کاربران محترم: دسترسی به صفحات داخلی روزنامه از ساعت 12 میسر می باشد
AFTAB YAZD NEWSPAPER
جمعه, 09 خرداد 1399   Friday 29 May 2020
RSS فیدخوان
روزنامه در یک نگاه

جستجو در آرشیو

 Instagram.com/aftabyazd
طراحی و اجرا: هنر رسانه

زمان انتشار: 16 فروردین 1394

صفحه خبر: سرمقاله‌ها

زمانی که حسن روحانی در حال چینش کابینه خود بود اسامی بسیاری برای وزارت خارجه مطرح می‌شد تا اینکه بالاخره در نامه ارسالی «پاستور» به «بهارستان» در مقابل عنوان وزیر پیشنهادی وزارت امور خارجه نام «محمد جواد ظریف» قرار گرفت. بسیاری همان زمان گفتند «او» گل سرسبد کابینه تدبیر و امید خواهد بود. ناظران معتقد بودند با توجه به دسته‌گل‌هایی که دولت قبلی به آب داده( ! )
روحانی بهترین گزینه ممکن را برای رفع بلایای به جا مانده انتخاب نموده است.
پس از رای اعتماد مجلس به ظریف او در همان ابتدای خدمتش نشان داد که تعریف و تمجیدهای اهل فن پر بیراه نبوده است و در دولت جدید سکان وزارت خارجه کشورمان در دستان مردی می‌باشد که همه فن حریف، باتجربه، دانشمند و دنیادیده است. به خاطر داشته باشیم که چند سال پیش وقتی وزیر خارجه وقت قصد داشت انگلیسی صحبت کند از نحوه بیان او عرق شرم می‌ریختیم و وضعیت دیپلماسی کشورمان به جایی رسیده بود که کشورهای گمنام و کم اعتبار نیز برای ما گردنکشی می‌نمودند.
حال پس از توافق مهم و تاثیرگذار لوزان (تفاهم سیاسی) ظریف در جایگاه مهمی قرار گرفته است و به قول معروف بیشتر به چشم می آید. شاید غلو نباشد اگر بگویم اینک بیش از آنکه نگاه‌ها به سمت حسن روحانی ،شخص اول دولت باشد به وزیر خارجه او است و بخشی از مردم صرفا او را می‌شناسند و به نیکی از وی یاد می‌کنند.
نکته‌ای که در این میان مطرح است و موضوع اصلی این وجیزه می‌باشد مقایسه‌ای است که اخیرا صورت می‌گیرد و ‌دست به دست در شبکه‌های اجتماعی و موبایلی می‌‌چرخد. براساس این مقایسه محمد جواد ظریف و محمد مصدق در کنار یکدیگر قرار می گیرند و نتیجه‌گیری می‌شود که تلاش‌های تیم مذاکره کننده هسته‌ای برای رفع تحریم‌ها کمتر از ملی شدن صنعت نفت نیست و این دو در یک راستا ارزیابی و تحلیل می شوند.
بالطبع این مقایسه مخالفان و موافقانی هم دارد؛ عده‌ای می‌گویند این مقایسه نه تنها صحیح است بلکه حتی می‌توان گفت ارزش کار ظریف بیش از مصدق است و برخی دیگر نیز ضمن اشتباه دانستن چنین مقایسه‌ای معتقدند نباید ارزش کار محمد مصدق را فروکاست و این مقایسه ها از اساس اشتباه است. البته تحلیل‌های موافقان و مخالفان بسیار متنوع است که از حوصله این مطلب خارج می‌باشد. اما به هر حال مراد آن است که گفته شود این روزها بازار چنین مقایسه‌هایی و در پی آن تقابل ها و تایید ها بسیار داغ است.
نگارنده معتقد است می توان با ترکیبی از تحلیل‌های موافقان و مخالفان به یک نظر بینابینی و معتدل در این خصوص رسید. آنچه مسلم است این می‌باشد که بنا به دلایلی متاسفانه بخش قابل توجهی از مردم کشورمان به ارزش کار ظریف و تیم‌اش هنوز پی نبرده‌اند و بعضا آن قدر در زندگی غرق شده‌اند و یا آنچنان اخبار سانسور شده و دم بریده به گوش‌شان رسیده که نمی توانند به شکل دقیق ارزش گذاری نمایند. ‌
این در حالیست که برای این بخش از مردم مطمئنا موضوع محمد مصدق و ملی شدن صنعت نفت کاملا شناخته شده است و آشناست .آنان دقیقا می دانند نخست وزیر وقت ایران چه اقدام مهم و درخوری انجام داده و چگونه توانسته از غرب امتیاز بگیرد. این افراد شاید ندانند ظریف چه کرده اما خوب می‌دانند چرا نام محمد مصدق در تاریخ ماندگار شده و همچنان پوسترهای او در میدان انقلاب به فروش می رسد. از این رو نگارنده این مقایسه را برای توجیه این بخش از مردم لازم و واجب می‌داند. یعنی بایستی گفته شود کاری که محمد جواد ظریف انجام داده است برخلاف ادعای دلواپسان نه تنها منجر به نابودی صنعت هسته‌ای کشور نمی شود بلکه باعث حفظ این صنعت و در عین حال ایجاد گشایش های بین‌المللی و رفع محدودیت‌های ظالمانه می شود. بنابراین و به عبارت ساده می توان نتیجه‌گیری نمود که مصدق و ظریف هر کدام در زمان های متفاوت هدف و انگیزه مشترک داشتند.
اما در عین حال به نظر می رسد بایستی در این مقایسه بسیار محتاط بود و از حد و حدودی فراتر نرفت. در واقع بعضا دیده می‌شود از قبل این مقایسه‌ها به یکی از این دو ظلم و ارزش کار آنان پایین آورده می شود. در این شرایط است که چنین مقایسه هایی اشتباه و ناصواب است. همانطور که عرض شد مقایسه تا جایی پسندیده است که به ارزش اقدام سنجیده وزیر خارجه کشورمان پی برده شود و بیشتر از آن اشتباه و منجر به نفی و رد یکی از این‌دو می‌شود. مطمئنا یک مقایسه سالم ابزاری نیاز دارد و نمی‌توان بی‌محابا به سمت عیارسنجی رفت.ضمن اینکه مصدق و ظریف در زمان و شرایط متفاوت بودند که مقایسه سالم را بسیار سخت و دشوار می کند. ‌
جان کلام آنکه مقایسه ظریف و مصدق هم می تواند درست باشد و هم اشتباه!


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:
آفتاب یزد از چاپ نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
نظرات پس از تأیید در بخش روی خط آفتاب روزنامه چاپ می‌گردد.

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام