کاربران محترم: دسترسی به صفحات داخلی روزنامه از ساعت 12 میسر می باشد
AFTAB YAZD NEWSPAPER
شنبه, 09 اسفند 1399   Saturday 27 February 2021
RSS فیدخوان
روزنامه در یک نگاه

جستجو در آرشیو

 Instagram.com/aftabyazd
طراحی و اجرا: هنر رسانه

زمان انتشار: 23 اردیبهشت 1394

صفحه خبر: اجتماعی

تسنیم: نماینده مجلس در کمیسیون اجتماعی گفت: افزایش وام ازدواج به مبلغ ده میلیون تومان و تسهیل دریافت آن در کوتاه مدت با وثایق آسان، در برنامه کمیسیون اجتماعی است.ایرج عبدی در مورد برنامه کمیسیون اجتماعی در خصوص حمایت از ازدواج افزود: یک طرحی دانشجویان مرکز مطالعات اقتصادی بسیج دانشجویی دانشگاه علم و صنعت در خصوص وام قرض‌الحسنه ازدواج داشتند که این طرح در کمیسیون اجتماعی مجلس با حضور نمایندگان بانک مرکزی، وزارت ورزش و جوانان و مرکز پژوهش‌های مجلس مورد بررسی قرار گرفت. سخنگوی کمیسیون اجتماعی مجلس اضافه کرد: بنا بر این شد تا جهت تدقیق طرح، بانک مرکزی آمار و ارقام مدنظر در خصوص منابع و مصارف قرض الحسنه را ارائه کند و اعضای مرکز دانشگاهی نیز پیشنهادها و بندهای قانونی خود را ارائه دهند.عبدی با اشاره به اینکه در جلسه هفته آینده کمیسیون اجتماعی این موضوع دوباره مطرح و نهایی خواهد شد، افزود: در حال حاضر وام ازدواج مشکلات فراوانی دارد. افراد زیادی در صف هستند و نمی‌توانند همین رقم ناچیز را دریافت کنند.نماینده مردم خرم آباد در مجلس با تاکید بر اینکه مبلغ فعلی برای وام ازدواج، جوانان را تشویق به ازدواج نمی‌کند بیان کرد: افزایش وام ازدواج به مبلغ ده میلیون تومان و تسهیل دریافت آن در کوتاه مدت با وثایق آسان، در برنامه کمیسیون اجتماعی است تا مشوقی برای ازدواج به عنوان مسئله ای مهم و راهبردی باشد.وی در خصوص نحوه افزایش وام ازدواج گفت: لازم است تا منابع قرض الحسنه بانک‌ها اولویت بندی شود و ازدواج به عنوان اولویت اول قرار گیرد که در این خصوص قرار است بانک مرکزی آمار وام‌های قرض‌الحسنه داده شده به حوزه‌های مختلف را منتشر کند.
نرخ اشتغال زنان روستایی بیشتر از شهری
ایلنا: آمارهای موجود در اطلس زنان کشور در سه حوزه سواد، ازدواج، طلاق و اشتغال برای نخستین بار از سوی معاون برنامه‌ریزی و هماهنگی معاونت امور زنان تبیین شد. اطهره‌نژادی معاون برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی معاونت امور زنان، در یازدهمین نشست معاونت امور زنان و خانواده ریاست جمهوری با مشاورین وزرا گفت: در سال ۹۳ معاونت امور زنان اطلسی را در ارتباط با وضعیت زنان کشور و مشتمل بر ۱۵۰ نقشه با هدف شناسایی مهم‌ترین مسائل زنان بر مبنای شاخص‌های رایج و آمارهای معتبر و شناسایی استانهای اولویت دار تدوین کرد.وی افزود: براساس این آمار مشخص شده است که ۵. ۷۱ درصد از زنان در شهر‌ها و ۵. ۲۸ درصد از زنان در روستا‌ها زندگی می‌کنند و از نظر بعد خانوار تفاوتی میان شهر و روستا نیست.نژادی ادامه داد: بالا‌ترین و پایین‌ترین میانگین ازدواج در هر هزار نفر به ترتیب متعلق به استانهای خراسان شمالی و تهران است. همچنین بیشترین ترکیب ازدواج بین مردان ۲۰ تا ۲۴ ساله و زنان ۱۵ تا ۱۹ ساله است.وی ادامه داد: بیشترین اختلاف میزان ازدواج بین شهر و روستا به استان کرمان و کمترین میزان اختلاف به استان سیستان و بلوچستان باز می‌گردد.معاون برنامه ریزی و معاونت امور زنان ادامه داد: بالا‌ترین میزان طلاق در استان البرز و پایین‌ترین در استان سیستان و بلوچستان مشخص شده و بیشترین طلاق ثبت شده برای زنان در گروه سنی ۲۵ تا ۲۹ ساله است. همچنین بیشترین ترکیب سنی زوج‌های طلاق گرفته بین مردان ۲۵تا ۲۹ و زنان ۲۰ تا ۲۴ ساله است.نژادی ادامه داد: میزان طلاق در نقاط روستایی ۸ .۲۱ و در نقاط شهری
۶۳. ۳۹ درصد است که بیشترین میزان اختلاف طلاق بین نقاط روستایی و شهری متعلق به مازندران و کمترین مربوط به
چهارمحال و بختیاری است. وی ادامه داد: در حوزه آموزش نیز در اطلس وضعیت زنان و خانواده، آمارهای مورد توجهی دیده می‌شود. میزان متوسط باسوادی در میان زنان در روستا‌ها ۵۸ ۶۹. و در شهر‌ها ۳۳ .۸۴ است. توزیع میزان باسوادی زنان در جمعیت ۶ ساله و بالا‌تر در کشور یکنواخت نیست و میان استانهای کشور از لحاظ میزان باسوادی زنان اختلاف معناداری وجود دارد. کمترین میزان باسوادی در استان سیستان و بلوچستان و بیشترین میزان باسوادی زنان متعلق به تهران است. اگر استانهای کشور را از نظر سواد به سه خوشه تقسیم کنیم؛ استانهای اردبیل، خراسان جنوبی، ‌خراسان شمالی، ‌خوزستان، ‌سیستان و بلوچستان، ‌قم، کردستان، کرمانشاه، لرستان و مرکزی در خوشه کمترین میزان سواد قرار می‌گیرند.نژادی گفت: میانگین سواد در استان‌ها براساس تفکیک شهر و روستا بسیار مهم است. بنابراین میزان باسوادی زنان در روستا‌ها و شهرهای هر استان برای برنامه ریزی باید در نظر گرفته شود. همچنین باید عنوان کنم که کمترین و بیشترین دانشجویان زن نیز به ترتیب متعلق به استانهای سیستان و بلوچستان و سمنان هستند.نژادی در مورد وضعیت اشتغال زنان در کشور گفت: نرخ اشتغال زنان روستایی بالا‌تر از زنان شهری‌‌ همان استان است. کمترین و بیشترین نرخ بیکاری زنان نیز به ترتیب متعلق به خراسان جنوبی و کهگیلویه و بویراحمد است. کمترین و بیشترین نرخ بیکاری زنان جوان (۱۵ تا ۲۹ ساله) ‌به ترتیب متعلق به خراسان جنوبی و کرمانشاه است.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:
آفتاب یزد از چاپ نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
نظرات پس از تأیید در بخش روی خط آفتاب روزنامه چاپ می‌گردد.

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام