کاربران محترم: دسترسی به صفحات داخلی روزنامه از ساعت 12 میسر می باشد
AFTAB YAZD NEWSPAPER
سه شنبه, 24 تیر 1399   Tuesday 14 July 2020
RSS فیدخوان
روزنامه در یک نگاه

جستجو در آرشیو

 Instagram.com/aftabyazd
طراحی و اجرا: هنر رسانه

زمان انتشار: 21 بهمن 1394

صفحه خبر: سیاسی

در راهروهای آن بیمارستان...
| بابک قرائی مقدم |
پزشک
وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی جمعه شب، شانزدهم بهمن ماه ۱۳۹۴ در جریان سفر خود به استان خراسان رضوی از بخش‌های مختلف بیمارستان قائم مشهد بازدید کرد و از نحوه ارائه خدمات درمانی به بیماران در بیمارستان قائم انتقاد کرد. وی در پایان بازدید خطاب به رئیس بیمارستان قائم مشهد گفت: اگر بیماری تخت بیمارستانی ندارد یا همراهش نمی‌تواند استراحت کند، حداقل یک پرستار هر یک ساعت وضعیت بیمار را بررسی کند. وی همچنین از عدم حضور پزشک متخصص در بیمارستان انتقاد کرد و رئیس دانشگاه علوم پزشکی مشهد و مسئولین بیمارستان مذکور را مقصر دانست.
اما آنچه در نگاه اول ذهن هر بیننده ای را هنگام ورود به بیمارستان قائم مشهد و احتمالا بسیاری از بیمارستان‌های مرجع دولتی کشور مشغول می نماید حجم بسیار فراوان و بسیار بیشتر از گنجایش بیماران بستری در این بیمارستان است به طوریکه در اکثریت قریب به اتفاق راهروهای آن، شاهد بیماران بستری فراوانی هستیم که با کمترین امکانات و در نامناسب ترین فضای ممکن به آنها خدمات پزشکی ارائه می شود .
سوال این است که آیا اصولا در چنین شرایطی امکان دادن خدمات مناسب به بیماران وجود دارد؟ چگونه می توان در بخشی که فضای فیزیکی اش مناسب برای سی یا چهل بیمار است خدمات درمانی مناسب برای هشتاد یا صد بیمار داد؟!
اصولا پزشکان، پرستاران و سایر کادر درمانی در بیمارستانی که تمام راهروهایش مملو از بیماران بستری در تختهایی کنار راهروست چگونه می توانند به درمان مناسب بیماران بپردازند؟ این مسئله کاملا طبیعی است که هیچ بیمار و همراهی از این شرایط ناهموار و غیرطبیعی ارائه خدمات درمانی راضی نباشد و از شرایط مذکور به مسئولینی که جهت بازدید سر زده به آنجا مراجعه می نمایند (به خصوص بالاترین مقام مسئول اجرایی مربوط یعنی وزیر بهداشت) ابراز نارضایتی نماید.
واقعیت این است که بیمارستان قائم مشهد و بسیاری بیمارستانهایی مانند آن در کشور ساختار فیزیکی متناسب با شرایط چهل یا پنجاه سال پیش کشور داشته و مملکت به یک تحول ساختاری بزرگ در تاسیس بیمارستان سازی نیازمند است. به گفته کارشناسان و از جمله مسئولین وزارت بهداشت ، کشور با کمبود حدود یکصد هزارتخت بیمارستانی مواجه است. این در حالی است که هم اکنون نیز علیرغم کمبود فراوان تخت بیمارستانی ، توزیع بیماران در همین شرایط نیز نامناسب بوده. در بسیاری از بیمارستانها شاهد آن هستیم که بسیاری از تختهای بیمارستانی خالی بوده از طرفی بیمارستانهایی مانند بیمارستان قائم مشهد با توجه به شرایط مرجع بودن و نیز دولتی و دانشگاهی بودن بیمارستان با سیل عظیم مراجعه کننده مواجه می باشد.
اگرچه دولت یازدهم در طول مدت کوتاهی که از عمر آن می گذرد سعی در جبران سریع این کمبود کرده است و به گفته قائم مقام وزیر بهداشت در بخش دولتی بیش از چهل هزار تخت بیمارستانی در حال احداث می باشد اما به نظر می رسد که دولت باید از سایر نهادها و حتی مراجع بین المللی برای جبران این کمبود وسیع و حیاتی در کشور یاری بگیرد. تاسیس بیمارستان رضوی توسط آستان قدس رضوی و تاسیس و تکمیل ساختمان جدید بیمارستان امام رضا(ع) توسط خیرین در مشهد دو نمونه موفق از یاری نهادهای مردمی و نیز ارگانهای رسمی غیروابسته به دولت
می باشد.
این دیدگاه درست به نظر نمی رسد که کاستی‌های سیستمی کشور را در بیمارستانهای مرجع کشور به گردن اساتید یا پرستاران این بیمارستانها بیندازیم . واقعیت این است که خدمتگزاران این بیمارستانها نهایت سعی خود را می کنند که در شرایطی کاملا غیراستاندارد به مداوای بیماران بپردازند. به نظر می‌رسد که دولت و وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی باید در کوتاه مدت نیز فکری به حال بیمارستانهای مرجع کشور مانند بیمارستان قائم نماید. معلوم نیست که اگر خدای نکرده بحرانی مانند بلایای طبیعی در این نقاط کشور رخ دهد ، بیمارستانهای مرجع کشور در این نقاط چگونه می خواهند پذیرای بیماران شوند. وقتی در حالت طبیعی و معمولی بسیاری از این بیمارستانها تختهای بستری اضافی در راهروهای بخش و حتی راهروهای خارج بخشهای بیمارستان دارند ، برای زمان بحران می خواهیم چگونه پذیرای سیل بیماران ناشی از این بحرانها باشیم ؟!
آنچه بیش از هرچیز می تواند باعث بهبود شرایطی درمانی کشور گردد ، قدردانی از خدمات انسانهایی است که در چنین شرایطی با از خودگذشتگی به درمان بیماران می‌پردازند و هر روز در کشور دهها و صدها انسان را از مرگ نجات می دهند. این مهم البته در مورد تمامی مشاغل و حرفه ها صدق می نماید.
واقعیت این است که بسیاری از متخصصین کشورمان در کلیه رشته های تحصیلی از شرایطی بسیار مناسب در بسیاری از نقاط جهان برخوردار خواهند بود. البته درد غربت و مشکلات زندگی در خارج از کشور بسیار سخت تر از آن است که گهگاه تصور می شود اما به هر حال دولت و ارکان مختلف آن باید نهایت تلاش خود را در حفظ نیروهای متخصص کشور نمایند. نیروی متخصص کشور اگر شرایط مناسب برای کار خود نداشته باشد و از امنیت حرفه ای مناسب برخوردار نباشد ممکن است علیرغم میل باطنی خود ترک وطن نماید که :
سعدیا حب وطن گرچه حدیثی است صحیح نتوان مُرد به سختی که من اینجا زادم
پیگیری و دلسوزی جناب وزیر بهداشت بدون شک شایسته تحسین است. اما باید به یاد داشته باشیم که تلاشهای بی وقفه این عزیزان باعث دلسردی همکاران ایشان در کشور نگردد و تلاش خدمتگزاران بخش درمان در سطوح مختلف مورد بی مهری قرار نگیرد. جامعه پزشکی و درمانی کشور انتظار دارند که کار حرفه ای بدون شک دشوار و طاقت فرسای آنها مورد نقد منصفانه قرار گیرد و احترام جامعه پزشکی بیش از پیش خدشه دار نگردد که قند آمیخته با گل نه علاج دل ماست...


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:
آفتاب یزد از چاپ نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
نظرات پس از تأیید در بخش روی خط آفتاب روزنامه چاپ می‌گردد.

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام