کاربران محترم: دسترسی به صفحات داخلی روزنامه از ساعت 12 میسر می باشد
AFTAB YAZD NEWSPAPER
چهارشنبه, 25 فروردین 1400   Wednesday 14 April 2021
RSS فیدخوان
روزنامه در یک نگاه

جستجو در آرشیو

 Instagram.com/aftabyazd
طراحی و اجرا: هنر رسانه

زمان انتشار: 18 آذر 1395

صفحه خبر: سلامت

آفتاب یزد – پریسا هاشمی: عطاری‌های غیرمجاز مثل قارچ با سرعت و بدون بذر در کوچه و خیابان می‌رویند. آمده‌اند که از سادگی مردم سوءاستفاده کنند. با این کارشان اعتماد به صنف عطار و سقط‌فروش را از مردم سلب می‌کند. اما انگار نه سلامتی مردم، نه اعتماد عطاران، نه جان بیماران و... هیچ کدام برای‌شان مهم نیست. مهم فقط این است که جیب‌شان پر شود. صنف عطار و سقط‌فروش زیر نظر وزارت صنعت، معدن و تجارت فعالیت می‌کند و وزارت بهداشت به صراحت می‌گوید که نمی‌خواهد این صنف زیر نظرش فعالیت کند. اما باید نظارتی روی فعالیت‌ این صنف وجود داشته باشد که آن هم در حیطه کاری وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی است. باز هم تداخل کار دو وزارت‌خانه خلایی ایجاد کرده برای سودجویان. این مشکل مختص دولت تدبیر و امید نیست. بلکه دولت‌های گذشته‌ هم با این مشکل دست به گریبان بودند.
حالا این عطاری‌های غیرمجاز ادعا می‌کنند از یک دکتر بیشتر می‌دانند، همه نوع تخصصی دارند و از پس همه مشکلات برمی‌آیند. همین ادعای‌شان بسیاری از مردم و بیماران را با مشکلات عدیده‌ای روبرو کرده است. از تبلیغاتی که خودشان پشت شیشه‌ مغازه‌شان می‌چسبانند تا تبلیغات ماهواره‌ای همه و همه دست به دست هم داده تا مردم به این باور برسند که داروهای گیاهی مشکلی برای بدن انسان به وجود نمی‌آورد. دکتر سیامک مره‌صدق، عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس اما نظری متفاوت دارد و در گفت و گو با خبرنگار آفتاب یزد اظهار می‌کند: «متاسفانه تبلیغاتی در شبکه‌های ماهواره‌ای، با وعده‌های باورنکردنی در رابطه با داروها و تاکید بر گیاهی بودن‌شان، به مردم القا می‌کنند که هر دارویی که گیاهی باشد بی‌ضرر است، در صورتی که خطرناک‌ترین سموم در جهان، منشا طبیعی و گیاهی دارند. بنابراین به هیچ وجه گیاهی بودن یک دارو مبنی بر بی‌خطر بودن آن نیست.»
**سوءاستفاده از طب سنتی؟!
دکتر مره‌صدق تاکید می‌کند: «مبحث طب سنتی و فعالان این عرصه نیاز به یک نگرش جامع و دقیق دارد. در تمام کشورهای دنیا طب سنتی بخشی از فرهنگ پزشکی و بهداشتی آن جامعه‌ است منتهی باید این طب سنتی با یافته علمی مطابقت داشته باشد و به هیچ‌وجه جایگزین درمان علمی و مدرن نبوده و از همه مهم‌تر مورد سوءاستفاده افراد شیاد قرار نگیرد. کسانی که می‌خواهند در این عرصه فعالیت‌ کنند، باید آموزش مدون و کلاسیک دیده و با بدن انسان آشنایی کلی داشته باشند. آنها باید داروها و تداخل آن را بشناسند و بدانند که برخی داروهای گیاهی می‌توانند روی اثرات دارو‌های شیمیایی اثر سوء بگذارند. توصیه‌های جهانی بر این است که طب سنتی را به طرف پیشگیری و سلامت جامعه سوق دهیم. آن چیزهایی که در فرهنگ ما به عنوان ارزش‌های طبی مانند احادیثی منابع ادیان توحیدی وجود دارد، راجع به کم‌غذا خوردن، رعایت دستورات غذایی یا سلامت و بهداشت غذا، از نظر علمی بسیار پسندیده است. حتی در صورت اجرای درست، می‌تواند از بیماری‌های زیادی هم جلوگیری کند. در متون دینی بر پرهیز از پرخوری و زیاده‌روی در مصرف غذای حیوانی تاکید شده که امروزه از نظر علمی هم صحت آن ثابت شده است. از سوی دیگر، لازم است در دوران آموزش پزشک عمومی و خانواده هم طب سنتی وجود داشته باشد.»
عضو کمیسیون بهداشت مجلس با اشاره به سوءاستفاده‌هایی که در این حوزه می‌شود، می‌افزاید: «متاسفانه تعدادی از فعالان طب‌سنتی با روش‌های غیراخلاقی و حتی سوءاستفاده‌های شدید برای درآمد بیشتر داروهایی با قیمت‌های گزاف به بیماران می‌دهند که خودشان هم شناخت دقیقی از آن نداشته و تضمین‌های غیرقابل باوری در زمینه‌های درمانی به بیماران می‌دهند.»
وی با بیان اینکه باید با ورود آنها در زمینه‌های درمانی و تخصصی برخورد شود، می‌گوید: «برخی از افراد سودجو در درمان بیماری‌هایی مانند ناباروری، اعتیاد، چاقی و... مداخله می‌کنند. هیچ کدام از این بیماری‌ها با روش‌های سنتی به تنهایی قابل درمان نیست و روش‌های سنتی حتی در درمان کلاسیک هم تاخیر ایجاد کرده و بیمار و پروسه درمانش را با مشکلات عدیده‌ای روبرو می‌کند.»
به گفته این نماینده مجلس، در دنیا نگاه علمی به طب سنتی دارند و کسانی که در این حوزه فعال هستند را موظف کردند که در دوره‌های آموزشی شرکت کرده و با اصول اولیه علم پزشکی، سلامت و داروسازی آشنایی لازم را پیدا کنند و آنها را از مداخله در زمینه بیماری‌های جدی و مهم برحذر کردند. افراد آموزش‌دیده از ورود به درمان برخی بیماران منع می‌شوند، زیرا داروهای سنتی می‌تواند اثر سوء بر داروهای دیگر داشته باشد. از سوی دیگر موادی که به عنوان داروهای سنتی استفاده می‌شود، براساس استانداردهای محلی و کشوری مورد تایید قرار گرفته و میزان ماده موثر در آنها با تقریب قابل قبولی شناخته شده است.»
دکتر مره‌صدق، با بیان این که طب سنتی را می‌توان برای بیماری‌هایی استفاده کرد که خطرناک نباشد، می‌افزاید: «بیماری‌هایی که عارضه‌ای ایجاد نکند هم می‌توان با درمان طب سنتی پیش برد. خوشبختانه در حال حاضر رویکرد علمی نسبت به طب سنتی وجود دارد که از آن استفاده می‌شود. مراکزی برای بررسی و علمی شدن طب سنتی ایجاد شده که قابل تقدیر است. شکی نیست که وزارت بهداشت باید با این افراد سودجو برخورد کنند، اما در این راه کمک موثر نیروی انتظامی و قوه‌قضائیه را هم نیاز دارد. شناسایی این واحدهای غیرمجاز توسط نیروی انتظامی، واحدهای صنفی و اتحادیه عطار و سقط‌فروش امکان‌پذیر است. واحدهای عطاری باید بدانند کسانی که بدون مجوزهای لازم در این حرفه فعالیت می‌کنند، مسلما فعالیت و خوش‌نامی آنها را هم خدشه‌دار می‌کنند.»
این عضو کمیسیون بهداشت و حقوقی با اشاره به این که میزان اعتماد مردم نسبت به 50 سال پیش به عطاری‌ها کمتر شده است، تاکید می‌کند: «هر قدر که طب پیشرفته‌تر را به صورت عادلانه‌تر در اختیار مردم قرار دهیم، می‌توانیم شاهد این باشیم که رویکرد مردم به شیادان است. توزیع عادلانه امکانات طب مدرن و تاکید بر سلامت و برخی جنبه‌های مثبت طب سنتی در مجموع راه‌حلی برای مقابله با سوءاستفاده‌کنندگان از طب سنتی است.»
هنوز هم بسیاری به سبک و سیاق مادربزرگ‌های‌شان به دکتر علفی‌ها اعتماد دارند. اما فروش ناس، قرص‌های لاغری که در آن از موادمخدر استفاده شده، فروش مستقیم و غیرمستقیم موادمخدر و... در برخی عطاری‌های غیرمجاز این سبک و سیاق را تغییر داده است. وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی به تربیت پزشکان طب سنتی پرداختند و دور نیست زمانی که شاهد فعالیت آنها در مطب‌های خصوصی‌شان باشیم.
-----------------
دکتر سیامک مره‌صدق: برخی از افراد سودجو در درمان بیماری‌هایی مانند ناباروری، اعتیاد، چاقی و... مداخله می‌کنند. هیچ کدام از این بیماری‌ها با روش‌های سنتی به تنهایی قابل درمان نیست و روش‌های سنتی حتی در درمان کلاسیک هم تاخیر ایجاد کرده و بیمار و پروسه درمانش را با مشکلات عدیده‌ای روبرو می‌کند
------------------
دکتر سیامک مره‌صدق: خوشبختانه در حال حاضر رویکرد علمی نسبت به طب سنتی وجود دارد که از آن استفاده می‌شود. مراکزی برای بررسی و علمی شدن طب سنتی ایجاد شده که قابل تقدیر است


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:
آفتاب یزد از چاپ نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
نظرات پس از تأیید در بخش روی خط آفتاب روزنامه چاپ می‌گردد.

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام