کاربران محترم: دسترسی به صفحات داخلی روزنامه از ساعت 12 میسر می باشد
AFTAB YAZD NEWSPAPER
چهارشنبه, 25 فروردین 1400   Wednesday 14 April 2021
RSS فیدخوان
روزنامه در یک نگاه

جستجو در آرشیو

 Instagram.com/aftabyazd
طراحی و اجرا: هنر رسانه

زمان انتشار: 27 اسفند 1393

صفحه خبر: حرف مردم

در پس همه دریغ ها و افسوس ها نوروز با خود مهربانی را می آورد تا زمستان حسادت به بهار از ره رســیده ای برد که سگرمه ها را باز می کند و وسوسه ای می شود برای هر درختی که دلش برای شکوفه کردن غنج می رود. قصه حاجی فیروز در انتهای فصل سرد اما قصه سنت هاست.قصه سرخوشی من و تو کهن اگهان بهار زیر پوستمان نفس می کشد تا نو شدن و تازه شدن درا ین جهانا ثیری سراغمان را بگیرد .
در گیر و دار خرید های نوروزی و ترافیک سنگین خیابان ها که سوهان بر اعصاب می کشد ناگهان مردی ظاهر می شود که تنبک کوچک گلی اش برای لحظه ای غم هارا از یادمان می برد. تا بیشتر باور کنیم که جاده ی زمستان به انتها رسیده و لختی دیگرکنار سیب و سنجد و سمنو عطر بهار را استشمام می کنیم وبا بوی اسکناس تا نخورده لای کتاب شیدا می شویم.
سالی یک روز و چند روز هم که باشد باز این حاجی فیروز است که طبق قرار قدیمی صورت سیاه می کند،بر تنبک کوچکش می کوبد و همان نغمه های شاد باستانی را برایمان می خواند تا شور و شادی پهنای صورتمان را بپوشاند و برای لحظه ای از شر کسالت و روزمرگی به طنازی حاجی فیروز پناه ببریم و روزهای زندگی را در تقویم کهنه جستجو کنیم.
دلخوشیم به سنت ها.به هفت سین که صدای پایش همه را سر به راه می کند.به کفش و لباس نو که پیر و جوان نمی شناسد و به حاجی فیروز که در پلک بهم زدنی در پهنای خیابان یا پیاده رو نقش آفرینی می کند و نوای ارباب خودم را
سر می دهد و با نگاه خسته اش طلوعی دوباره را در قاب چشمانمان می نشاند.
شهد گوارای بهار را با طنین خش دار مردانی که واکس به چهره می مالند تا در شب های منتهی به عید اسکناسی از من و تو هدیه بگیرند و سنتی مردمی و کهن را زنده نگه دارند می چشیم و لبخندی می زنیم و زندگی را لب طاقچه عادت کمی تا قسمتی به خاطر می آوریم.حتی اگر در این ترافیک روح خراش و این غلغله ،حاجی فیروز بیشتر وقتمان را بگیرد بازهم باید به چیزهای خوب فکر کنیم.به همین دلبری که پیش درآمد بهار است و می تواند اندوه گم شدن سنت های عتیقه را در ما تسلی دهد.
باید باور کنیم این روزها زیر فشار کار بیش از هر چیز به پیشامدی نیاز داریم که دری رو به کوچه شور و شادی به رویمان بگشاید و کاری کند که اعجاز زایش طبیعت را بیشتر حس کنیم و به قشنگ ترین رویداد پیش رویمان بیندیشیم.به سال تحویل و در کردن توپ ها و دمیدن در دهل ها و نقاره ها...و حاجی فیروز در عصرهای دلواپسی انگار مجالی دوباره است برای ایستادن در مسیر نسیم و دل سپردن به طنینی که بی واسطه، به یادمان
می آورد جادوی بهار را.ارباب خودم سام علیکم...ارباب خودم سرتو بالا کن...


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:
آفتاب یزد از چاپ نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
نظرات پس از تأیید در بخش روی خط آفتاب روزنامه چاپ می‌گردد.

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام