کاربران محترم: دسترسی به صفحات داخلی روزنامه از ساعت 12 میسر می باشد
AFTAB YAZD NEWSPAPER
یکشنبه, 15 تیر 1399   Sunday 5 July 2020
RSS فیدخوان
روزنامه در یک نگاه

جستجو در آرشیو

 Instagram.com/aftabyazd
طراحی و اجرا: هنر رسانه

زمان انتشار: 24 خرداد 1395

صفحه خبر: اجتماعی

یک عضو شورای شهر تهران از مسئله تکان‌دهنده به «بردگی» بردن کودکان در تهران و استفاده از آنها برای حمل مواد مخدر خبر داد.دانشور در نشست تخصصی روز جهانی مبارزه با کار کودک که در خانه هنرمندان برگزار شد، گفت: اگرچه زباله گردی جزو مشاغل سخت برای کودکان محسوب می‌شود، اما اشکال دیگری از کار کودکان وجود دارد که کمتر از آن صحبت می‌شود؛ با ورود به شورای شهر چیزهایی در سطح شهر دیدم که می‌توان آن را بردگی بچه‌ها نامید. بچه‌ها به بردگی برده می‌شوند و از آنها برای نفع مادی و اقتصادی بهره کشی می‌شود. کودکان به فروش می‌رسند، قاچاق می‌شوند، اجاره داده می‌شوند و در حمل مواد مخدر مورد استفاده قرار می‌گیرند. سرنوشت
این کودکان، اعدام در اوایل جوانی است.
وی در خصوص اینکه چرا کار کودکان به وجود آمده و میزان آن رو به گسترش است، گفت: ماده ۷۹ قانون کار، به کار گماردن افراد زیر ۱۵ سال را ممنوع کرده است، اما سه استثنا دارد که دست همه را بسته و باید حل شود؛ نخست اینکه کارگران کارگاه‌های خانوادگی از شمول این ماده قانونی خارج شده است. دوم کارگاه‌هایی با حداکثر ۵ کارگر است که مشمول این قانون نمی‌شوند و سوم امکان به کارگیری کارگران ۱۵ تا ۱۸ سال است که کارگران نوجوان خوانده می‌شوند. این سه استثنا باعث می‌شود کودکان در معرض استثمار قرار بگیرند.دانشور یکی از دلایل روند رو به رشد این پدیده را عدم وجود اسناد بالادستی در این زمینه دانست. به گفته وی، در برنامه توسعه اول تا ششم توجهی به وضعیت این کودکان، کودکان بدسرپرست و «مسائل انسانی» نشده است.این عضو شورای شهر تهران به اصل ۲۹ قانون اساسی اشاره کرد و گفت: طبق اصل ۲۹ قانون اساسی آحاد ملت باید از رفاه و تامین اجتماعی برخوردار باشند و تحقق بخشیدن به این موضوع وظیفه دولت است. اهداف انقلابیون برقراری عدالت اجتماعی بود. نهادهایی حمایتی خارج از سه قوه تعریف شده‌اند، مثل کمیته امداد و بنیاد مستضعفان که در چارچوب دولت نمی‌گنجند و بر اساس اصل ۲۹ موظف نیستند. دولت نهم وزارت رفاه را که تنها هفت ماه از حیات آن می‌گذشت، با وزارتخانه‌های کار و تعاون ادغام کرد و عملا تمام مسائل اجتماعی کشور در یک معاونت اجتماعی وزارت جدید خلاصه شد. سازمان مدیریت را که مغز کشور بود نیز منحل کردند.
دولت و شهرداری در حوزه کار کودک رفوزه هستند
وی از دولت روحانی و شهرداری تهران نیز به دلیل «بی اعتقادی به تخصص گرایی» انتقاد کرده و افزود: متخصص اقتصادی، متولی مسائل اجتماعی کشور شده است تا بفهمد آسیب اجتماعی و کودک کار چیست، وقتش تمام شده است. عین همین اتفاق در شهرداری هم رخ می‌دهد. آیا کشور ما این قدر بدبخت است که دانشمند مسائل اجتماعی نداشته باشیم؟ چرا مثلا فردی با لیسانس هنرپیشگی مسئول اداره سازمان خدمات اجتماعی شهرداری می‌شود؟ متاسفانه در تصمیم گیری‌ها، هیچ جایی به سازمان‌های مردم نهاد نمی‌دهیم. تمام تصمیمات منهای فعالان اجتماعی و سازمان‌های مردم نهاد گرفته می‌شود و اینطور گرفتار می‌شویم. پذیرش وجود معضلات اجتماعی در کشور، کافی نیست؛ باید مسئله را خوب فهم کرد تا بتوان به راهکارهای درست رسید. در قضیه کمپ شفق، در را به روی سازمان‌های مردم نهاد بستند و گفتند مسائل را حل می‌کنیم و اگر نکردیم استعفا می‌دهیم. نه مسئله‌ای را حل کردند و نه استعفا دادند.دانشور افزود: هیچ نهاد رسمی‌در زمینه کار کودک، نمره قبولی نمی‌گیرد؛ دولت در حوزه کار کودک تقریبا هیچ کاری نمی‌کند و رفوزه است. اگر دولت نمره ۵ بگیرد، نمره شهرداری نیز بیشتر از ۹ نیست. دولت در طول سال فقط یک جلسه شورای کودک برگزار می‌کند. دو ساعت جلسه به چه دردی می‌خورد؟ وی در بخش دیگری از این نشست، به کارگیری کودکان توسط شرکت‌های پیمانکار طرف قرارداد با شهرداری را تایید کرد و گفت: نظارت کافی بر کار این شرکت‌ها وجود ندارد. شورای شهر در این خصوص و همین طور نحوه برخورد با دستفروشان، مصوبه دارد، اما اجرایی نمی‌شود.به گزارش سایت میدان، او از نمایندگان مجلس خواست به داد قوانین کودک برسند: با این قوانین هیچ‌کس نمی‌تواند کاری بکند. سازمان‌های مردم نهاد باید بتوانند مدعی کودکان بشوند و در دادگاه‌ها از حقوق آنها دفاع کنند. دولت باید به داد زیرساخت‌های کشور برسد، اما خوابیده است.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:
آفتاب یزد از چاپ نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
نظرات پس از تأیید در بخش روی خط آفتاب روزنامه چاپ می‌گردد.

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام