کاربران محترم: دسترسی به صفحات داخلی روزنامه از ساعت 12 میسر می باشد
AFTAB YAZD NEWSPAPER
جمعه, 16 خرداد 1399   Friday 5 June 2020
RSS فیدخوان
روزنامه در یک نگاه

جستجو در آرشیو

 Instagram.com/aftabyazd
طراحی و اجرا: هنر رسانه

زمان انتشار: 10 خرداد 1395

صفحه خبر: اجتماعی

بد بودن خیلی راحت‌تر از خوب بودن است زیرا اگر خوب بودن نیاز به تلاش و کوششی چشمگیر دارد، آدمی‌که می‌خواهد بد شود یا به تعبیری بهتر بد باقی بماند، کافی است هیچ کاری صورت ندهد یا کاملا وفق غریزه رفتار نماید.
با پیش گرفتن چنین شیوه‌ای، ناگفته پیداست که "نام نبرده" یا واقعا بد خواهد بود یا در نظر بیشتر مردم جامعه بد جلوه خواهد نمود. اینکه می‌گوییم بد بودن یا بد شدن نیاز به زحمت کشیدن ندارد به این دلیل است که بدی وجود خارجی ندارد و آنچه که بدی به نظر می‌رسد چیزی جز نبودن یا کم بودن خوبی نیست! ذکر این نکته نیز خالی از لطف نیست که بعضی از اعمال در واقع کارهای بدی نیستند اما چون جامعه کارهای مخالف آنها را خوب می‌داند، چاره‌ای جز بد دانستن آنها ندارد زیرا تنها با این کار قادر است افراد را به دوری گزیدن از کارهای بد و پیش گرفتن خوبی، ترغیب و تشویق نماید! به عنوان نمونه در حالی که کم سوادی و بی سوادی را نمی‌توان بد دانست و برای همین هرگز و از هیچ کسی "بیسواد‌ها به بهشت نمی‌روند" را نشنیده‌ایم، خانواده برای ارزش قائل شدن به "سواد" و "تحصیلکردگی" مجبور است به بچه‌هایی که درس و مشقشان را جدی نمی‌گیرند "چه کار بدی!؟" گفته و آن‌ها را مشتاق سازند که در زمره دانش آموزان درس خوان و خوب در بیایند! به همین ترتیب اینکه کسی به مجرد رسیدن به بلوغ جنسی "زن" بگیرد را نمی‌توان کاری ناشایست دانست و به وی گفت که چرا همانند دیگران با غریزه خود در نیفتاده است!؟ اما اگر نامبرده این "مهم" را بی توجه به اوضاع و احوال مالی خود انجام دهد یا "آن" را در فقدان شغل درست و حسابی به انجام برساند یا "ازدواج خویش" را قبل از هر چیز بر مبنای وسع مالی پدر و مادر یا پدرزن و مادرزن آینده ساماندهی نماید و در هر حال آن را به میزان معقول و قابل قبول به تاخیر نیندازد، باید به خرده گیری و شماتت دوستان و آشنایان نزدیک و دور که از کار بد او به ستوه می‌آیند و به وی "این چه کاری بود کردی؟!" می‌گویند، تن دهد!؟
در این راستا با وجود اینکه طبیعی است آدم‌ها در هنگام گرسنگی غذا بخورند و با سیری، دست از غذا بکشند و در این "غذا خوری" و "دست کشی" خیلی هم خود را در قید و بند "زمان" نکنند. خوبی آدم‌ها در اینکه بر خورد و خوراکشان کنترل درست و حسابی داشته باشند و مثلا بلد باشند که به خوبی شکمشان را آب کنند و یا خود را از حالت نی قلیانی خارج سازند، دانسته می‌شود! در مورد "خواب" نیز بدیهی است که نمی‌توان حضور کسی را در کنار خویش "به خوبی" پذیرفت که هر وقت دلش می‌خواهد و خوابش می‌آید به خواب می‌رود و هر موقع از خواب سیر می‌گردد بر می‌خیزد! برای همین آقا یا خانم مدیر، معلم و استاد به کارمند، کارگر و شاگردی که در محل کار به خواب رفته است به دیده احترام نگاه نکرده ! یا دست کم به وی به چشم کسی که کار بدی نکرده نمی‌نگرد و درباره او "خوش به حالش!" و "یا طفلکی!نگاه کنید چه خوابی هم رفته!" نمی‌گوید! خوب بودن وقتی دشوارتر نیز می‌گردد که بد به بدی خود خو گرفته و بدان عادت کرده باشد و به تعبیری لذت بدی زیر زبانش رفته و حسابی به وی چسبیده باشد!به ویژه اینکه "ژنتیک" و "محیط" باعث می‌شوند که بسیاری از بدی‌ها بیش از خوبی‌ها به مذاق آدمی‌سازگار باشند! لذا آدم‌هایی که علیرغم مدت‌ها بد بودن تصمیم به تغییر شگرف می‌گیرند و مصمم
می‌شوند که منبعد سر از خوبی در بیاورند،انسان‌هایی
فوق العاده ارزشمند هستند که جامعه باید “به نیکی” قدردان ارزش و اهمیت آنها باشد. متاسفانه تنها بدها نیستند که به بدی خویش خو می‌گیرند زیرا خوب‌ها هم گاه آنچنان به بدی بدها عادت می‌کنند که با عدم باور اینکه بدها،واقعا تغییر کرده و براستی خوب شده‌اند، مسیر بدی را مجددا برای بدهای سابق بازگشایی نموده و به ایشان "بفرما" می‌زنند !
در این باره هم می‌توان به معلمی‌که باور نمی‌‌کند شاگرد تنبل خویش را درس خوانده مشاهده کند اشاره کرد و بر "این بار دوباره از روی دست چه کسی تقلب کرده‌ای؟!" او خرده گرفت و هم از پدری به "بدی" و "تلخی" یاد کرد! که با دیده شک و تردید به فرزندی که با ترک عادت بد،سر از کار درست و حسابی درآورده نگاه می‌کند و به وی "من که به این پول‌ها دست نمی‌زنم!" می‌گوید! با این حساب است که بدی خیلی از بدها را باید به پای بستگان و اطرافیان و دوستانی هم نوشت که با عدم باور تغییر ایشان،"این درگه ما درگه نومیدی نیست! صد بار اگر توبه شکستی بازآ!" نگفته و توصیه امام اول شیعیان به مالک اشتر را به هیچ وجه در زندگی و در مواجهه با دیگران، جدی نمی‌گیرند.
"یادت باشد که اگر شب هنگام کسی را در حال گناه دیدی، فردا به آن چشم نگاهش نکن، شاید سحرگاهان توبه کرده باشد و تو از آن آگاه نباشی!"


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:
آفتاب یزد از چاپ نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
نظرات پس از تأیید در بخش روی خط آفتاب روزنامه چاپ می‌گردد.

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام