کاربران محترم: دسترسی به صفحات داخلی روزنامه از ساعت 12 میسر می باشد
AFTAB YAZD NEWSPAPER
یکشنبه, 10 اسفند 1399   Sunday 28 February 2021
RSS فیدخوان
روزنامه در یک نگاه

جستجو در آرشیو

 Instagram.com/aftabyazd
طراحی و اجرا: هنر رسانه

زمان انتشار: 03 شهریور 1395

صفحه خبر: اجتماعی

عضو شورای شهر در گفتگو با آفتاب یزد:یکی از ساختمان‌های وزارت نفت به نام مصدق نامگذاری شود!
سهم ناچیز نخست وزیر از تهران
شاکری: برای نامگذاری مکانی به نام مصدق به آقای زنگنه، وزیر نفت نامه نوشتیم و به ایشان پیشنهاد داده‌ایم که یکی از ساختمان‌های مربوط به وزارت نفت مثل آنچه که در خیابان طالقانی وجود دارد و در معرض دید همگان است را به نام این شخصیت برجسته نامگذاری کنند که چنین کاری را انجام نداده‌اند
آفتاب یزد- گروه اجتماعی: طرح پیشنهاد نامگذاری خیابانی به نام "مصدق" در تهران سال‌هاست از سوی اعضای شورای شهر مطرح می‌شود اما هربار بی‌نتیجه‌ و خیابانی از شهر در حسرت نام این شخصیت تاثیرگذار در تاریخ معاصر ایران می‌ماند. در شورای اول شهر تهران موضوع نامگذاری خیابانی به نام مصدق پس از سال‌ها فراموشی مطرح شد. طبق طرحی که در آن زمان ارائه شده بود، قرار بود نام خیابان کاخ که خانه مصدق در آن قرار داشت، به نام وی تغییر کند، اما این طرح به جایی نرسید. در دوره دوم شورای شهر تهران موضوع همان‌طور که انتظار می‌رفت وقعی به آن نهاده نشد و بار دیگر به دست فراموشی سپرده شد. در دوره سوم هم تلاش‌هایی در این زمینه آغاز شد که طبق انتظار نتیجه‌ای در بر نداشت و هر بار بهانه‌ای برای سرباز زدن از این امر بیان می‌شد. در دوره کنونی شورای شهر نیز مجدد از سوی یکی از اعضای شورا پیشنهاد شد اما تاکنون این وعده محقق نشده است. غلامرضا انصاری عضو شورای شهر تهران پیشتر درباره نامگذاری خیابانی به نام دکتر مصدق به آفتاب یزد گفته بود:«این باعث تاسف است که در قاهره خیابانی به نام دکتر مصدق وجود دارد، اما در ایران یا لااقل در پایتخت خیابانی به نام این شخصیت تاثیرگذار تاریخ معاصر ایران نامگذاری نشده است. ما ملی شدن صنعت نفت را مدیون امثال چنین افرادی هستیم حال آنکه تاکنون نتوانستیم میدان یا خیابانی را به نام ایشان نامگذاری کنیم. این وظیفه ماست که نام این چهره شناخته شده نه تنها در تاریخ معاصر ایران که در سطح بین المللی چهره‌ای خوشنام است، را روی خیابانی بگذاریم.» بعد از این اظهارات بود که مجتبی شاکری، رئیس کمیته نامگذاری شورای شهر در گفتگو با آفتاب یزد از پیگیری جدی شورای شهر برای جانمایی نام مصدق در تهران خبر داده بود منتها به گفته وی این پیگیری نه برای جانمایی نام مصدق روی خیابان یا یک میدان که روی یک مکان است؛ مکانی متناسب با شان این شخصیت برجسته . رئیس کمیته نامگذاری شورای شهر اظهار کرده بود : تاکنون مکان خاصی در خصوص نامگذاری به نام مصدق پیشنهاد نشده اما در حال جمع آوری پیشنهادها هستیم، زیرا اگر بخواهیم نام ایشان را روی خیابانی بگذاریم حتما مقابله‌هایی می‌شود. درست مثل آنچه در خیابان ولی‌عصر(عج) اتفاق افتاد و ممکن است بی حرمتی‌هایی بشود. از این رو شورا درصدد انتخاب مکانی به این نام است و اعتراضات سابق را در پی نخواهد داشت.
پارک وی به نام مصدق می‌شود؟
بار دیگر دیروز در جلسه شورای شهر تهران مجددا نامگذاری خیابانی به نام "مصدق" مطرح شد اما این بار پارک وی از سوی غلامرضا انصاری، عضو اصلاح طلب شورای شهر تهران برای نامگذاری این شخصیت برجسته پیشنهاد شد. غلامرضا انصاری دیروز در تذکر پیش از دستور خود در جلسه شورای شهر تهران با اشاره به کودتای 28 مرداد، گفته است: پیشنهاد می‌کنیم چهارراه پارک‌وی یا خیابان نفت به نام دکتر مصدق نامگذاری شود.
مجتبی شاکری ، رئیس کمیته نامگذاری شورای شهر در خصوص پیشنهاد غلامرضا انصاری، عضو شورای شهر تهران مبنی بر نامگذاری پارک وی به نام مصدق به آفتاب یزد گفت: هرپیشنهادی باید مکتوب شود. بعد از آن که مکتوب شد، پیشنهاد در کمیسیون بررسی می‌شود. وی در پاسخ به این سوال که چقدر احتمال می‌دهید پارک وی به نام مصدق نامگذاری شود، اظهار کرد: باید بررسی‌های لازم در مورد این خیابان صورت بگیرد که آیا می‌تواند به نام مصدق نامگذاری شود یا خیر؟ رئیس کمیته نامگذاری شورای شهر تهران ادامه داد: جانمایی مناسبی در خصوص نامگذاری خیابانی به نام این شخصیت برجسته وجود ندارد. یعنی مکانی را که مناسب مصدق باشد پیدا نکرده‌ایم. مجتبی شاکری عنوان کرد: در مورد آقای سلحشور هم همین گونه است الان نزدیک به سالگرد ایشان هستیم ولی هنوز خیابانی مناسب ایشان پیدا نکرده‌ایم. لذا فقط به اعلام کردن پیشنهادی جهت نامگذاری خیابانی برای یک شخصیت ، مشکل حل نمی‌شود بلکه باید جانمایی مناسب برای آن شخصیت پیدا شود. وی بیان کرد: به هر ترتیب آقای انصاری بهتر است که پیشنهادشان را مکتوب کنند . آن وقت مکان مورد نظر ایشان مورد بررسی قرار می گیرد که آیا آن مکان قبلا به نام کس دیگری بوده است یا خیر. مجتبی شاکری با تاکید بر اینکه مکان مناسبی که با آقای مصدق موضوعیت داشته باشد، نداریم، گفت: برای نامگذاری مکانی به نام مصدق به آقای زنگنه، وزیر نفت نامه نوشتیم و به ایشان پیشنهاد داده‌ایم که یکی از ساختمان‌های مربوط به وزارت نفت مثل آنچه که در خیابان طالقانی وجود دارد و در معرض دید همگان است را به نام این شخصیت برجسته نامگذاری کنند که چنین کاری را انجام نداده‌اند.
قصدی در کار است؟
با توجه به اینکه طرح پیشنهاد نامگذاری خیابانی به نام "مصدق" در تهران سال‌هاست در برهه‌ای از جمله 28 مرداد و 29 اسفند از سوی اعضای شورای شهر مطرح می‌شود و بسیاری از مردم و رسانه‌ها خواهان نامگذاری خیابانی به نام این چهره شناخته شده هستند، به نظر می‌رسد قصدی در کار است که چنین اتفاقی نمی‌افتد.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:
آفتاب یزد از چاپ نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
نظرات پس از تأیید در بخش روی خط آفتاب روزنامه چاپ می‌گردد.

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام