کاربران محترم: دسترسی به صفحات داخلی روزنامه از ساعت 12 میسر می باشد
AFTAB YAZD NEWSPAPER
دوشنبه, 29 دی 1399   Monday 18 January 2021
RSS فیدخوان
روزنامه در یک نگاه

جستجو در آرشیو

 Instagram.com/aftabyazd
طراحی و اجرا: هنر رسانه

زمان انتشار: 06 دی 1394

صفحه خبر: صفحه آخر

[ محمد ماکویی ]- از همان قدیم الایام تحصیلکرده ها به داشتن اعتبار و شان و شوکت و "آقای مهندس" و "خانم دکتر" نامیده شدن مفتخر بوده اند و بازاری ها به دارا بودن پول و سرمایه و حساب جاری فراوان و اینکه آنقدر دارند که به اصطلاح توپ داغانشان نمی کند!
با این وصف مشخص بود که آنهایی که هر دو اینها را می پسندند سر از دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی در آورده و درس و مشقشان را جدی بگیرند اما پس از فراغت از تحصیل سر از بازار در بیاورند تا ضمن بهره مندی از لذت "آقای مهندس" و "خانم دکتر" بودن از منافع پول زیاد داشتن هم بی نصیب نمانند!
شاید سوال شود که کجای این قضیه بد است که آدم هایشان و شوکت و اعتبار و پول را یکجا داشته باشند!؟قبل از پاسخگویی بد نیست موردی رایج در کارهای آبی را مثال بزنیم!
بسیار پیش می آید که مهندسین مشاور
دست اندرکار امور آبی که طی محاسبات خود به لوله "دویست" رسیده اند پیشنهاد خرید لوله "دویست و پنجاه" را به کارفرما می دهند زیرا ایمان دارند که لوله های "دویست و پنجاه" معمول تولیدی تولیدکنندگان لوله, ظرفیت
لوله "دویست" پیشنهادی آن ها را هم ندارد و یا به زحمت دارد!
در این میان سازندگانی هم هستند که زیاد بابت کم ظرفیت بودن لوله های تولیدیشان غم به دل راه نمی دهند زیرا وقتی سفارش لوله "دویست و پنجاه" می گیرند، می دانند که سفارش دهنده لوله , با لوله "دویست" هم کارش راه می افتاده و فقط جهت محکم کاری است که سفارشش را یک سایز بالاتر برده است!
قطعا تفاهم مشاور و تولید کننده تنها برای کارفرمایی گران تمام خواهد شد که مجبور است به جای سفارش لوله "دویست"دست به خرید لوله "دویست و پنجاه" زده و هزینه ابتیاع آن را متقبل گردد!
حکایت تحصیلکرده های بازاری هم دست کمی از حکایت پیش گفته ندارد زیرا دانشجویانی که از همان بدو تحصیل در خیال بازاری شدن هستند چندان باید و شاید درس و مشق را جدی
نمی گیرند.علاوه بر این اساتیدی که اطمینان دارند که اغلب دانشجویان آنها در انتها سر از کاری در می آورند که ربطی به رشته تحصیلیشان ندارد ,نه تدریس را جز به چشم "وسیله ای برای امرار معاش" در نظر می گیرند و نه در نمره دادن خست به خرج می دهند و "آقای مهندس" و "خانم دکتر" شدن دانشجو را به تاخیر می اندازند!
در این میان دود تفاهم اساتید و دانشجویانی که عاقبت سر از بازار در می آورند در چشم
فارغ التحصیلانی می نشیند که از بد حادثه و چون
نمی توانند "بازاری" شوند در رشته تحصیلی
خودشان سر کار می روند!علاوه بر این چنین ماجرایی موجبات "آسیب دیدگی" مردمانی را
فراهم می سازد که سر و کارشان به تحصیلکرده هایی که بر خلاف معمول در رشته شان مشغول فعالیت هستند , می افتد!در نهایت دیر یا زود هر دو گروه چون خوب می دانند که "به واقع چه خبر است"، بلدند که درست و حسابی از خجالت یکدیگر در بیایند به ویژه که کم پیش نمی آید که گذر پوست به دباغ خانه بیفتد!!!؟


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:
آفتاب یزد از چاپ نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
نظرات پس از تأیید در بخش روی خط آفتاب روزنامه چاپ می‌گردد.

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام