کاربران محترم: دسترسی به صفحات داخلی روزنامه از ساعت 12 میسر می باشد
AFTAB YAZD NEWSPAPER
یکشنبه, 29 فروردین 1400   Sunday 18 April 2021
RSS فیدخوان
روزنامه در یک نگاه

جستجو در آرشیو

 Instagram.com/aftabyazd
طراحی و اجرا: هنر رسانه

زمان انتشار: 27 آبان 1395

صفحه خبر: اجتماعی

آفتاب یزد به جای مسئولان از مردم پرسیده است که مقصر آلودگی هوای تهران کیست؟
مردم هم از دولت انتظار دارند هم از شهرداری
-----------------
آفتاب یزد – مریم گندمکار: دود و دم، هشت روزی می‌شود که بر سپهر پایتخت همچون ماری سمی‌چنبره زده است و گلوی پایتخت نشینان را می‌فشارد و آنها را رهسپار گلوگاه مرگ می‌کند. مدارس همچنان تعطیل و بیمارستان‌ها پر از بیماران تنفسی است. آلودگی، نمایندگان تهرانی مجلس دهم را بر آن داشت تا بیانیه‌ای خطاب به رئیس جمهور ارائه کنند، این نمایندگان در بیانیه خود از ریاست جمهوری درخواست کردند تا راهکارهای ضروری را با فوریت برای کاهش آلودگی اتخاذ کند. حتی برخی از آنها به خاطر شرایط بد هوا از مردم معذرت خواهی کردند. اما همچنان شهروندان با ماسک‌های سفید در تهران پر از دود در حال رفت و آمد هستند. اما مسئله اصلی شناختن مقصر این وضعیت است که این روزها همه با پرداختن به موضوع آلودگی هوا سعی و تلاش دارند با مبرا کردن خود از مسئولیت آلودگی هوا، توپ را به زمین ارگان مقابل بیندازند. حال باید دید مردم در این باره چه می‌گویند و از نظر آنها مقصر کیست؛ مدیریت شهری دولت یا خودروسازان؟ به همین منظور آفتاب یزد سراغ چند تن از شهروندان تهرانی رفته است و نظر آنها را در این مورد جویا شده است.
*** مهدی یکی از شهروندان تهرانی است که به شدت از این وضعیت گله دارد.او مقصر اصلی آلودگی هوا را دولت می‌داند و می‌گوید: دولت قدرت اجرایی دارد ولی از آن استفاده نمی‌کند به همین خاطر سهم بیشتری در این آلودگی دارد.
** زهرا از دیگر پایتخت‌نشینانی است که معتقد است مقصر اصلی این وضعیت دولت و مدیریت شهری است. وی می‌گوید: مدیریت شهری به این دلیل مقصر است که کنترل درستی روی ترافیک تهران نداشته و دولت هم به این دلیل مقصر است که راهکارهایی را قبل از اینکه این وضعیت برای تهران پیش بیاید را انجام نمی‌دهد.
** خلج از جمله افرادی است که مدیریت شهری را مقصر اصلی آلودگی هوای تهران می‌داند و در این خصوص می‌گوید: البته همه ارگان‌ها به یک اندازه در آلودگی هوا سهیم هستند اما مقصر اصلی مدیریت شهری است چراکه بی رویه به هر کسی طرح ترافیک می‌دهد این مسئله باعث شده که افراد به راحتی خودروهای خود را بیرون بیاورند و آلودگی هوای تهران را افزایش دهند.
** مرضیه نیز همین نظر را دارد و معتقد است که مدیریت شهری بیشترین سهم را در آلودگی هوای تهران دارد.
** سارا دیگر شهروند تهرانی است که نظری متفاوت دارد در این باره می‌گوید: در بحث آلودگی هوا تنها یک سازمان یا یک ارگان مقصر نیست بلکه یک موضوع بین بخشی است یعنی هم دولت،هم مدیریت شهری و هم خودروسازان مقصرهستند. به این دلیل که نه خودروهایمان یورو5 هستند ونه سوخت استانداردی داریم. از سوی دیگر بودجه لازم برای رفع آلودگی هوا اختصاص داده نمی‌شود. تنها کاری در این مواقع صورت می‌گیرد این است که مسئولان توپ تقصیر را به زمین یکدیگر پرتاب می‌کنند. وی اظهار کرد: دولت هم بدان جهت مقصر است که پیگیری‌های لازمه را در این خصوص ندارد و در برنامه‌هایشان پرداختن به موضوع آلودگی جایگاه چندانی ندارد. همچنین ممکن است دولت مصوبات و طرح‌هایی را در خصوص آلودگی هوا ارائه ‌دهد اما به محض اینکه دولت عوض می‌شود آن طرح‌ها و مصوبات به فراموشی سپرده می‌شود. مدیریت شهری هم به این دلیل مقصر است که وقتی اتوبان سازی زیاد باشد طبیعتا جا برای ورود ماشین‌های بیشتر هم خواهد بود. تمام این عوامل دست به دست هم داده و بر آلوگی هوای تهران افزوده است.
** شفیعی نیزدر این خصوص مقصر اصلی را مدیریت شهری می‌داند و می‌گوید: به این دلیل که تراکم امکانات در تهران است و این مسئله سبب شده که بسیاری از افراد بنا به هر دلیل رهسپار تهران شوند. در صورتی که اگر امکانات به یک اندازه در تمام شهرها ایجاد می‌شد شاهد این حجم از آلودگی نبودیم.
نادر از دیگر افرادی است که معتقد است خودروسازان به این علت که خودروها از کیفیت پایینی برخوردارند، سهم بیشتری در آلودگی هوای تهران دارند.
** خسروی از دیگر پایتخت نشینانی است که صددرصد مدیریت شهری را مقصر اصلی آلودگی هوا می‌داند و در این باره می‌گوید: سیاست غلط شهرداری در این چند سال گذشته باعث شده که ساخت و ساز بیش از حد ظرفیت تهران صورت بگیرد که به تبع این مسئله طبیعتا افراد از شهرستان‌ها به تهران می‌آیند و جمعیت را افزایش می‌دهند. جمعیت که افزایش پیدا کند خودروها هم زیاد می‌شود، مصرف سوخت بالا می‌رود و..... که همه اینها چیزی جز آلودگی هوا نخواهد داشت.
** جانی نیز همین نظر را دارد و می‌گوید: بدون شک مدیریت شهری سهم بسزایی در این آلودگی دارد. اکنون در کشورمان خودروهای فرسوده کم هستند. اما مسئله اینجاست که هر چیز بدی اگر به خوبی مدیریت شود، بهتر می‌شود. از سوی دیگر همه مشکلات شهروندی را نمی‌توانیم گردن دولت بیندازیم.
** مهدوی جزء آن شهروندانی است که دولت را مقصر اصلی آلودگی هوای تهران می‌داند.
**‌هادی نیز معتقد است که یک ارگان در آلودگی هوا مقصر نیست بلکه مدیریت شهری و دولت هر دو به یک اندازه در آلودگی هوا سهیم هستند. وی اظهار کرد: اگر سوخت و خودروها استاندارد شوند، کارخانه‌ها به خارج ازشهر منتقل شوند و حمل و نقل عمومی‌به ویژه مترو توسعه یابد، بدون شک با کاهش آلودگی هوا در فصل پاییز روبه رو خواهیم شد.
** مهدی می‌گوید: به نظرم خودروسازان مقصر اصلی آلودگی هوای تهران هستند چرا که خودروها از کیفیت پایینی برخوردارند و این مسئله به افزایش آلودگی هوا دامن زده است.
** همدان لو از دیگر شهروندانی است که مدیریت شهری را مقصر آلودگی هوا می‌داند و می‌گوید: مدیریت شهری نتوانسته در این خصوص راهکارهای لازم را ارائه دهد.
** محمد علی نیز همین نظر را دارد و می‌گوید: بدون شک مدیریت شهری سهم بیشتری در آلودگی هوای تهران دارد چرا که به دنبال همه چیز است به غیر راهکاری برای کاهش آلودگی هوا. از سوی دیگر مدیریت نادرست شهری باعث شده که شهر تهران به حال خود رها شود.
** مرتضی هم مانند اکثر شهروندان تهرانی مدیریت شهری را عامل اصلی آلودگی هوا می‌داند. وی می‌گوید: هرچند دولت و خودروسازان نیز در این زمینه سهم دارند اما متصدی موضوع آلودگی هوا شهرداری تهران است. در حال حاضر راهکاری از شهرداری نمی‌بینیم که بخواهد در خصوص کاهش آلودگی هوا ارائه دهد و بعد بگوید دولت اجازه نداد.
فحوای کلام شهروندان تهرانی نمایانگر آن است که تدفین شهر تهران زیر دود و دم به یک نهاد خاص مرتبط نیست. از همین رو به نظرمی‌رسد بجاست مسئولان به جای نثار اتهام‌های مختلف به یکدیگر فکری به حال معضل فوق کنند.
-----------------------------------
شهروند تهرانی: بدون شک مدیریت شهری سهم بیشتری در آلودگی هوای تهران دارد چرا که به دنبال همه چیز است به غیر از راهکاری برای کاهش آلودگی هوا. از سوی دیگر مدیریت نادرست شهری باعث شده که شهر تهران به حال خود رها شود
----------------------
یک شهروند:
در بحث آلودگی هوا تنها یک سازمان یا یک ارگان مقصر نیست بلکه یک موضوع بین بخشی است یعنی هم دولت،هم مدیریت شهری و هم خودروسازان مقصرهستند


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:
آفتاب یزد از چاپ نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
نظرات پس از تأیید در بخش روی خط آفتاب روزنامه چاپ می‌گردد.

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام