کاربران محترم: دسترسی به صفحات داخلی روزنامه از ساعت 12 میسر می باشد
AFTAB YAZD NEWSPAPER
شنبه, 04 بهمن 1399   Saturday 23 January 2021
RSS فیدخوان
روزنامه در یک نگاه

جستجو در آرشیو

 Instagram.com/aftabyazd
طراحی و اجرا: هنر رسانه

زمان انتشار: 29 خرداد 1395

صفحه خبر: صفحه آخر

خیلی‌ها هنوز لئون تروتسکی را مرد اول تشکیل دولت اتحاد جماهیر سابق شوروی می‌دانند. نقش حساس او در تشکیل دولت کمونیست شوروی و نزدیکی بیش از اندازه او به لنین دیکتاتور چیزی نیست که این روز‌ها برای کسی جای شک داشته باشد. هر چه باشد تروتسکی دست راست لنین بود. برای همین هم کسی جرات مخالفت با تروتسکی را نداشت تا این که ورق برگشت و لنین مرد. از همان زمان بود که تروتسکی پیر دیگر نتوانست به رهبر بعدی کمونیست‌ها نزدیک شود. اختلاف سلیقه استالین با تروتسکی کار را به جایی رساند که او را از حزب کمونیست و حتی از کشور بیرون انداختند! تروتسکی بخت برگشته مدت‌ها در اروپا سرگردان بود تا این که به مکزیک رفت و آن جا شد یک مخالف اساسی علیه استالین و برنامه‌هایش! مرد سیاستمدار آن
قدر در آمریکای جنوبی علیه عمو جو-
استالین – حرف زد و برایش توطئه چید که آخر صبر استالین تمام شد و تصمیم گرفت هر طور شده سر تروتسکی را زیر آب کند. اول خواستند خانه اش را به رگبار ببندند. این کار را هم کردند اما موفق نشدند تروتسکی را بکشند. تابستان همان سال دوباره استالین رومان مر کارد- یکی از عوامل اسپانیایی الاصل کا گ ب – را اجیر کرد تا کار تروتسکی را تمام کند.
مامور روس به مکزیک رفت و در اتاق مطالعه خانه تروتسکی او را به دام انداخت. مر کادر فرق سر تروتسکی را با یک کلنگ از وسط شکافته بود؛ با این حال سیاستمدار پیر روس تا دو، سه روز در خانه اش زنده بود و بعد مرد. بعدش هم که دیگر معلوم است. از همه دنیا اصرار و از روس‌ها انکار که ما در قتل تروتسکی هیچ نقشی نداشتیم و مر کادر خودش از مسکو تا مکزیکو سیتی رفته تا تروتسکی را بکشد. دست آخر هم مامور روس فقط به تحمل 20 سال زندان در مکزیک محکوم شد!


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:
آفتاب یزد از چاپ نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
نظرات پس از تأیید در بخش روی خط آفتاب روزنامه چاپ می‌گردد.

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام