کاربران محترم: دسترسی به صفحات داخلی روزنامه از ساعت 12 میسر می باشد
AFTAB YAZD NEWSPAPER
یکشنبه, 10 اسفند 1399   Sunday 28 February 2021
RSS فیدخوان
روزنامه در یک نگاه

جستجو در آرشیو

 Instagram.com/aftabyazd
طراحی و اجرا: هنر رسانه

زمان انتشار: 05 مهر 1395

صفحه خبر: زندگی

آرتروز کمر بیش از هر چیز، به مهره‌های کمری واقع در انتهای ستون فقرات حمله می‌کند. علائم زیادی خبر از بروز این بیماری می‌دهند که باید نسبت به آنها هوشیار بود. به گزارش تبیان، در این مطلب به علائم مشخص آرتروز کمر اشاره کرده و توصیه می‌کنیم با مشاهده آنها با پزشک متخصص مشورت کنید. آرتروز کمر در ناحیه پایین ستون فقرات بروز می‌کند. این نوع آرتروز مانند آرتروز هر قسمت دیگری از بدن ناشی از پدیده تخریب مفصل است. در واقع غضروف آسیب پذیر شده و غشای سینوویال مفصل دچار التهاب می‌شود و ضخامت انتهای استخوان‌ها افزایش پیدا می‌کند. بعد از 65 سالگی معمولا آرتروز کمر، مفاصل بین مهره‌ای پشتی را درگیر می‌کند. این نوع آرتروز در بیماران جوان تر بیشتر در ناحیه دیسک‌های بین مهره‌ای جا خوش می‌کند.
درد انتهای کمر که با راه رفتن تشدید می شود
دردهای ناشی از این مشکل در اکثر موارد «دردهای مکانیکی» بوده و با راه رفتن تشدید می‌شود. ممکن است فردی بعد از یک کیلومتر دچار کمردرد شود و فرد دیگری با پنجاه متر پیاده روی نیز احساس درد کند. در این صورت بیمار باید به مدت چند دقیقه توقف کرده و دوباره مسیر خود را در پیش بگیرد. مهره‌های کمری با ساخت استخوان اضافی نسبت به ضعف مفصل واکنش نشان می‌دهند و این مسئله باعث تنگی کانال نخاعی کمر شده و حرکت ستون فقرات را محدود می‌کند. این مسئله نیز باعث ایجاد درد در این ناحیه خواهد شد.
**دردهای ناگهانی بعد از تحرک بدنی
در این صورت درد در ناحیه انتهای کمر بسیار شدید است و بعد از هر نوع فعالیت بدنی، از بلند کردن اشیا گرفته تا حتی یک عطسه ساده ، درد ناگهانی بروز می‌کند. این درد همچنین به پای بیمار سرایت می‌کند. این درد از ضعف دیسک بین مهره‌ها که از حلقه فیبری غضروفی تشکیل شده، ناشی می‌شود و بخشی از هسته ژلاتینی داخل دیسک بیرون می‌زند که به آن بیرون زدگی دیسک (فتق دیسک) گفته می‌شود. این بیرون زدگی به ریشه‌های عصب سیاتیک فشار وارد می‌کند و ممکن است باعث بروز سیاتیک شده یا به عصب کرورال فشار آورده و باعث بروز سیاتیک پا (جلوی ساق پا) می‌شود.
**نیاز به خم کردن کمر
برخی افراد که از درد کمر رنج می‌برند، برای تسکین درد خود به سمت جلو خم می‌شوند. در واقع کمر خود را خم کرده و خمیده راه می‌روند. این افراد همچنین با دوچرخه سواری نیز تسکین پیدا می‌کنند و بر خلاف پیاده راه رفتن که باعث درد می‌شود، می‌توانند کیلومترها دوچرخه سواری کنند. خم کردن پشت با گشاد کردن کانال تنگ شده نخاعی کمر باعث تسکین مفاصل کمری می‌شود. مشکل تنگی کانال نخاعی به دلایل متعددی بروز کرده و باعث کمردرد می‌شود. توجه داشته باشید ممکن است در مواردی علیرغم آسیب زیاد مفصل و غضروف، فرد هیچ دردی احساس نکند، ولی برخی بیماران با رادیوگرافی نسبتا طبیعی، دردهای شدیدی احساس کنند. لذا لازم است که این گونه دردها حتما توسط پزشک متخصص بررسی شود.
**گزگز و درد پراکنده در پاها
درد آرتروز کمری در برخی مواقع انتشار یافته و به ران‌ها و پاها به ویژه در حین راه رفتن منتقل می‌شود. این دردها با مور مور شدن و گزگز همراه است. تنگی کانال نخاع باعث ایجاد فشردگی مسیر عصب سیاتیک یا عصب کرورال شده و باعث بروز درد می‌شود.
**فلج یا ضعف
عدم عملکرد درست دیسک‌های بین مهره‌ای می‌تواند باعث بروز فلج شود که در نتیجه فشردگی عصب سیاتیک بروز می‌کند. دردهای رادیکولار (دردهای مربوط به ریشه اعصاب مانند سیاتیک) می‌تواند باعث بروز بی حسی در اعضای تحتانی یا یک ضعف دائمی (پارالیز یا پارزی یا فلج ناقص) شود. این تغییرات معمولا بسیار دیر بروز می‌کنند و فلج کامل به ندرت پیش می‌آید. در صورت بروز این مشکل بیمار هرگز به صورت فلج شده از خواب بیدار نمی‌شود، بلکه تغییرات به کندی صورت گرفته و ضعف حاصل می‌شود.
**احساس خشکی در کمر
در این صورت به نظر می‌رسد که حرکت ستون فقرات محدود شده است و بیمار به راحتی نمی‌تواند بدن خود را خم و راست کند. آرتروز به واسطه استقرار خود در مفاصل و اثرات خود روی بافت‌های خارج و داخل مفصلی باعث بروز خشکی مفصلی می‌شود. این مسئله نیز به صورت کاهش انعطاف پذیری مفاصل خود را نشان می‌دهد. البته این پدیده یک واکنش طبیعی و محافظتی فیزیولوژیکی بدن است.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:
آفتاب یزد از چاپ نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
نظرات پس از تأیید در بخش روی خط آفتاب روزنامه چاپ می‌گردد.

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام