کاربران محترم: دسترسی به صفحات داخلی روزنامه از ساعت 12 میسر می باشد
AFTAB YAZD NEWSPAPER
چهارشنبه, 05 آبان 1400   Wednesday 27 October 2021
RSS فیدخوان
روزنامه در یک نگاه

جستجو در آرشیو

 Instagram.com/aftabyazd
طراحی و اجرا: هنر رسانه

زمان انتشار: 26 خرداد 1394

صفحه خبر: صفحه آخر

و بدان ای پسر که طبابت نیکو صفتی است و سود بسیار دارد مردمان را و طبیبان را . و طبیب بر دو قسم است: دارویی و چاقویی و دارویی آن است که درد تو را با دارو خواهد که درمان کند و این قسم ، همواره در مطب جای گیرد و از جای نجنبد و چاقویی آن است که چون گویی: گوشم درد می کند، گوش تو برکند و چون گویی دستم درد می کند، دست تو برکند. زنهار تا نگویی که سرم درد می کند، این قسم طبیب در یک جای آرام نگیرد و از این سوی به آن سوی رود و شکم باز کند و بنگرد و چون چیزی بیابد برکند و چون بدوزد ، بیمار به شود ، یا به نشود.
فصل- و اگر اتومبیل نیکو خواهی ، طبیب شو و اگر خانه عالی خواهی ، طبیب شو و اگر باغ آراسته خواهی ، طبیب شو و اگر کودکان به فرنگ خواهی فرستادن بهر تحصیل ؛ طبیب
شو . اگر لباس خوش خواهی پوشیدن و کراوات زدن
و کس نگوید که این چه اپسار است؟ طبیب شو و چون خواهی که درس طبیبی بخوانی ، من تو را گویم که به دانشگاه آزاد اندر مشو ، زیرا که بستانند از تو اندک سالی ، آن چه را که خواهی ستاندن از مردمان به بسیار سال و طبیب دندان شدن از بخردی است و چه گویم ترا از سی و دو دندان که چه مایه ثروت در آن تعبیه است.
مصرع:
هر آن کس که دندان دهد، نان دهد
فصل- و طبیب ، بسته بیمار بود و چراغ وی بدو روشن باشد که گفته اند: اگر بیمار نیاید، طبیب نپاید. پس در جای خوش، مطب بگزین و از بن بست و ورود ممنوع بپرهیز و اگر چشم پزشک باشی ، نام خویش بر تابلو چنان نویس که همه کس تواند خواندن ، الا آن کس که تنها به عصا راه تواند رفت.
حکایت: احولی بر چشم پزشکی گذر کرد و تابلوی وی بدید . گفت:عجبا دو پزشک می بینم در جوار یکدیگر و هر دو یک نام .
فصل- و طبیب باید که علامتهای هر بیماری بداند تا در کار معالجت در نماند و آن علامتها این است: اگر بیمار از بینی سخن گوید، سرما خورده باشد، اگر سرفه کند هم سرما خورده باشد اگر لنگان برود پای وی درد کند و اگر گردن نتواند به چپ و راست گرداندن، وی را آرتزوز حادث شده باشد و اگر نفس وی قطع باشد و یک ساعت بیش بگذرد تا از جای نجنبیده باشد ، دور نیست که مرده باشد و در این حال به هیچ روی معالجت نپذیرد .
فصل- و آداب نسخه نوشتن همه کس بداند. من مکرر می کنم تا گوشزد باشد: اول آنکه
بیمه شدگان را داروی گران ننویسد و اگر نویسد در دفترچه ننویسد که به بهای آزاد تواند خریدن. دوم آن که اصل دارو بر یک نسخه نویسد و مشابه آن بر پنج نسخه به پنج نوع ، تا بیمار هر داروی مشابه که بیابد، بخورد و با اهل سلامت مشابه گردد. سوم آنکه بعضی داروها بر سر نسخه فرنگی نویسد تا شوهر تریلی آن دارو از بلغارستان بستاند و بیاورد، یا هر کس که جنس خواهد آوردن از دوبی ، آن دارو نیز بیاورد ، به اعتبار آن سرنسخه که همراه وی کرده باشند .
و در طبابت سخن بسیار است . من این مختصر بگفتم تا ترا عبرتی باشد.
«الف . اینکاره»


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:
آفتاب یزد از چاپ نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
نظرات پس از تأیید در بخش روی خط آفتاب روزنامه چاپ می‌گردد.

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام