کاربران محترم: دسترسی به صفحات داخلی روزنامه از ساعت 12 میسر می باشد
AFTAB YAZD NEWSPAPER
دوشنبه, 23 فروردین 1400   Monday 12 April 2021
RSS فیدخوان
روزنامه در یک نگاه

جستجو در آرشیو

 Instagram.com/aftabyazd
طراحی و اجرا: هنر رسانه

زمان انتشار: 25 اسفند 1393

صفحه خبر: سیاسی

باید دید مهاجمان به آقای مطهری چه آموزش های فکری دیده اند
آفتاب یزد- گروه سیاسی:‌ سوء قصد به جان علی مطهری نماینده مجلس، باز هم خاطرات تلخ رفتارهای خودسرانه گروه های فشار در سال های اخیر را زنده کرد؛ رفتارهایی که اگر چه همه مسئولان بر غیر قانونی بودن آن تاکید کرده اند اما هنوز شاهد انجام آن ها هستیم.
دو دهه پس از دولت اصلاحات که حامیان آن با برخوردهای قهری گروه هایی با هویت نامعلوم رو به رو می شدند، حالا یک نماینده مجلس هدف چنین هجومی قرار گرفته است.
محمد علی اسفنانی عضو کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس نهم، معتقد است شاید اگر در برابر فعالیت‌های قبلی گروه‌های فشار، برخورد های قاطعی صورت می‌گرفت حالا شاهد عمق یافتن این ماجرا نبودیم.
ماجرا اما پیچیده تر از آن است. همین دو ماه پیش بود که علی مطهری در صحن علنی مجلس و همزمان با نطق قانونی خود، مورد هجوم برخی نمایندگان اصولگرا قرار گرفت. برخوردی که به گفته خیلی ها به رفتار گروه های فشار در درون ساختار قدرت، رسمیت بخشید. هر چند به گفته سخنگوی کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس، رفتار هیئت رئیسه مجلس در همان روز، تذکراتی از برخی «مسئولان» را در پی داشته است.
به نظر شما ریشه های اصلی اتفاق شیراز چیست؟
به نظر من نمی توان در این حوادث، فرد، گروه یا جریان خاصی را به عنوان متهم اصلی معرفی کرد. مواضع اخیر آقای مطهری که در صحن علنی مجلس مطرح کرده است مقداری تحریک آمیز بوده است. صرفنظر از این که مواضع آقای مطهری درست است یا نیست، متاسفانه هم در مجلس و هم بیرون آن با ایشان برخوردهایی صورت گرفته است که به هیچ وجه قابل تایید نیست. این گونه حرکات نه با منطق حقوقی ما و نه با عرف اجتماعی ما سنخیتی ندارد. لذا به نظر من می توان گفت ریشه چنین حرکاتی هم موضع گیری های آقای مطهری است و هم برخوردهای غیر منطقی انجام شده با آن.
به برخوردهای برخی نمایندگان با آقای مطهری در هنگام نطق دی ماه ایشان اشاره کردید. به‌نظر شما اگر درون پارلمان با این گونه حرکات
برخورد درست و قاطعی صورت می گرفت درحال حاضر شاهد وقایع شیراز بودیم؟
مقام معظم رهبری در ابتدای تشکیل مجلس نهم فرمودند که مجلس جای سخنان حکیمانه است. ایشان تاکید کردند که اگر سخنان نماینده ای هم با ارزش ها و سیاست های نظام، هماهنگ نیست، باید با او برخورد منطقی انجام داد و مواضع او را به نقد کشید.
از سوی دیگر نیز در آیین نامه داخلی مجلس پیش بینی شده که کسی نمی‌تواند نطق نماینده ای را قطع کرده و از اظهار نظر او جلوگیری کند. منتها برای این امر ضمانت اجرایی وجود ندارد. هر چند تذکرات لازم همان زمان توسط مسئولین وقت داده شد.
ولی در نهایت هم در هیئت نظارت بر رفتار نمایندگان برخورد خاصی هم با مهاجمان به علی مطهری در مجلس صورت نگرفت!
این را دیگر باید از اعضای این هیئت بپرسید.
اگر برخوردی با نمایندگان خاطی انجام می‌شد، تاثیر مثبتی در جلوگیری از مسائل شیراز نداشت؟
بالاخره بی تاثیر نبود.
آقای لاریجانی در سخنرانی دیروز خود، به انتقاد از توجیه کنندگان شرعی برخوردهای فیزیکی و سوء قصدها پرداخت. تا به حال بارها، از سوی گروه های فشار، مسائل شرعی مستمسک برخوردهای قهری شده است. به نظر شما این منطق درست است؟
مذهب ما دین سلامت و رحمت است.پیامبر اسلام را
به عنوان پیامبر رحمت می شناسند. چنین دینی هرگز اجازه نمی دهد که با فردی که هنوز مرتکب هیچ جرمی نشده، این گونه برخورد شود.
دوم آن که ما در قواعد حقوقی موضوعی داریم با عنوان قبح بلا بیان. یا این که مجازات افراد بر اساس تخیلات ذهنی و پیش بینی این که فلان فرد می خواهد در جایی کاری کند بنابراین باید با او برخورد شود، اینها به‌هیچ‌وجه از لحاظ شرعی قابل توجیه نیست.
آیا نباید با کسانی که تغذیه های غلط به افراطیون می دهند برخورد قانونی شود؟
ما اطلاعی از وابستگی های جناحی افراد مهاجم به آقای مطهری نداریم.این ها ذهنیاتی است که برخی ارائه می‌دهند که مثلاً اینگونه حرکات، مربوط به فلان گروه است و آن گروه نیز به فرض مقلد فلان فرد است و در نتیجه باید با آن برخورد شود.
ای بسا کسانی برای بد جلوه دادن این افراد، این حرکات را طراحی کرده باشند. چون قبلاً گروه هایی با آقای مطهری برخورد کردند، حالا شاید عده ای برنامه ریزی چنین کاری را انجام دهند تا بگویند باز هم آنها چنین اعمالی انجام دادند تا وجهه آنها را خدشه دار کنند. ولی وقتی که ثابت شد که خاطیان به آن گروه های خاص وابستگی دارند باید دید که تحت تاثیر چه آموزه هایی بوده است.
سالهاست که برخوردهای گروه های فشار با جناح‌های مختلف انجام می شود. زمانی به گروه‌های اصلاح طلبی محصور بود و بعد از آن هم با برخی چهره های اصولگرا برخورد کردند. فکر می کنید عامل استمرار چنین حرکاتی چیست؟
به هر حال افراطی گری محدود به یک حزب و جناح نیست و باید با آن برخورد قانونی شود تا شاهد تکرار آن نباشیم.
می شود گفت دلیل استمرار این حرکات، قاطع نبودن برخوردها بوده است؟
بله احتمالاً.
در حادثه حمله به آقای لاریجانی در قم ثابت شد که گروهی با هویت خاص و رهبری خاصی دست به چنین حرکاتی زده اند. آن پرونده هم علیرغم تحقیقات گسترده نمایندگان، بی نتیجه باقی ماند. چرا؟
من نمی دانم شاید خود آقای لاریجانی آن پرونده را پیگیری نکردند. اگر هم به دستگاه قضایی رفته است باید از مسئولان ذیربط پرسید.
عملکرد مسئولان استانی را در این رابطه چگونه ارزیابی می کنید؟
به نظر من چندان موفق نبوده است. باید به مردم گزارش‌های شفاف‌تری می دادند.
برخی از مسئولان استانی تلویحاً حمله به آقای مطهری را تایید کرده اند. نظر شما چیست؟
من اطلاعی ندارم.
امام جمعه شیراز گفته اگر باد بکارید طوفان درو می کنید!
خوب این با عقل و منطق سازگار نیست.
قبل از بروز حادثه؟
نه پس از آن باید به مردم می گفتند برای پیگیری جریان چه کارهایی انجام داده اند ولی متاسفانه این کار انجام نشد.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:
آفتاب یزد از چاپ نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
نظرات پس از تأیید در بخش روی خط آفتاب روزنامه چاپ می‌گردد.

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام