کاربران محترم: دسترسی به صفحات داخلی روزنامه از ساعت 12 میسر می باشد
AFTAB YAZD NEWSPAPER
دوشنبه, 23 تیر 1399   Monday 13 July 2020
RSS فیدخوان
روزنامه در یک نگاه

جستجو در آرشیو

 Instagram.com/aftabyazd
طراحی و اجرا: هنر رسانه

زمان انتشار: 19 اردیبهشت 1394

صفحه خبر: سرمقاله‌ها

ورود دو مجلس سنا و مجلس شورای اسلامی در بحث توافق هسته‌ای را باید به گونه ای دیگر مورد بررسی قرارداد .سنای آمریکا با تصویب طرحی به نام نظارت بر توافق هسته‌ای ایران ، بالاخره پای به بحث توافق هسته ای گذاشت ،
از طرفی دیگر مجلس شورای اسلامی ایران هم قصد دارد با طرح دوفوریتی، بر توافق هسته‌ای کشورمان با
1+ 5 نظارت کند . از دید من ورود مجلس دوکشور ، به این بحث برای این است که طرفین در یک وزن‌کشی سعی کنند تا تیم‌های مذاکره‌کننده خودشان را در وضعیتی قرار دهند تا امتیاز بیشتری از طرف مقابل بگیرند.
در دنیای سیاست، مجلس نماد ملت تلقی می‌شود وقتی نمایندگان دو مجلس وارد عمل می‌شوند می‌خواهند بگویند که شما با مردم طرف هستید.
بنابراین به نظر من برخلاف آنچه تصور می‌شود هر دودولت به نوعی ، مجلس را پشت سر خود آورده‌اند تا تیم‌های مذاکره‌کننده‌شان را تقویت کنند.
اوباما وقتی می‌گوید اگر طرح سنا با آن تعدیلات صورت گرفته شده تصویب شود ، من آن را امضا خواهم کرد یعنی از قبل هماهنگی‌ها شده است که با برخی شروط ،سنا این طرح را تصویب کند .
از طرفی در مورد ایران هم تیم مذاکره کننده با جدیت مجلس، امتیاز کمتری را خواهد داد .
نکته بعدی این است که در ایران، اینگونه تصمیم‌گیری‌هاکه در سطح استراتژیک است ، در نهادهایی فراتر از مجلس و دولت تعیین می‌شود. به همین دلیل اگرچه مجلس و دولت در یک سطوحی در تقابل باهم هستند ولی در بحث استراتژیکی به این شکل ، که از قبل ،تصمیم‌ها گرفته شده است ، این دو (مجلس و دولت ) به عنوان مجریان تصمیم ،
کار می کنند. بنابراین، مطمئنا این مجریان با هماهنگی نهاد بالاتر یکسری تعاملاتی را بایکدیگر انجام داده اند .
در ایالات متحده هم چینش قوا به شکلی است که از منطق خاص استراتژیک برخوردار است. مجلس و دولت با یکدیگر تعاملاتی دارندو به دلیل ساختار حزبی‌ در آمریکا ، احزاب هم
در بده‌بستان‌هایی تلاش می‌کنند تا این توازن را برقرار کنند.
البته نباید منکر شد که ورود مجلس دو کشور در بحث توافق هسته‌ای با مشکلاتی هم همراه خواهد بود .
هر چند شخصا به اینکه، به یک توافق جامع و کامل برسیم خوش‌بین نیستم ولی مطمئنا طرفین ایران و آمریکا به یک نقاط مشترکی خواهند رسید تا فعلا فشارهای مضاعفی که بر دو طرف است را برطرف کنند. یعنی اگرچه به توافق حداکثری نمی رسیم ولی به نتایج معقولی در این زمینه خواهیم رسید .


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:
آفتاب یزد از چاپ نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
نظرات پس از تأیید در بخش روی خط آفتاب روزنامه چاپ می‌گردد.

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام