کاربران محترم: دسترسی به صفحات داخلی روزنامه از ساعت 12 میسر می باشد
AFTAB YAZD NEWSPAPER
یکشنبه, 15 تیر 1399   Sunday 5 July 2020
RSS فیدخوان
روزنامه در یک نگاه

جستجو در آرشیو

 Instagram.com/aftabyazd
طراحی و اجرا: هنر رسانه

زمان انتشار: 03 آذر 1394

صفحه خبر: اجتماعی

معاون رئیس جمهوری در امور زنان و خانواده گفت: بسیاری از دختران به دلیل نبود فرصت‌های اشتغال تنها راه پیش رویشان ادامه تحصیل است و ما باید قدرت مواجهه با سرخوردگی ناشی از پاسخ ندادن به این انتظار دختران را بیابیم.
شهیندخت مولاوردی در گفتگو با ایرنا ،افزود: با توجه به مهاجرت مردان در روستاها، در ایران با پدیده دختران بازمانده از ازدواج مواجه هستیم که این موضوع نیز بر مشکلات دختران افزوده است و باید این موضوع از سوی مسئولان ذیربط پیگیری شود. وی با بیان اینکه ازدواج در مناطق روستایی کمتر شده است، افزود: مهاجرت گسترده به شهرها یک پدیده جهانی است اما در ایران یک معضلی وجود دارد که پسران و مردان به دنبال کار به شهرها می‌آیند و تقریبا اکثر آنها دیگر برنمی‌گردند و دختران نیز علاوه بر نبود فرصت‌های ازدواج، حتی فرصت اشتغال نیز ندارند.
وی تصریح کرد: پسرهایی که برای کار و تحصیل به شهر می‌روند، دیگر رغبتی برای حضور در روستای محل زندگی خود ندارند و به همین منظور مذاکراتی با مسئولان کمیته امداد امام خمینی (ره) داشته‌ایم تا بتوانیم بخشی از مشکلات دختران بازمانده از ازدواج را حل کنیم. مولاوردی با بیان اینکه آمار دقیقی از دختران بازمانده از ازدواج در کشور نداریم، گفت: ما وظیفه داریم این مسائل و معضلات را شناسایی کنیم و آنچه نیازمند اقدام فوری است را پیگیری کنیم. معاون رئیس جمهوری در امور زنان و خانواده حساسیت سازی و شناسایی ظرفیت دستگاه‌های اجرایی را از دیگر وظایف این معاونت عنوان کرد و افزود: از این طریق برنامه‌های مشترکی می‌توانیم با کمیته امداد و معاونت توسعه نیروی انسانی و مناطق محروم ریاست جمهوری داشته باشیم تا مشکل این
افراد مورد ارزیابی قرار گیرد و پس از آن
چاره اندیشی شود. وی خاطرنشان کرد: وجود دختران بازمانده از ازدواج در کشور به این معنا نیست که رغبت یا گرایش به ازدواج در آنها وجود ندارد بلکه باید زیرساخت‌هایی مثل اشتغال و مسکن جوانان فراهم شود، تا آنان نیز تن به ازدواج دهند و کشور نیز به طور قطع از این وضعیت خارج خواهد شد. مولاوردی ادامه داد: در صورتی که کشور از وضعیت رکود اقتصادی خارج شود، به مرور زمان بسیاری از مشکلات برای تامین زیرساخت‌های موردنیاز ازدواج جوانان نیز حل می‌شود.
وی تاثیر رسانه‌ها در ترویج و ترغیب جوانان به امر ازدواج را بسیار موثر دانست و گفت: باید زیرساخت‌ها به موازات ایفای نقش توسط دستگاه‌های اجرایی در این امر مهم فراهم شود.
تنها راه پیش روی دختران ادامه تحصیل است
معاون رئیس جمهوری در امور زنان و خانواده گفت: با توجه به سرمایه گذاری‌های انجام شده در زمینه آموزش و تحصیل دختران، اکنون دختران تحصیلکرده بسیاری آماده اشتغال و خدمت به جامعه هستند اما به دلیل نبود فرصت‌های اشتغال تنها راه پیش روی آنها ادامه تحصیل است و ما باید جوابگوی سرخوردگی ناشی از پاسخ ندادن به این انتظار باشیم. وی اظهار کرد: هم اکنون شاهد افسردگی در دختران به علت‌های مختلف و مهمتر از همه بیکاری هستیم که موجب گرایش آنها به سوی اعتیاد شده است.
معاون رئیس جمهوری در امور زنان و خانواده اضافه کرد: دختران روستایی اغلب تحصیلکرده هستند و دختران بازمانده از تحصیل نیز شناسایی شده‌اند و ما پیگیر امر تحصیل آنها از طریق دستگاه‌های مرتبط هستیم. وی ابراز امیدواری کرد با حمایت بیشتر مسئولان اجرایی کشور و متولیان امر بتوانیم با ایجاد زیرساخت‌های مهم اقتصادی، زمینه‌ها را برای ازدواج جوانان فراهم کنیم تا دیگر شاهد معضل و مشکل اساسی در حوزه ازدواج در کشور نباشیم. براساس آمار سازمان ثبت احوال کشور، طی 6 ماهه نخست امسال 368 هزار و 205 واقعه ازدواج در کشور به ثبت رسید که نسبت به مدت مشابه سال قبل 2،7 درصد افزایش دارد.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:
آفتاب یزد از چاپ نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
نظرات پس از تأیید در بخش روی خط آفتاب روزنامه چاپ می‌گردد.

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام