کاربران محترم: دسترسی به صفحات داخلی روزنامه از ساعت 12 میسر می باشد
AFTAB YAZD NEWSPAPER
دوشنبه, 16 تیر 1399   Monday 6 July 2020
RSS فیدخوان
روزنامه در یک نگاه

جستجو در آرشیو

 Instagram.com/aftabyazd
طراحی و اجرا: هنر رسانه

زمان انتشار: 29 آذر 1394

صفحه خبر: صفحه ۲۲

سخنگوی پیشین تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای کشورمان گفت: ایران باید برای حفظ تعادل، توان سلاح‌های متعارف خود را افزایش دهد و این ربطی به سلاح‌های هسته‌ای و کشتار جمعی و برجام ندارد. درنشست بررسی برجام
سید حسین موسویان در سخنانی در مورد ایران و برجام اظهار کرد: از نوامبر 2013 تاکنون، ایران به کلیه تعهدات خود در قالب توافق‌های انجام شده با قدرت‌های جهانی به طور دقیق و کامل و به موقع عمل کرده است. در ایران هیچ کشور خارجی نمی‌تواند در مورد برجام و سیاست خارجی ایران مداخله کند. اما در واشنگتن کشورهای خارجی مثل اسرائیل و عربستان و لابی‌های مختلف مثل ایپک در مورد برجام و در سیاست خارجی آمریکا مداخله و تاثیرگذاری می‌کنند. از این رو من از اجرای کامل برجام توسط آمریکا اطمینان ندارم اما مطمئن هستم ایران به تعهداتش پایبند خواهد بود.
موسویان خاطرنشان کرد: برای ایران سخت‌ترین مرحله اجرای برجام، بازرسی‌های مربوط به پی ام دی بود چون شامل بازرسی از مراکز نظامی می‌شد. ایران نسبت به بازرسی از تاسیسات خود بسیار حساس است نه به خاطر اینکه در آنجا کار هسته‌ای انجام بدهد بلکه به خاطر جاسوسی کشورهای خارجی به ویژه آمریکا و اسرائیل است.
این دیپلمات پیشین ایران در پاسخ به ادعای دیوید آلبرایت رئیس موسسه مطالعاتی علوم و امنیت بین‌الملل گفت: آلبرایت در سخنان خود مدعی شد که آژانس بین‌المللی انرژی اتمی ادعاهای آمریکا مبنی بر اینکه ایران برنامه ساخت سلاح هسته‌ای داشته است را تایید کرد. متن دقیق جمع‌بندی آژانس این است، " آژانس هیچ نشانه‌ای دال بر انحراف مواد هسته‌ای به سمت ساخت سلاح در برنامه هسته‌ای ایران پیدا نکرد". در حقیقت آژانس بعد از 14 سال ادعای ایران را تایید کرد که برنامه هسته‌ای ایران انحرافی به سمت ساخت سلاح در برنامه هسته‌ای ایران نداشته و از این رو صلح‌آمیز بوده است.
به گزارش ایسنا، وی افزود: حقیقت این است که آمریکا دید هرچه بیشتر تحریم کرد ایران هم برنامه هسته‌ای خود را بیشتر توسعه داد تا به مرز گریز رسید. بعد هم که انتخابات ریاست جمهوری در ایران انجام و فضای سیاسی جهانی نیز تغییر کرد. واقعیت این بود که آمریکا خط قرمز "غنی‌سازی صفر" را کنار گذاشت و "بمب صفر" را به عنوان ملاک توافق پذیرفت. این تغییر موضع آمریکا دلیل اصلی حصول توافق هسته‌ای بود. این دیپلمات پیشین ایران همچنین در پاسخ به ادعاهای مربوط به آزمایش موشکی ایران گفت: آزمایش موشکی ایران ربطی به سلاح‌های هسته‌ای ندارد و در قالب سلاح‌های متعارف است. ضمن اینکه فراموش نکنید که در دوران جنگ تحمیلی، عراق بیش از 1800 موشک استفاده کرد و هزاران نفر را شهید کرد. آمریکا هم مستمرا ده‌ها میلیارد دلار سلاح پیشرفته متعارف در اختیار همسایگان ایران قرار داده و می‌دهد، از این رو ایران باید برای حفظ تعادل، توان سلاح‌های متعارف خود را افزایش دهد و این هم ربطی به سلاح‌های هسته‌ای و کشتار جمعی و برجام ندارد. ایران در سال‌های قبل از برجام آزمایش موشکی داشته و در سال‌های بعد از برجام هم خواهد داشت.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:
آفتاب یزد از چاپ نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
نظرات پس از تأیید در بخش روی خط آفتاب روزنامه چاپ می‌گردد.

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام