کاربران محترم: دسترسی به صفحات داخلی روزنامه از ساعت 12 میسر می باشد
AFTAB YAZD NEWSPAPER
چهارشنبه, 18 تیر 1399   Wednesday 8 July 2020
RSS فیدخوان
روزنامه در یک نگاه

جستجو در آرشیو

 Instagram.com/aftabyazd
طراحی و اجرا: هنر رسانه

زمان انتشار: 11 اسفند 1394

صفحه خبر: اجتماعی

| مجتبی همتی‌فر |
کارشناس آموزش و پرورش
این قاعده که در مدارس غیرانتفاعی به دانش آموزان از لحاظ درسی سخت می‌گیرند در همه مدارس غیرانتفاعی صدق نمی‌کند و درواقع برای مدارس غیردولتی آن چیزی که خیلی مهم است بحث اقتصادی است. تفاوتی که مدارس دولتی با غیردولتی دارند این است که مدارس غیردولتی باید تامین مالی را خودشان برعهده بگیرند به این خاطر دانش آموزان برای این مدارس مانند مشتری می‌مانند. یکی از عوامل مهمی که در خصوص این مدارس موضوعیت دارد ، این است که برای اینکه رضایت دانش‌آموزان و خانواده آنان را جلب کنند بعضا سطح کیفی برنامه درسی‌شان را کاهش می‌دهند تا جایی که شواهد نشان می‌دهد در آزمون‌های نهایی ،دانش آموزان مدارس غیر انتفاعی افت شدیدی را پیدا می‌کنند.شاید تعبیر دقیقی نباشد اما در این مدارس به نوعی نمره فروشی اتفاق می‌افتد اما وقتی دانش‌آموزان‌شان در معرض ارزیابی قرار می‌گیرند دچار مشکل می‌شوند. نکته دیگر این است که به راحتی نمی‌توان گفت همه مدارس غیردولتی در وضع علمی سختگیری دارند چرا که از شواهد موجود که از آزمون‌های نهایی برمی‌آید ، این سختگیری را نشان نمی‌دهد و اینکه روی فوق برنامه کمتر تاکید دارند و روی وقوع علمی متمرکز شده‌اند مقبول است .
ما مسئله‌ای به عنوان کنکور را داریم مدارس دولتی که چارچوب و ضوابطی را رعایت می‌کنند، نمی‌توانند به کنکور بپردازند اما مدارس غیردولتی به واسطه اینکه در برنامه‌های درسی دستشان بازتر است فوق برنامه‌هایی را برگزار می‌کنند چرا که خواسته والدین هم قبولی در دانشگاه است در واقع چون خانواده‌ها قبولی در کنکور برایشان مهم است به مدرسه‌ای مراجعه می‌کنند که بیشترین قبولی را در این زمینه داشته باشند. بعضی از مدارس غیرانتفاعی هم از این فرصت استفاده کرده و برای آنکه به آن قبولی برسند در نتیجه سختگیری بیشتری را اعمال می‌کنند.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:
آفتاب یزد از چاپ نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
نظرات پس از تأیید در بخش روی خط آفتاب روزنامه چاپ می‌گردد.

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام