کاربران محترم: دسترسی به صفحات داخلی روزنامه از ساعت 12 میسر می باشد
AFTAB YAZD NEWSPAPER
سه شنبه, 24 فروردین 1400   Tuesday 13 April 2021
RSS فیدخوان
روزنامه در یک نگاه

جستجو در آرشیو

 Instagram.com/aftabyazd
طراحی و اجرا: هنر رسانه

زمان انتشار: 16 بهمن 1399

صفحه خبر: سیاسی

مدیر برنامه مطالعات جهانی مرکز بررسی‌های استراتژیک ریاست جمهوری گفت: وزیر خارجه آمریکا می‌داند که شرط وی مورد پذیرش ایران نیست. این مسئله موجب خرید زمان از سوی کاخ سفید می‌شود تا درباره بازگشت واشنگتن به برجام، بتواند با کنگره و متحدان منطقه‌ای آمریکا مشورت کند.
به گزارش ایرنا، «دیاکو حسینی»، درباره اظهارات اخیر وزیر امور خارجه آمریکا درباره نحوه بازگشت این کشور به برجام گفت: انتظاری که در ایران وجود داشت، آن بود که دولت آمریکا به سرعت به برجام بازگردد و تعهدات خود را در ذیل این توافق اجرایی کند اما کسانی که فضای انتخابات آمریکا را رصد کرده و با تحولات این کشور آشنا هستند، می‌دانستند این رویکرد در آمریکا وجود ندارد و حتی کسی در حزب دموکرات هم نمی‌خواهد ایالات متحده سریعا به برجام بازگردد.
وی ادامه داد: «جو بایدن» هرچند مصمم است به برجام بازگردد اما قصد دارد این بازگشت مشروط به توافق جدید و جامع‌تر با ایران، رایزنی مقدماتی با اعضای جمهوریخواه کنگره و همچنین نمایندگان دموکراتی است که فکر می‌کنند برجام یک توافق ناقص است.
به گفته این تحلیلگر ارشد مسائل سیاست خارجی، تیم سیاست خارجی بایدن معتقد است بازگشت آمریکا به برجام باید همراه با مشورت با متحدان منطقه‌ای آمریکا - یعنی اسرائیل و عربستان که برجام را به ضرر خود تلقی می‌کنند – باشد.
> هدف از پیش‌شرط بلینکن خرید زمان بود
حسینی با بیان اینکه رایزنی‌های دولت بایدن با کنگره و متحدین منطقه‌ای آمریکا نیازمند زمان است، اظهار داشت: این زمان می‌تواند چند هفته یا چند ماه باشد. اما آنچه واضح است، این است که بایدن نمی‌خواهد در ابتدای کار، کنگره در مقابلش قرار گیرد یا اینکه در روابط با متحدان منطقه‌ای‌اش متهم به نادیده‌انگاری دوستان آمریکا شود.
وی با اشاره به اظهارات چندی پیش «آنتونی بلینکن» درباره شرط آمریکا برای بازگشت به برجام تصریح کرد: بلینکن می‌داند که این شرط مورد پذیرش ایران نیست و این مسئله موجب خرید زمان از سوی کاخ سفید می‌شود تا درباره بازگشت واشنگتن به برجام، بتواند با کنگره و متحدان منطقه‌ای آمریکا مشورت کند.
این کارشناس مسائل استراتژیک با بیان اینکه آمریکایی‌ها می‌دانند ایران قصد مذاکره مجدد درباره برجام یا مذاکره در مسائل منطقه‌ای و موشکی را ندارد، خاطرنشان کرد: بلینکن با شرط‌گذاری می‌خواهد موضع ایران را حداقل در مورد برجام یا بخش‌هایی از آن به زعم آنها باید تکمیل شود، نرم کند. در واقع، بلینکن عامدانه این موضوع را مطرح کرده تا وقت لازم برای رایزنی را بخرد و موضع ایران در برخی از مسائل را هم نرم کند.
حسینی با تاکید بر اینکه بازه زمانی مورد نیاز دولت بایدن برای رایزنی و مشورت باید حدی داشته باشد، ابراز داشت: ابتکار بلینکن شاید منجر به شکلی از توافق موقت شود که این توافق موقت، پلی برای بازگشت آمریکا به برجام باشد.
وی افزود: شاید یکی دلایل طرح این موضوع آن باشد که دولت بایدن در ابتدای کار، از اتهام نرمش و نشان دادن ضعف مبرا شود زیرا در چند هفته اخیر به دولت بایدن و انتصاب احتمالی «رابرت مالی» به عنوان مسئول کارگروه ایران انتقادات و هجمه‌های زیادی مطرح شد.
این کارشناس ارشد مسائل استراتژیک در پاسخ به این سوال که عبور زمان رایزنی‌های آمریکا از مهلت مجلس شورای اسلامی برای لغو تحریم‌ها که منجر به کاهش بیشتر تعهدات ایران در برجام می‌شود، احیای برجام را با خاطر بیشتری روبه‌رو نمی‌سازد، بیان کرد: این بخشی از ظرافت‌های کار است که باید در بررسی‌های طرفین به ویژه ایران و آمریکا برای بازگشت به برجام مدنظر
قرار گیرد.
به گفته حسینی، دولت بایدن متوجه باشد طرح مجلس، مصوبه‌ای است که تبدیل به قانون شده و دولت ناگریز به اجرای آن است. زمان تا مهلت داده شده، کوتاه و محدود است بنابراین دولت آمریکا باید عزم و حسن نیت خود را برای بازگشت به توافق اعلام و جدول نهایی زمانی برای بازگشت به این توافق را اعلام کند.
وی درباره تلاش آمریکا برای دخیل کردن موضوعات غیربرجامی در توافق هسته‌ای را یادآور شد: هرچه زمان بازگشت آمریکا به برجام طولانی‌تر شده و بیشتر به عقب بیفتد، زمان هم برای مخالفان توافق هسته‌ای بیشتر شده و فرصت لابی و خرابکاری غیرمنتظره در این فرایند بیشتر می‌شود و حتی ممکن است منافع تازه‌ای از سوی طرف‌های دیگر مانند اروپایی‌ها مطرح شود که موجب بروز اختلاف در دیپلماسی شود.
مدیر برنامه مطالعات جهانی مرکز بررسی‌های استراتژیک ریاست جمهوری با تاکید بر اینکه زمان بازگشت به برجام از سوی دولت آمریکا باید کوتاه باشد، عنوان کرد: تیم بایدن که به تدریج در حال استقرار است، متوجه است که امکان ادغام مسائل دیگر
ازجمله مسائل موشکی و منطقه‌ای در برجام ممکن نیست چراکه این موضوعات همان مسائلی بودند که در مذاکرات برجام هم مطرح شدند اما جمع‌بندی نهایی تفکیک این مسائل از موضوع هسته‌ای بود.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:
آفتاب یزد از چاپ نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
نظرات پس از تأیید در بخش روی خط آفتاب روزنامه چاپ می‌گردد.

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام