کاربران محترم: دسترسی به صفحات داخلی روزنامه از ساعت 12 میسر می باشد
AFTAB YAZD NEWSPAPER
یکشنبه, 28 دی 1399   Sunday 17 January 2021
RSS فیدخوان
روزنامه در یک نگاه

جستجو در آرشیو

 Instagram.com/aftabyazd
طراحی و اجرا: هنر رسانه

زمان انتشار: 07 آبان 1394

صفحه خبر: حوادث

معاون امور بین الملل و حقوقی پلیس فتای ناجا درباره آسیب‌های غیرقابل جبران فضاهای مجازی و شبکه‌های اجتماعی هشدار داد و گفت: شهروندان گوشی تلفن همراه و تبلت و مانند آن را هرگز حریم شخصی ندانند. به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، سرهنگ رمضانی افزود: فضای مجازی هم فرصت‌هایی ایجاد کرده است و هم تهدیدهایی دارد اما تهدیدهای آن بسیار زیاد است. وی گفت: شهروندان نباید اطلاعات شخصی خود را در گوشی تلفن همراه یا تبلت ذخیره کنند که در صورت از دست رفتن اطلاعات، دیگر نمی‌توان هزینه‌های اجتماعی و فردی آن را جبران کرد. سرهنگ رمضانی افزود: پلیس فتا به دنبال ایجاد فضایی امن برای کاربران قانون‌مدار در فضای مجازی است و مانند شرایط واقعی در فضاهای مجازی گشت می‌زند و هر جا که با موارد جرمی برخورد کند به مراجع قضایی گزارش می‌کند و با دستور قضایی برخورد صورت خواهد گرفت. وی گفت: پلیس فتا هرگز به دنبال حضور و دسترسی به حریم خصوصی شهروندان نیست و وظایف آن طبق قانون مشخص شده و فقط به دنبال شناسایی موارد جرم و برخورد با مجرمان است که این هم طبق قانون صورت می‌گیرد. معاون امور بین الملل و حقوقی پلیس فتای ناجا تصریح کرد: خوشبختانه به دلیل فرهنگ دینی و دیانت مردم برخی موارد جرم در فضاهای مجازی در کشور ما وجود ندارد اما این موارد که حتی کودکان را نیز هدف گذاری کرده است به شدت در کشورهای خارجی و به اصطلاح پیشرفته دیده می‌شود. معاون امور بین الملل و حقوقی فتا همچنین از اجرای عملیات کشوری برای شناسایی هکرها خبر داد و گفت:
70 نفر شناسایی و به دستگاه قضایی معرفی شدند. سرهنگ حسین
رمضانی در این باره گفت: برابر قانون مجازات اسلامی مستند به مواد 725 و 753 (بندهای الف، ب و ج)، هک، نفوذ و دسترسی غیرمجاز به داده‌ها و فروش نرم افزارهای آموزش هک، جرم محسوب می‌شود و پلیس فتا نیز با هکرها ، گردانندگان تارنماهای آموزش هک ، ارائه دهندگان نرم افزارهای هک و نفوذ ، برخورد می‌کند. وی تصریح کرد : پلیس فتا تمام امکانات و منابع خود را جهت امن سازی فضای سایبری برای کاربران قانون مدار به کار گرفته است و همه کاربران باید همانند فضای واقعی، خود را مکلف به رعایت حفظ حریم خصوصی افراد بدانند و پلیس را در این مسیر یاری کنند. رمضانی تصریح کرد: والدین باید نظارت بیشتری بر رفتار جوانان و نوجوانان خود در حوزه استفاده از فضای سایبر داشته باشند تا آن‌ها بر اساس کنجکاوی‌هایشان جذب وب سایت‌های مجرمانه مانند وب سایت‌های آموزش هک نشوند. وی درباره نحوه نظارت پلیس بر تلگرام و فضای مجازی هم گفت: فضای مجازی هم فرصت و هم تهدید محسوب می‌شود اما تهدیدهای بسیاری دارد و بیش از 90 درصد جرایم در فضای مجازی با همکاری دستگاه قضا و رصد به موقع ماموران پلیس فتا شناسایی و کشف می‌شود. سرهنگ رمضانی افزود: 81 درصد انگیزه مجرمان رایانه‌ای و فضای مجازی به بحث مالی مربوط است و بیشترین جرم را هم برداشت‌های مالی مانند برداشت از حساب‌های مالی تشکیل می‌دهد و حدود 13 درصد جرم‌ها هم غیرمالی است.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:
آفتاب یزد از چاپ نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
نظرات پس از تأیید در بخش روی خط آفتاب روزنامه چاپ می‌گردد.

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام