کاربران محترم: دسترسی به صفحات داخلی روزنامه از ساعت 12 میسر می باشد
AFTAB YAZD NEWSPAPER
شنبه, 29 شهریور 1399   Saturday 19 September 2020
RSS فیدخوان
روزنامه در یک نگاه

جستجو در آرشیو

 Instagram.com/aftabyazd
طراحی و اجرا: هنر رسانه

زمان انتشار: 03 مهر 1395

صفحه خبر: سیاسی

آفتاب یزد- گروه سیاسی : برخلاف آنچه بسیاری می‌خواستند سخنرانی رئیس جمهور حسن روحانی را در سازمان ملل منفعلانه و بی نتیجه تلقی کنند، اما دیدیم که رئیس دولت یازدهم به صراحت اعتراضاتش را در نطق سازمان ملل به زبان آورد و گلایه هایش از آمریکا را به دلیل تعلل در اجرای برجام بازگو کرد ، صحبت ها و شکوه هایی که البته اثر گذار هم بود تا حدی که در این راستا کمیته ای تشکیل شد و کشورهای 1+5 حق را به ایران دادند . صحبت های روحانی با واکنش مقامات آمریکایی و قول همکاری شان همراه بود . به نوعی روحانی در سازمان ملل هشدار داد و آمریکایی ها نیز تعهد به رفع کوتاهی گذشته داده اند . نکته ای که در سخنان حسن روحانی و بازگشتش به تهران به عینه نمایان بود .
رئیس جمهوری پس از بازگشت از سفر نیویورک با تشریح دستاوردهای این سفر گفت: درکمیسیون مشترک موضع جمهوری اسلامی‌ایران مورد تایید قرار گرفت و رفتار آمریکا را منطبق با برجام ندانستند. به گزارش ایرنا، حجت الاسلام و‌المسلمین حسن روحانی ظهر جمعه در فرودگاه مهرآباد افزود: اگر یکی از هفت کشوری که در این توافق بودند، تخلف، اهمال یا تاخیر انجام دهد و اگر تذکر تاثیر نداشته باشد، در سطح مدیرکل و در نهایت در سطح وزرا این جلسه گذاشته می‌شود که در نیویورک دو جلسه برگزار شد. وی تصریح کرد:در جلسه وزرای کمیسیون مشترک نظارت بر اجرای برجام، همه به آمریکا گفتند که این مواردی که انجام می‌دهید بابرجام منطبق نیست و آمریکا قول داد که این روند را اصلاح کند.
رئیس جمهوری خاطرنشان کرد: به اعتقاد من این خیلی مهم است که در اولین جلسه مشترکی که تشکیل می‌شود، 6 کشور موضع جمهوری اسلامی‌ایران را دارند.
روحانی اضافه کرد: این هم توفیقی بود. به دلیل اینکه ما هم باید از فضای برجام استفاده کنیم و اگر تخلفی می‌بینیم با قاطعیت برخورد کنیم.
وی یادآور شد: خود ما هم مثل همیشه همانطور که رهبری فرمودند اگر جایی تعهد کردیم طبق وظیفه اسلامی‌مان با تعهدات خود عمل می‌کنیم.
رئیس دولت تدبیر و امید با اشاره به استقبال مقامات عالی کشورهای مختلف از برجام، اظهار داشت:همه کشورهایی که با ما ملاقات می‌کنند نسبت به برجام خوشحال‌اند. رئیس جمهوری فرانسه خودش مطرح کرد که این همه زحمت کشیدیم و به توافق رسیدیم؛ اینکه نمی‌شود کشوری بخواهد در مسائل بانکی اخلال کند. روحانی با تاکید بر اینکه همه ملت‌ها باید از این فضا استفاده کنند، عنوان کرد: یعنی همان نکته ما به دنیا که همه باید از فضای پس از برجام استفاده کنند، مورد تاکید قرار گرفت و مردم ما می‌دانند که کارآفرینان و مردم ما باید بیشتر از این فضا استفاده کنند.البته سرمایه و فناوری خارجی را هم در چارچوب منافع و مصالحمان جذب می‌کنیم.
**
عدم تعهد با فلسفه حقوقی و سیاسی ایران
منطبق است
رئیس جمهوری درباره هفدهمین اجلاس سران غیر متعهدها در ونزوئلا نیز گفت: اجلاس بسیار خوبی بود و در حاشیه اجلاس ملاقات‌هایی با سران کشورهایی که شرکت کرده بودند، انجام شد.
روحانی ادامه داد: غیرمتعهدها به عنوان یک مجموعه بسیار بزرگ و عضویت 120 کشور برای ما اهمیت دارند که البته با ناظران، تعداد از این هم بالاتر می‌رود. جمهوری اسلامی‌ایران کشوری است که در متن قانون اساسی آن مسئله نه شرقی نه غربی و عدم تعهد تصریح شده است.
وی اضافه کرد: ویژگی جمهوری اسلامی‌با سایر کشورها از این نظر متفاوت است؛ این اجلاس را باید بیشتر از خودمان بدانیم که با فلسفه حقوقی و سیاسی ما کاملا منطبق است و از این اجلاس به خوبی استفاده شد. رئیس جمهوری همچنین گفت: در حاشیه اجلاس، هشت ملاقات با سران برخی مسئولان کشورها انجام شد؛ البته مسائل دو جانبه را هم در جلسه با رئیس جمهوری ونزوئلا دنبال کردیم.
**
برقراری مجدد روابط با کوبا
روحانی پس از آن به سفر خود به کوبا اشاره کرد و اظهار داشت: دلم می‌خواست اولین سفر من به آمریکای لاتین در کشوری باشد که از 1959 در برابر قدرت آمریکا ایستادگی کرده و الان هم این چنین است. وی اضافه کرد: در ملاقاتهایی که با فیدل کاسترو و رائول کاسترو داشتیم،هر دو این مسئله را تشریح می‌کردند که تقابل ما با آمریکا به این زودی‌ها از بین نخواهد رفت؛ مشکلاتی که با آمریکا داریم به ویژه در تحریم و از لحاظ اقتصادی همچنان ادامه خواهد داشت.
**
نخواهیم گذاشت آمریکایی‌ها اموال ملت ایران را ببلعند
روحانی همچنین درباره نطق خود در مجمع عمومی‌سازمان ملل متحد گفت: در نطق سازمان ملل به نکات مهمی‌که مورد نظر ما بود راجع به منطقه صحبت و مواضع جمهوری اسلامی‌ایران اعلام شد. راجع به برخی کشورهای منطقه که از اصول اسلامی‌و انسانی خود متاسفانه تجاوز کردند یعنی عربستان هم توضیح داده شد.
وی افزود: همچنین درباره اهمیت برجام و تعهداتی که طرف مقابل ما دارد البته عمدتا مقصود ما آمریکاست، آمریکایی‌ها به خاطر تاخیرها و اهمال‌هایی که دارند در این سخنرانی مورد نکوهش قرار گرفتند و همچنین دو میلیارد دلار اموال ایران را که غیر قانونی تصرف کردند.
رئیس جمهوری ادامه داد:هم در مصاحبه‌ها و هم در سخنرانی‌ها گفته شد که نخواهیم گذاشت آمریکایی‌ها بخواهند اموال ملت ایران و بانک مرکزی را ببلعند، در دادگاه بین‌المللی ایستادگی خواهیم کرد و این پول را از آنها پس خواهیم گرفت.
**
همه قبول دارند که ایران در
راه حل منطقه و کشوری تاثیرگذار است
روحانی با اشاره به برگزاری 14 ملاقات با سران کشورها و اهمیت این ملاقاتها گفت: در این ملاقاتها همه از ما می‌پرسیدند و اوضاع منطقه و راه حل مسائل را سوال می‌کردند. اینکه در دنیا مطرح می‌شود ایران راه حل است یا مشکل؟ یک مقدار خنده دار است. برای اینکه سران کشورها وقتی به ما می‌رسند به صراحت از ما می‌پرسند درباره سوریه، عراق یمن و لیبی چه کار باید کرد.وی خاطرنشان کرد: بنابراین همه قبول دارند ایران راه حل است و کشوری است تاثیرگذار و نقش آن در منطقه ما بی بدیل است.
**
در جلسه وزرای کمیسیون مشترک نظارت بر اجرای برجام، همه به آمریکا گفتند این مواردی که انجام می‌دهید بابرجام منطبق نیست و آمریکا قول داد که این روند را اصلاح کند
رئیس جمهوری فرانسه خودش مطرح کرد که این همه زحمت کشیدیم و به توافق رسیدیم؛ این نمی‌شود کشوری بخواهد در مسائل بانکی اخلال کند


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:
آفتاب یزد از چاپ نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
نظرات پس از تأیید در بخش روی خط آفتاب روزنامه چاپ می‌گردد.

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام