضاء اوپک تحت هدایت عربستان کاهش تولید خود را مورد بررسی قرار دهند.بهای نفت در بازارهای جهانی پس از تفاهم هسته ای بین ایران و قدرتهای جهانی حدود چهار درصد کاهش یافت.طی یک هفته گذشته فعالان بازار روی گفتگوهای هسته ای در لوزان سوئیس متمرکز بودند؛ جاییکه ایران و قدرتهای جهانی سعی داشتند درباره کاهش فعالیت‌های هسته ای ایران در ازاء لغو تحریم‌ها که صادرات نفت ایران را نصف کرده است به توافق برسند.همچنین دومنیک چیریچلا عضو ارشد موسسه مدیریت انرژی در نیویورک گفت: با فرا رسیدن ماه ژوئن بازار تحت تاثیر انتظار عرضه بیشتر نفت ایران مجددا تکان خواهد خورد. اگر عربستان مجددا مانع کاهش تولید شود احتمالا آخرین میخ بر تابوت اوپک خواهد بود زیرا برخی اعضاء این سازمان از سهم خود برای دفاع از بازار طفره می‌روند.
وزارت صنعت دست از واردات شکر بردارد
سخنگوی کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی با تاکید اینکه صنعت قند و شکر کشور در حال ورشکستگی است، گفت: طبق قانون انتزاع مجوز واردات شکر در اختیار وزارت جهادکشاورزی قرار دارد اما وزارت صنعت، معدن و تجارت از این موضوع تمکین نمی کند.محمدمهدی برومندی در گفتگو با ایرنا، درباره واردات بی رویه شکر توسط وزارت صنعت، معدن تجارت، افزود: علیرغم ممنوع شدن واردات شکر از سوی وزارت جهادکشاورزی، همچنان واردات بی رویه شکر به کشور انجام می شود که این موضوع مشکلات عدیده ای را برای کشاورزان و تولید کنندگان صنعت چغندر قند و شکر ایجاد کرده است.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:
آفتاب یزد از چاپ نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
نظرات پس از تأیید در بخش روی خط آفتاب روزنامه چاپ می‌گردد.

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام