کاربران محترم: دسترسی به صفحات داخلی روزنامه از ساعت 12 میسر می باشد
AFTAB YAZD NEWSPAPER
سه شنبه, 06 خرداد 1399   Tuesday 26 May 2020
RSS فیدخوان
روزنامه در یک نگاه

جستجو در آرشیو

 Instagram.com/aftabyazd
طراحی و اجرا: هنر رسانه

زمان انتشار: 07 دی 1395

صفحه خبر: گردشگری

سازمان هواشناسی در گزارش پیش‌بینی فصلی خود از کاهش ۵۸ درصدی بارش در پاییز امسال نسبت به سال گذشته و کاهش ۴۰درصدی نسبت به میانگین بلندمدت خبر داد.
سازمان هواشناسی در گزارش پیش‌بینی فصلی کشور که نسخه‌ای از آن در اختیار خبرنگار مهر قرار گرفته، اعلام کرد: ارتفاع بارش ثبت شده در ایستگاه‌های هواشناسی کشور نشان از کاهش حدود ۴۰درصدی بارش فصل پاییز دارد که با پیش بینی پژوهشکده اقلیم شناسی که از اردیبهشت سال جاری اطلاع رسانی شده بود، هماهنگ است.
این گزارش افزود: میانگین بارش فصل زمستان در محدوده بلندمدت توام با افت و خیزهای ماهانه خواهد بود، اما در عین حال بارش فصل زمستان موجب افزایش مجموع بارش سال زراعی منتهی به انتهای زمستان به بیش از نرمال نخواهد شد.
بر اساس این گزارش، بارش فصل زمستان در غرب کشور بیش از میانگین و در سواحل خزر و جنوب شرق کشور متمایل به کمتر از نرمال خواهد بود و افزون بر این، دما رفتارهای بی‌هنجار داشته به گونه‌ای که میانگین دمای نیمه شمالی کشور در دی ماه بین 5/0 تا 5/1 درجه کمتر از میانگین است اما در دو ماه بهمن و اسفند به تدریج میانگین دما تا یک درجه بیش از میانگین خواهد بود.
سازمان هواشناسی در توضیح وضعیت جاری کشور نیز گزارش کرد: میانگین بارش ایستگاه‌های هواشناسی کشور از آغاز سال زراعی جاری تا اول دی ماه امسال حاکی از کاهش به ترتیب حدود ۴۰ و ۵۸ درصدی نسبت به دوره مشابه بلند مدت و سال گذشته است. در دوره یادشده، بارش در استان‌ها‌ی هرمزگان (۸۲درصد)، یزد (۸۰ درصد)، خراسان جنوبی (۷۶درصد)، کرمانشاه (۷۵درصد)، البرز (۷۳درصد)، کرمان (۷۲درصد) و خراسان رضوی (۷۲درصد) نسبت به میانگین بلندمدت کاهش داشت و فقط در استان‌ها‌ی اردبیل (۲۲درصد) و گیلان (۱۶درصد) بیش از میانگین بلندمدت بود.
همچنین در دی ماه بارش متمایل به بیش از میانگین بلندمدت خواهد بود اما احتمال کاهش اندک بارش در بخش‌ها‌یی از استان‌ها‌ی سیستان و بلوچستان و استان‌ها‌ی واقع در حاشیه دریای خزر وجود دارد. در بهمن ماه بارش در بازه میانگین تا کمتر از میانگین بلندمدت پیش بینی می‌شود. در مجموع انتظار می‌رود بارش کشور در طول فصل زمستان
-علی‌رغم بی هنجاری‌ها‌یی که خواهد داشت- حدود میانگین تا اندکی بیش از میانگین بلندمدت باشد. در عین حال در انتهای فصل زمستان، بارش سال زراعی همچنان کمتر از میانگین بلندمدت خواهد بود.در نوار شمالی کشور دمای هوا در دی ماه تا یک درجه کمتر از میانگین بلندمدت خواهد بود، اما انتظار می‌رود در بهمن ماه حدود میانگین بلندمدت
در نوسان باشد.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:
آفتاب یزد از چاپ نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
نظرات پس از تأیید در بخش روی خط آفتاب روزنامه چاپ می‌گردد.

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام