کاربران محترم: دسترسی به صفحات داخلی روزنامه از ساعت 12 میسر می باشد
AFTAB YAZD NEWSPAPER
دوشنبه, 23 فروردین 1400   Monday 12 April 2021
RSS فیدخوان
روزنامه در یک نگاه

جستجو در آرشیو

 Instagram.com/aftabyazd
طراحی و اجرا: هنر رسانه

زمان انتشار: 28 اسفند 1393

صفحه خبر: اقتصادی

آفتاب یزد- میلاد شویکلو: قیمت ها دیگر پایین نمی آید. این جمله ای است که این روزها زبان به زبان از سوی مردم به یکدیگر نقل می شود. هرچه می گذرد نه تنها تعدیل قیمت ها شکل نمی گیرد؛ بلکه قیمت ها چانه
می زنند و بالا می روند. با آنکه دولت به سمتی حرکت کرده بود که علاوه بر سامان دادن به قیمت ها بتواند رونق را در بازار جایگزین کند، اما اکنون می بینیم نه تنها قیمت ها کاهش نیافته؛ بلکه از آن چیزی که دولت مقرر کرده بود فراترهم رفته است.این روزها اعتراضات مردمی از افزایش قیمت ها به قدری است که سبب شده همه درگوشه و کنارشهر از افزایش قیمت ها و فشار شب های عیدنوروز سخن بگویند. کافی است در تاکسی و اتوبوس بنشینی و به سخنان مردم گوش کنی. همگی بی مهابا سفره دلشان را برای یکدیگر باز می کنند و درد و دل خود را به یکدیگر قرض می دهند. اما سوالی که برای همه مردم به وجود آمده آن است که چرا دولت نتوانست قیمت ها را طبق آن چیزی که تصویب کرده بود، متعارف کند؟ این روزها هرکدام از مسئولان بخش های گوناگون علت گرانی را یک چیز تشریح می کنند و در آخر هریک دیگری را مقصر خطاب می کند. اما آن چیزی که وجود دارد این است که طبق سال های گذشته و در دولتهای قبل، گرانی ها مسبوق به سابقه بوده و امسال هم همانند گذشته با درآمدهای مردم بازی می کند. طوریکه افزایش قیمت شکل می گیرد و دولت اذعان می دارد که قیمت ها را پایین خواهد آورد، اما هیچگاه این اتفاق رخ نخواهد داد. یکی از روش هایی
که در دولت قبل وجود داشت آن بود که دولت قیمت اقلام را افزایش می داد و اعلام می کرد که در چند روز آینده آنرا پایین خواهد آورد اما کاهش قیمت ها نهایتا ده درصد از میزانی که رشد کرده بود پایین می آمد و مردم به آن راضی می شدند. این نکته ای بود که در آخرین ماه های دولت دهم به عینه دیده می شد.
مرغ منجمد هم گران شد
در بازار متلاطم قیمت ها، مرغ نقل محافل شده و هر روز خبرهای متفاوتی از آن به گوش می رسد. مقامات وزارت جهاد کشاورزی تاکنون با وعده های مکرر از کاهش قیمت ها سخن گفته اند، اما بازار راه خود را طی می کند و به سمت واقعی شدن قیمت ها گام برمی دارد. با اینکه مرغ منجمد 5 هزار و 500 تومانی برای کاهش قیمت ها عرضه شد تا مردم بتوانند سفره های خود را در این ایام پربار نگه دارند ، اما چیزی نگذشت که عدم استقبال مردم از خرید مرغ های منجمد سبب شد تا قیمت این کالای اساسی به 9 هزار تومان افزایش پیدا کند. با آنکه تنها دو روز از مقصر خطاب شدن مردم در افزایش قیمت ها می گذرد اما می بینیم که مرغ منجمد هم افزایش 100 تومانی را به خود دیده است. در حالیکه قرار بود این نوع مرغ با یارانه 2 هزارتومانی که دریافت می کند گرهی از چندین گره های شب عید مردم باز کند. با اینکه عدم خرید مرغ منجمد دلیل شده بود تا برخی، مردم را در افزایش قیمت مرغ تقصیر کار بدانند، اما رئیس اتحادیه فروشندگان پرنده و ماهی تهران، افزایش اجرت کشتار در کشتارگاه ها را عامل اصلی افزایش قیمت ها می خواند. چنانکه در این رابطه مهدی یوسف خانی اعلام کرد: اجرت کشتار در یک هفته اخیر ۶۰ درصد افزایش داشته و از ۹۰ تومان به ۱۵۰ تومان رسیده است.
افزایش 5 درصدی قیمت ماهی
بازار ماهی دیر زمانی است با مشکل افزایش قیمت مواجه شده است. طوریکه قیمت ماهی همیشه در شب عید با نوسان های مختلفی مواجه بوده و افزایش قیمت ها را به خود می دیده است. حال این افزایش قیمت تنها 5 درصد در چند روز گذشته بوده اما نسب به ماه گذشته 14 درصد رشد داشته است.
با این وجود رئیس اتحادیه فروشندگان پرنده و ماهی از افزایش حدود 5 درصدی قیمت ماهی خبر داد و گفت: با توجه به افزایش میزان تقاضا، قیمت ماهی نیز به طور میانگین پنج درصد افزایش یافت که البته هر ساله این رقم حدود 15 درصد بود. وی بیشترین تقاضای خرید را مربوط به ماهی قزل‌آلا عنوان کرد و گفت: این ماهی به دلیل شکیل، خوش خوراک بودن و قیمت مناسب آن مورد تقاضای بالا قرار می‌گیرد. به گفته یوسف‌خانی در حال حاضر ماهی قزل‌آلا کیلویی 14 هزار و 500 تومان است.
افزایش قیمت ماهی در صورتی رخ می دهد که کارشناسان این امر اذعان می دارند که کاهش تولید سبب شده تا افزایش قیمت به وجود آید. در همین رابطه عیسی گلشاهی مدیرکل دفتر توسعه، فرآوری، بهبود کیفیت سازمان شیلات اظهار داشت: آنچه بر سطح تولید مشاهده می‌شود این است که اندک کاهش ماهی قزل‌آلا به دلیل درگیری با ویروس VHS تنها باعث افزایش قیمت این محصول شده، به طوریکه قزل‌آلا نسبت به مدت مشابه سال قبل هم اکنون 12.5 درصد افزایش و نسبت به ماه قبل 7 درصد افزایش قیمت داشته است.با اینکه کاهش تولید دلیلی برای افزایش قیمت شده اما می بینیم که صادرات محصولات کشورمان مهمتر از مصرف داخلی بوده است. چنانکه گلشاهی در ادامه سخنان خود در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه ویروس VHS چقدر بر روی صادرات قزل‌‌آلا تاثیرگذار بوده و چه میزان تولید آنرا کاهش داده است گفت: صادرات این محصول نسبت به مدت مشابه سال قبل 20 درصد افزایش یافته و تقریباً صادرات ماهی قزل‌آلا در 11 ماهه سال 93 سه هزار تن بوده است.
دلالان پرتقال را 8 هزارتومان قیمت زدند
با اینکه قیمت پرتقال در تدوین برنامه های وزارت جهاد کشاورزی 2 هزار و 900 تومان لحاظ شده بود، اما این محصول اکنون در میوه فروشی ها بین 6 تا 8 هزار تومان به فروش می رسد. با این حال در میان میوه‌های پرتقاضای
شب عید، پرتقال گران‌ترین میوه محسوب می‌شود، چراکه در حال حاضر این محصول در انواع مختلف به صورت میانگین کیلویی حدود 5000 تومان در میدان عمده‌فروشی عرضه می‌شود و قیمت آن برای مصرف‌کننده کیلویی 6000 تا بیش از 8000 تومان است. البته پرتقال به ویژه در ایامی مانند نوروز و شب عید یکی از پر بحث‌ترین میوه‌های هر ساله است، چرا که عده‌ای دنبال گرفتن مجوز برای واردات آن و عده‌ای دیگر نیز بدون مجوز آنرا قاچاق می‌کنند. جالب‌تر اینکه بازار پرتقال در این روزهای پایانی 1393 داغ‌ترهم شده است و قیمت هرکیلوگرم پرتقال درجه یک حدود 6000 تا 7000 تومان است که با این اوصاف مشخص نیست، چه قیمتی در این ایام نزدیک به نوروز در انتظار مصرف‌کنندگان است.
از روزشنبه تا به امروز نزدیک به شش روز از توزیع میوه شب عید در کشور می گذرد که در این خصوص افزایش قیمت ها آبی شده در کاه دان مردم. این افزایش قیمت در صورتی رکورد می‌زند که بدون شک دست دلالان بار دیگر در بازار باز شده و همانند سال های قبل فعالیت بیشتری را در جهت سودهای یک شبه دارند. در این میان مدیرعامل اتحادیه مرکزی شرکت های تعاونی تولید روستایی کشور با بیان آنکه دلالان عامل گرانی پرتقال در این روزها هستند، گفت: تولید کنندگان و بهره برداران بخش کشاورزی از تنظیم بازار میوه شب عید وزارت جهاد کشاورزی رضایت کامل دارند. وحیدرضا ابطحی با بیان آنکه امسال درتولید پرتقال مورد نیاز کشور کمبودی نداشته ایم، تصریح کرد: مشکل اصلی بالا بودن نرخ پرتقال در شرایط فعلی بازار، واسطه ها و دلالان هستند که طی دو تا سه ماه گذشته پرتقال را خریداری و در انبارها ذخیره سازی کرده اند و ازعرضه آن در ایام پرمصرف سال همچون شب عید خودداری می کنند. وی اظهارداشت: این افراد سودجو در تلاش هستند پرتقال را پس از اتمام ایام نوروز برای فروردین واردیبهشت ماه سالجاری با قیمت بالاتربه مردم عرضه کنند.
کیوی کیلویی 5000 تومان
کیوی هم که امسال با رکورد زنی در تولید مواجه شده و میزان تولید آن به حدود 300 هزار تن رسیده است، در بازار قیمتی مشابه سیب دارد؛ به گونه‌ای که هرکیلوگرم کیوی درجه یک در مراکز خرده‌ فروشی 4500 تا 5000 تومان عرضه می‌شود و اما موز تنها میوه وارداتی پر مصرف و مورد نیاز کشوربرای ایامی مانند شب عید است که اتفاقا تنها میوه‌ای است که مجوز از وزارت جهاد کشاورزی دریافت کرده است.
کیفیت پایین میوه های داخلی
می گویند عقل مردم به چشم شان است. گاهی هم می گویند چشم هم چشمی همیشه وجود دارد. راست می گویند بازار میوه این روزها این تعابیر را بیشتر به خود می بیند. ورود میوه های قاچاق به قدری در بازار افزایش یافته که متولیان وزارت جهاد کشاورزی واردات این حجم از میوه را قاچاق اعلام می کنند. این در حالی است که ورود میوه های خارجی سوالی را در اذهان متبادر می کند که چرا کسی نمی تواند در مقابل ورود این محصولات که همگی قاچاق هستند، بایستد. با این حال یکی از مهمترین دلایلی که مردم به سوی میوه های قاچاق می روند کیفیت بالای آنهاست. طوریکه هم اکنون میوه های شب عید همگی ظاهری خوب دارند اما از درون با کیفیت پایینی مواجه هستند. کافی است پرتقال های شب عید را ببرید ،می بینید که این پرتقال ها بزرگ هستند اما درونش خشک بوده ؛ یا سیب های قرمزی که نشان از سالم بودن دارند اما درون آنها پلاسیده است. با این وجود می بینیم که دلیل دوم گرایش مردم به سوی میوه های خارجی ، قیمت خوب آنهاست که ارزان تر از میوه های داخلی تمام می شود.
قاچاق میوه جولان می دهد
اما پرسه در بازار میوه و تره بار شواهدی را نشان می دهد که قابل تامل است. طوریکه پرتقال هایی که با هدف تنظیم بازار شب عید ذخیره سازی شده است ، از نظر وزنی برای خریداران صرفه اقتصادی ندارد؛ به این خاطر که پرتقال های ذخیره شده اغلب با وزن 500 تا 700 گرم است؛ همچنین با توجه به قیمت 2هزار و 900 تومانی که ستاد تنظیم بازار برای هر کیلو از این محصول تعیین کرده است خریدار با 2900 تومان قادر به خرید یک پرتقال و نهایتا دو پرتقال خواهد شد. «پرتقال ترکیه در میدان میوه و تره بار به وفور یافت می شود،هم اندازه اش مناسب است و هم از نظر قیمت خرید برای وارد کننده نیز به صرفه است». اینرا یکی از حجره داران این میدان می گوید که سالهاست در این میدان مشغول به کار است ، از نشان دادن میوه های خارجی هراسی ندارد؛اما نگران رفاقت های طولانی اش با دیگر حجره دارن این میدان است. وی می گوید: پرتقال های یک دست ترکیه به قیمت 1 دلار خریداری می شود و برای واردکننده صرفه اقتصادی دارد،این پرتقال‌ها از مرز سنندج ،بانه و مهاباد وارد کشور می‌شود و به تهران می رسد. وی با اشاره به فراوانی میوه‌های خارجی در شیراز نیز می گوید که این میوه‌ها از دوبی به راحتی وارد کشور می‌شود. یکی از کارگران قیمت پرتقال های چیده شده مقابل حجره‌اش را اعلام می کند:" پرتقال شمال 4 هزار تومان و پرتقال جنوب 7 هزار تومان. یکی دیگر از حجره داران به ما ملحق می شود و می گوید:"مرزها در واردات غیر قابل کنترل است که میوه‌های مختلف با این حجم میوه وارد کشور شده است. در این نقطه از شهر چغاله بادام 40 هزارتومان وکومالو کیلویی 10هزار تومان است؛همچنین انگور شیری آفریقایی نیز به قیمت 23هزارتومان به فروش می رسد.با این حال بازار میوه بازهم نتوانست در هیجان شب عید، قیمت های خود را متعادل نگه دارد و حجم انبوهی از انتقادات را روانه دستگاه های مسئول کرد.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:
آفتاب یزد از چاپ نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
نظرات پس از تأیید در بخش روی خط آفتاب روزنامه چاپ می‌گردد.

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام