کاربران محترم: دسترسی به صفحات داخلی روزنامه از ساعت 12 میسر می باشد
AFTAB YAZD NEWSPAPER
یکشنبه, 04 آبان 1399   Sunday 25 October 2020
RSS فیدخوان
روزنامه در یک نگاه

جستجو در آرشیو

 Instagram.com/aftabyazd
طراحی و اجرا: هنر رسانه

زمان انتشار: 06 خرداد 1395

صفحه خبر: اقتصادی

با درگیر شدن اقتصاد کشورهای درحال توسعه در عصری که دنیا به سوی جهانی شدن گام برداشته است، تعامل و روابط موثر در بخش بازرگانی و اقتصاد خارجی، می‌تواند بسیار اثربخش باشد. شکل‌گیری این ایدئولوژی در بین نویسندگان، متولیان و مجریان اقتصادی کشور نقطه عطفی در توسعه کشور ایران خواهد بود، زیرا روابط با محیط بیرون ما را در شرایط میزبانی بسیاری از فرصت‌ها قرار خواهد داد که مجبوریم برای بسترسازی این حضور دست به اقدامات زیربنایی بزنیم. اتخاذ سیاست‌های اقتصادی و بازرگانی خارجی که توسعه‌گرا باشد، یک امر ضروری در این عصر است.
ایجاد بازارهای فرامنطقه‌ای سبب فراهم کردن بستری برای تحول اقتصادی خواهد شد، زیرا این یک اصل است که برای برون رفت از اقتصاد تورم‌زا و مبتلا به رکود باید جایگاه کشور از لحاظ اقتصادی در منطقه تثبیت و ارتقا یابد. اقتصادی که نباید الزاما درگیر چرخه داخلی باشد. اما با توجه به آرمان‌ها و ایدئولوژی‌های یک کشور باید آنگونه رفتار نمود که نه لطمه‌ای به این موارد وارد شود و از طرفی شرایط ارتباطات موثر اقتصادی فراهم گردد.
آن قدر این موضوع حائز اهمیت است که کشورهای توسعه یافته و به نوعی صاحبان قدرت جهانی برای احاطه و تسلط بر کشورهای در حال توسعه‌ای نظیر ایران با محدود کردن روابط و در واقع حذف شرایط و مسیرهای ارتباطی، مانع توسعه بیشتر می‌شوند. این نشان دهنده اهمیت روابط بین‌الملل در توسعه اقتصادی کشورهاست. اکنون در عصر حاضر با به بلوغ رسیدن این تفکر دولت کنونی با در اولویت قرار دادن این موضوع نشان داد که قصد دارد با توسعه توانمندی اقتصادی، به توسعه در سایر بخش‌ها نیز بیندیشد...
با مطالعه تاریخ در یکصد سال اخیر به راحتی می‌توان دریافت که کشورها به ارتقای توان اقتصادی روی آورده‌اند... و این بدان معنی است که امروز الزام بر این است که میان اقتصاد ملی و اقتصاد بین‌المللی پیوندی موثر شکل گیرد. امروز جمهوری اسلامی ایران به خوبی دریافته است که برای رسیدن به جایگاهی مناسب در اقتصاد جهانی، باید از روابط سیاسی بهینه‌تری بهره‌مند بود، لذا این موضوع مستلزم تهیه طرحی است که روی بهینه‌سازی روابط اقتصادی بین‌المللی تمرکز داشته باشد. پیامدهای این نوع نگاه به اقتصاد این است که شرایطی فراهم می‌شود تا بخش خصوصی و سرمایه‌گذار خارجی بتواند در کشور حضور یافته و با رقابت در تولید، مقدمات افزایش تولید ملی را نیز فراهم آورد.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:
آفتاب یزد از چاپ نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
نظرات پس از تأیید در بخش روی خط آفتاب روزنامه چاپ می‌گردد.

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام