کاربران محترم: دسترسی به صفحات داخلی روزنامه از ساعت 12 میسر می باشد
AFTAB YAZD NEWSPAPER
شنبه, 09 اسفند 1399   Saturday 27 February 2021
RSS فیدخوان
روزنامه در یک نگاه

جستجو در آرشیو

 Instagram.com/aftabyazd
طراحی و اجرا: هنر رسانه

زمان انتشار: 20 دی 1399

صفحه خبر: سیاسی

امان الله قرایی مقدم‪-‬ آلودگی هوا علاوه بر آسیب‌های فیزیکی و نابودی محیط زیست آثار چشمگیری بر سلامت روانی مردم دارد. در واقع هوایی که تنفس می‌کنید، بر رفتارهای شما تاثیر خواهد گذاشت. به طور کلی آلودگی هوا با تاثیرگذاری بر اکسیژن مغز، رفتار‌های اجتماعی را تحت تاثیر قرار داده و سبب خشونت و پرخاشگری می‌شود. البته نظریه‌ای
که در این خصوص مطرح است، نظریه اقلیم شناسان
است که می‌گویند آنچه که روح و
روان، طرز فکر و زندگی، آرایش و پیرایش و خلقیات افراد را شکل می‌دهد محیط طبیعی است که در آنجا زندگی می‌کنند. مثلاً قبایل بالی در اندونزی آرامش طلبند و برای هر چیزی عصبانی نمی‌شوند گویی صبر و حوصله پایان ناپذیری دارند. در همین ایران اگر از مردم بپرسید خونگرم‌ترین مردم متعلق به کدام مناطق هستند بیشتری‌ها مناطق جنوب را مثال خواهند زد. در حالی که شاید اینگونه نباشد یا می‌گویند قطب جنوب گرمتر از قطب شمال است در صورتی که قطب جنوب سردتر است در واقع با این نظریه شرایط اقلیمی را دخالت می‌دهیم. از آنجا که در مورد ایران گفته می‌شد که خلق و خوی مردم تحت تاثیر اقلیم است از همین رو می‌توان قبول کرد که آب و هوا بر خلقیات و روح و روان مردم اثرگذار است بنابراین از لحاظ اجتماعی این آلودگی هوای تهران می‌تواند.فارغ از آسیب زدن به سلامت افراد آنها را دچار عصبانیت و پرخاشگری کند که این مسئله خود زمینه ساز اتفاقات غیر قابل جبران است چرا که فرد ممکن است در این شرایط کنترل اعصاب نداشته باشد و درگیری و نزاع به راه بیندازد و هم به خود و هم به دیگران آسیب وارد کند. از سوی دیگرآلودگی هوا استرس و اضطراب را در میان شهروندان گسترش می‌دهد بنابراین ضروری است که هر چه سریع‌تر برای حل این معضل از سوی مسئولان چاره اندیشی شود.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:
آفتاب یزد از چاپ نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
نظرات پس از تأیید در بخش روی خط آفتاب روزنامه چاپ می‌گردد.

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام