کاربران محترم: دسترسی به صفحات داخلی روزنامه از ساعت 12 میسر می باشد
AFTAB YAZD NEWSPAPER
شنبه, 28 فروردین 1400   Saturday 17 April 2021
RSS فیدخوان
روزنامه در یک نگاه

جستجو در آرشیو

 Instagram.com/aftabyazd
طراحی و اجرا: هنر رسانه

زمان انتشار: 09 خرداد 1395

صفحه خبر: زندگی

| ‌ عبدالحمید حسین‌نیا |متخصص و جراح گوش و حلق و بینی
پرتونگاری در شکستگی بینی
به رغم شواهد روشن از اینکه کلیشه‌های پرتونگاری نقشی در تدبیر درمانی شکستگی بینی ندارد با این وجود پرتونگاری پس از هر صدمه بینی در افراد صورت می‌پذیرد و طبق تحقیقات "Lacey "و دیگران 66 درصد مثبت کاذب در کلیشه‌های پرتونگاری وجود دارد که در اثر تعبیر نادرست خط‌های ستوربین خطوط دندانه دارعروقی یا نازک بودن تکاملی استخوان‌های بینی حاصل می‌شود همچنین شکستگی قدیمی‌بینی را از شکستگی جدید در کلیشه‌های پرتونگاری به سختی می‌توان بازشناخت برای اینکه فقط 15 درصد شکستگی استخوان‌های بینی از طریق استخوان سازی التیام می‌پذیرد.
اگر ضایعه ای در ضایعات غضروفی پدید آمده باشد که در کودکان شایع تر است بر مشکل تشخیصی افزوده خواهد شد. Loga- و همکارانش در 100 مورد متوالی از بیماران که از نظر درمانی به علت صدمه بینی مورد توجه قرار گرفته بودند و برای پرتونگاری فرستاده شده بودند مشاهده کردند که در هیچ کدامشان تغییری در برنامه درمانی حاصل نشد. تشخیص و درمان صحیح اغلب ضایعات بینی باید به طور موفقیت آمیز با سابقه و یافته‌های فیزیکی به دست آید. یکی از روش‌های جانشین پرتونگاری صنعتی استفاده از اولتراسوند "resolutio- High "امتیازات متعددی را در تشخیص و درمان شکستگی مطرح می‌کند." Hrus " نشان داده که بالاترین" Sensitiviti" و" Specicty" به ویژه ارزیابی شکستگی دیواره جانبی بینی دارد.
با کاربرد پروب Transducer با اندازه مناسب راه ساده برای تشخیص استخوان‌های جابه جا شده بینی اعم از استخوان و غضروف فراهم می‌آید. در صورتی که با روش‌های دیگر در اثر خیزبافتی ممکن است پنهان ماند. به علاوه " HRUS "می‌تواند جا اندازی شکستگی‌ها را چه در حین عمل و چه پس از آن بدون نیاز به اشعه یونیزان کنترل کند.
عیب این روش در محدودیت میدان کار است که به ویژه در دست افراد بی تجربه نمی‌توان تماس بروب Transducer را بر موضع آسیب دیده به دلایل تشریحی محقق ساخت.
برای شکستگی‌های متعدد بینی و صورت سی تی اسکن سه بعدی هم تصاویری جالب را ارائه می‌دهد که قطعات جداشده استخوان را از همدیگر به طرز روشنی مشخص می‌کند.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:
آفتاب یزد از چاپ نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
نظرات پس از تأیید در بخش روی خط آفتاب روزنامه چاپ می‌گردد.

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام