کاربران محترم: دسترسی به صفحات داخلی روزنامه از ساعت 12 میسر می باشد
AFTAB YAZD NEWSPAPER
سه شنبه, 07 بهمن 1399   Tuesday 26 January 2021
RSS فیدخوان
روزنامه در یک نگاه

جستجو در آرشیو

 Instagram.com/aftabyazd
طراحی و اجرا: هنر رسانه

زمان انتشار: 27 تیر 1395

صفحه خبر: بین الملل

علی بیگدلی کارشناس مسائل بین الملل در تحلیل خود پیرامون کودتای ترکیه به آفتاب یزد گفت: ارتش ترکیه میراث آتاتورک بوده و گرایش سکولار دارد. به طور کلی آمریکایی ها در منطقه سه ارتش را به شدت تحت نظر دارند که شامل ارتش‌های ترکیه، پاکستان و مصر است. بنابراین ارتش ترکیه به دو شاخه تقسیم می شود. یک شاخه که مستقیما زیرنظر مستشاران آمریکایی قرار دارد و شاخه دیگر شامل سایر نیروهای ارتش ترکیه است. بیگدلی گفت: اردوغان رابطه خوبی با ارتش نداشت و چند سال پیش نیز طرح ریزی کودتا از سوی دولت ترکیه خنثی شد. در واقع اردوغان می خواست سکولاریسم را از قانون اساسی ترکیه حذف کند که این کار با واکنش شدید ارتش مواجه شد. البته
ناامنی هایی که در ترکیه به خاطر سیاست های منطقه ای آن رخ داد و کاهش جایگاه ترکیه نیز از جمله انگیزه های کودتاچیان برای انجام کودتا بود. بیگدلی گفت: این کودتا سازمان‌یافته نبود زیرا معمولا کودتاها در ساعات اولیه صبح صورت می گیرد که شهر خلوت است و مقامات در خانه هایشان هستند در حالی که این کودتا در ساعات پایانی شب انجام گرفت که با مقاومت طرفداران اردوغان و بخش هایی از ارتش مواجه شد. بیگدلی در پاسخ به سوالی درباره اظهارات اردوغان درباره تسویه ارتش از وجود خائنان گفت: قطعا اردوغان یک پاکسازی گسترده در ارتش ترکیه انجام خواهد داد و ژنرال هایی که هنوز به آرمان های آتاتورک وفادار هستند را حذف خواهد کرد. البته این احتمال هست که این کودتا ساخته و پرداخته خود اردوغان باشد تا یک تسویه گسترده در ارتش انجام دهد. من فکر می‌کنم یک تسویه خونین در ارتش انجام خواهدشد و دیکتاتوری اردوغان تحکیم خواهدداشت. ضمن اینکه اکثر بازداشت شدگان نیز به اعدام محکوم خواهند شد.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:
آفتاب یزد از چاپ نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
نظرات پس از تأیید در بخش روی خط آفتاب روزنامه چاپ می‌گردد.

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام