کاربران محترم: دسترسی به صفحات داخلی روزنامه از ساعت 12 میسر می باشد
AFTAB YAZD NEWSPAPER
یکشنبه, 04 آبان 1399   Sunday 25 October 2020
RSS فیدخوان
روزنامه در یک نگاه

جستجو در آرشیو

 Instagram.com/aftabyazd
طراحی و اجرا: هنر رسانه

زمان انتشار: 29 آبان 1395

صفحه خبر: سیاسی

عضو تیم پیشین مذاکرات هسته‌ای ایران، برجام را مستحکم ترین توافق هسته ای تاریخ توصیف کرد و گفت: ایران و اروپا باید در جهت منطقه‌ای‌شدن اصول برجام همکاری مشترک را آغاز کنند تا خاورمیانه عاری از سلاح هسته ای تحقق یابد.
به گزارش ایرنا، سیدحسین موسویان در سومین همایش بانکی و تجاری ایران و اروپا در فرانکفورت افزود: زمان این فرا رسیده که اروپا و ایران روابطی نو، پایدار، باثبات و جامع را برقرار کنند.
موسویان افزود: من تقریبا مطمئن هستم که ترامپ نه برجام را پاره می‌کند و نه اجرای آن را متوقف خواهد کرد.
وی اظهار داشت: کنگره ممکن است تحریم‌های جدیدی تحت عناوینی دیگر تصویب کند. ترامپ هم ممکن است برخی را تایید و برخی را رد کند. ضمن اینکه هیچ رئیس جمهوری در تاریخ آمریکا به اندازه ترامپ ذهنیت تجاری نداشته و ممکن است بخواهد از کیک اقتصاد ایران سهمی‌ببرد.
این مذاکره کننده پیشین ایران گفت: اما اروپا و ایران با فرض اینکه ترامپ سیاست تقابلی با ایران در پیش گیرد، باید یک 'نقشه راه' را از هم اکنون در دستور کار خود قرار دهند. اروپا باید با بخشی از حاکمیت و جامعه آمریکا که معتقد به تعامل با ایران هستند، روابط فعال و تنگاتنگ برقرار و آنها را تقویت کند.
موسویان اضافه کرد: اروپا در گذشته ایران را درمورد 'پروسه صلح' سرزنش می‌کرد. حالا فهمیده که این نتانیاهوست که مانع تحقق طرح اروپا برای ایجاد دو دولت است. نتانیاهو سعی خواهد کرد با بزرگ کردن مسئله ایران، جامعه جهانی را منحرف کند. اروپا باید روی طرح صلح خود متمرکز شده و اجازه ندهد که نتانیاهو با موضوع ایران بازی کند.
وی گفت: اروپا و آمریکا قبلا ایران را درمورد تروریسم سرزنش می‌کردند اما اکنون فهمیده‌اند که تهدید واقعی و اصلی، تروریسم تکفیری داعش، القاعده و جبهه النصره است که زاییده کشورهای عرب متحد غرب است. ازطرف دیگر جهان هم شاهد است که ایران درخط مقدم جنگ با این تروریست‌هاست. لذا زمان آن فرارسیده که ایران و اروپا با تشکیل یک 'کمیته مشترک مبارزه با تروریسم' همکاری را آغاز کنند و بهانه را ازتندروهای آمریکا بگیرند.
این کارشناس مسائل بین الملل ادامه داد: موضوع سلاح‌های کشتار جمعی از موارد اصلی اختلاف دیرینه دو طرف بوده است. ایران عضو همه کنوانسیون‌های سلاح‌های کشتار جمعی است و فقط مشکل اصلی در مورد هسته ای بود که با برجام حل شد. ایران و اروپا باید با همکاری مشترک در جهت منطقه ای شدن اصول برجام همکاری را آغاز کنند تا خاورمیانه عاری از سلاح هسته ای تحقق یابد و از همین مدل هم برای عاری سازی منطقه از کل سلاح‌های کشتار‌جمعی استفاده شود.
موسویان افزود: اختلافات درمورد حقوق بشر وجود داشته و ادامه خواهد داشت. نه شما مسلمان می‌شوید و نه ما مسیحی اما روشن است که وضع حقوق بشر در ایران ازهمه متحدین منطقه ای آمریکا و اروپا به مراتب بهتر است.
وی خاطرنشان کرد: گفت و گوهای ساختارمند حقوق‌بشری به منظورتقویت مشترکات حقوق‌بشری اسلام و مسیحیت و کاهش اختلافات لازم است. ضمن اینکه باید همکاری را در مورد بزرگترین تراژدی انسانی درخاورمیانه آغاز کرد که این موضوع واقعی حقوق بشری جهان امروز است. موسویان با بیان این که منطقه خاورمیانه در آستانه سقوط است، افزود: حکومت‌های شکست‌خورده فراوان و رو به گسترش هستند. جنگ داخلی و فرقه ای نیز رو به گسترش است. بحمدالله آمریکا هم حتی در دوران ترامپ وارد جنگ جدید نخواهد شد. بحران تروریسم و آوارگان هم تهدید مشترک بزرگی است.
وی پیشنهاد کرد ایران و اروپا «کمیته مشترک مدیریت بحران در خاورمیانه» را تشکیل دهند و بر اساس اصول خواست اکثریت، مشارکت در قدرت، انتخابات آزاد و رعایت حقوق اقلیت، همکاری مشترک را آغاز کنند.
موسویان ادامه داد: ایران در پنج سال آینده ظرفیت 1000 میلیارد دلار پروژه اقتصادی دارد. اروپا می‌تواند سهم خوبی داشته باشد اما لازم است که ایران و اروپا توافقنامه تجاری، صنعتی و اقتصادی را امضا کنند تا مسائل گمرکی، بانکی، سرمایه گذاری و انتقال تکنولوژی حل شود.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:
آفتاب یزد از چاپ نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
نظرات پس از تأیید در بخش روی خط آفتاب روزنامه چاپ می‌گردد.

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام