کاربران محترم: دسترسی به صفحات داخلی روزنامه از ساعت 12 میسر می باشد
AFTAB YAZD NEWSPAPER
شنبه, 21 تیر 1399   Saturday 11 July 2020
RSS فیدخوان
روزنامه در یک نگاه

جستجو در آرشیو

 Instagram.com/aftabyazd
طراحی و اجرا: هنر رسانه

زمان انتشار: 31 فروردین 1394

صفحه خبر: سرمقاله‌ها

به نظرم این حق مسلم مردم ایران است که بدانند دقیقا در مذاکرات هسته‌ای بر روی چه موضوعاتی توافق شده و حتی نمایندگان مجلس نیز قطعا باید بدانند در «فکت شیت » ایرانی چیست. اما در این میان یک سوال جالب توجه وجود دارد مبنی بر اینکه «این مجلسی که تقاضای «فکت شیت» می‌کندو تیم مذاکره کننده را تحت فشار قرار می‌دهد آیا ظرف 10 سال گذشته حتی یک بار به مسئله هسته‌ای ورود پیدا کرده است ؟»
متاسفانه در پاسخ به این پرسش مهم باید اذعان نمود که گویی طی سال های گذشته مسئله هسته ای در جمهوری اسلامی ایران نبوده و این رویداد مربوط به یک کشور دیگری است! فی المثل شما کدام نماینده مجلس را دیده‌اید که ظرف 10 سال گذشته یکبار این پرسش را از دولت وقت مطرح سازد که در سازمان انرژی اتمی چه خبر است؟ یا اینکه کدام نماینده مجلس از تیم مذاکره‌کننده وقت به سرپرستی آقای دکتر جلیلی پرسیده که «در گفتگو های
هسته ای میان شما و خانم اشتون چه گذشته و چه گفته‌اید؟» یا اینکه « مشکل کجاست و چرا به توافق
نمی رسیم و چه باید کنیم؟»آیا نمایندگان فوق یک بار از آقای احمدی‌نژاد توضیح خواستند که «چرا می گویید قطعنامه‌ها ورق پاره است و آن قدر علیه ما قطعنامه بدهند تا
قطعنامه دانشان پاره شود؟» و یا یک بار
به او توضیح دادند که «نباید به قطعنامه ها ورق پاره گفت، چرا که این قطعنامه ها
ما را می‌برد زیر فصل هفتم منشور شورای امنیت سازمان ملل و این مسئله خیلی خطرناک است.»سوگمندانه باید گفت این نمایندگان حتی یکبار به این مقولات نپرداختند.
حال برای من جالب است که همین نمایندگان مجلس بعد از 10 سال یادشان افتاده که «فکت شیت» را ببینند و باید تیم مذاکره کننده آنها را مجاب نماید و با آنها جلسه داشته باشد.
به راستی همین نمایندگان مجلس که در سال آخر خدمت خود هستند چند جلسه به این سبک و سیاق با دکتر جلیلی داشته‌اند؟ چند بار از دکتر جلیلی خواستند که آنها را مجاب کند که در مذاکرات چه کردید و چه نکردید؟
به نظر می رسد برخورد برخی نمایندگان مجلس با تفاهم لوزان یک برخورد کاملا سیاسی است منتها این آقایان برای آنکه نوع برخوردشان
تو ذوق نزند آن را در «حق نمایندگان مجلس» کادوپیچ کرده‌اند.
اما علیرغم اینکه این مجلس چنین پرونده مبهمی دارد بنده معتقدم باید این نهاد در جریان کل مذاکرات قرار بگیرد و به اعتبار اینکه مجلس بنابر دلایل سیاسی در مقطعی نخواسته وارد ماجرای هسته‌ای شود نباید مانع شد تا در جریان باشد.فکر می کنم هرجایی که مجلس ورود پیدا نکرده ما بهای سنگینی داده‌ایم.تاریخ گواهی می دهد که مجلس باید در همه این مسائل ورود پیدا کند .هر چند که این مجلس در قبال مسئله هسته ای در گذشته و اکنون رفتار درست و متناسبی نداشته است .


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:
آفتاب یزد از چاپ نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
نظرات پس از تأیید در بخش روی خط آفتاب روزنامه چاپ می‌گردد.

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام