کاربران محترم: دسترسی به صفحات داخلی روزنامه از ساعت 12 میسر می باشد
AFTAB YAZD NEWSPAPER
شنبه, 27 شهریور 1400   Saturday 18 September 2021
RSS فیدخوان
روزنامه در یک نگاه

جستجو در آرشیو

 Instagram.com/aftabyazd
طراحی و اجرا: هنر رسانه

زمان انتشار: 05 خرداد 1394

صفحه خبر: اجتماعی

رئیس مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، شیوع مصرف قلیان در کشور را شتاب‌زده و نگران‌کننده دانست و گفت: طی دو ماه گذشته، بیمارستان‌های مسمومیت از مسموم شدن افراد در پی استعمال قلیان به علت وجود شیشه در آن خبر داده‌اند.
به گزارش ایرنا، خسرو صادق نیت افزود: چند مسمومیت با شیشه گزارش شده که در پی مصرف قلیان‌ها ایجاد شده است. وی خاطرنشان کرد: همچنین 80درصد محتویات تنباکو و توتون قلیان‌های معسل (میوه‌ای)، مواد شیمیایی و اسانس‌ها هستند.
صادق نیت ادامه داد: این محتویات شیمیایی، عوارض مضاعفی را علاوه بر دود تنباکو بر سلامت مصرف‌کنندگان وارد می‌کنند.
رئیس مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت گفت: شیوع مصرف قلیان در کشور شتابان و نگران‌کننده است؛ مصرف روزانه قلیان تا
سال 86 روند کاهشی یا ثابت داشت اما از سال88 مصرف روزانه آن زیاد شده است.
مصرف قلیان در نوجوانان بیش از دو برابر شده است
صادق نیت تصریح کرد: مصرف قلیان در نوجوانان 13 تا 16سال کشور بیش از دو برابر رشد یافته که این میزان رشد بین دختران بیشتر بوده است.
وی گفت: شیوع مصرف مواد دخانی شامل سیگار و قلیان در سال82 در پسران 16درصد بود که در سال86 به 5/31درصد رسیده و در دختران از7/8درصد به 20برابر افزایش یافته است. به گفته صادق نیت، میزان دودی که از طریق قلیان وارد ریه می‌شود معادل دو تا پنج بسته سیگار است.
قبح مصرف قلیان شکسته است
رئیس مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت یادآور شد: یکی از مشکلات جامعه این است که قبح مصرف قلیان شکسته شده و این ماده دخانی به‌صورت جمعی مصرف می‌شود. صادق نیت افزود: هر چند ایران جزء کشورهای پرمصرف سیگار نیست، اما طی سه، چهار دهه آینده اگر این روند کنونی ادامه یابد، ایران جزء سه‌کشور اول مصرف‌کننده دخانیات در جهان خواهد شد. وی با اشاره به مشکل ساماندهی عرضه دخانیات گفت: نوجوانان برای تهیه نان باید نیم تا یک ساعت وقت بگذارند، اما با صرف سه تا پنج دقیقه می‌توانند به سیگار دسترسی داشته باشند.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:
آفتاب یزد از چاپ نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
نظرات پس از تأیید در بخش روی خط آفتاب روزنامه چاپ می‌گردد.

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام