کاربران محترم: دسترسی به صفحات داخلی روزنامه از ساعت 12 میسر می باشد
AFTAB YAZD NEWSPAPER
شنبه, 28 فروردین 1400   Saturday 17 April 2021
RSS فیدخوان
روزنامه در یک نگاه

جستجو در آرشیو

 Instagram.com/aftabyazd
طراحی و اجرا: هنر رسانه

زمان انتشار: 05 آذر 1399

صفحه خبر: زندگی

آفتاب یزد- گروه زندگی: درد انگشت دست احساس درد در یکی از انگشتان دست یا تعداد بیشتری از آنها است. آسیب دیدگی انگشت و بسیاری از اختلالات پزشکی می‌توانند سبب ایجاد درد انگشت شوند. تقریباً تمامی مردم در مقاطعی از زندگی خود دچار درد انگشت می‌شوند. احساس درد در انگشتان و دست به دلیل کار بسیار با دست و انگشتان رخ می‌دهد و بیشتر متوجه افرادی است که با کامپیوتر و دیگر فعالیت‌ها مشغول هستند لذا با توجه به اهمیت موضوع آفتاب یزد در اینباره با دکتر روشنک مرادی، متخصص ارتوپدی و جراح دست گفت‌وگو کرده است.
وی در این باره می‌گوید: وقتی به دلیل وارد شدن ضربه به انگشتان دست فرد صدمه وارد می‌شود علایمی از جمله محدود شدن حرکت، ورم و دردشدید مشاهده می‌شود که نباید به دلیل کوچک بودن این عضو به آنها بی‌توجهی کرد زیرا که با گذشت زمان تورم، درد و محدود شدن حرکت در انگشتان دست به صورت مزمن خواهد شد و کیفیت زندگی فرد را کاهش خواهد داد.
دکتر مرادی توصیه کرد: در صورت بروز هرگونه تورم و درد و محدویت حرکتی در ناحیه انگشتان دست باید فرد سریعا به پزشک مراجعه کند تا اقدامات درمانی لازم انجام شود زیرا اگر دیر مراجعه شود در برخی موارد حتی درمان غیرممکن خواهد شد.
این متخصص ارتوپدی و جراح دست ادامه داد: لازم است که افراد در صورت مشاهده هر گونه ازعلایم گفته شده که به دنبال پیچ خوردگی یا صدمه وارد شده در انگشتان ایجاد شده به پزشک مراجعه کنند تا معاینه دقیق صورت گرفته و در صورت لزوم انجام رادیوگرافی از ناحیه دست نیز برای فرد توصیه می‌شود تا با تشخیص دقیق تر، اقدامات درمانی بهتری صورت گیرد.
وی خاطرنشان کرد: ایجاد محدودیت در هر کدام از ناحیه انگشتان می‌تواند حرکات دست را چه از نظر قدرتی و چه نظر حرکتی محدود نماید، بدین خاطر که انگشتان دست همراه هم حرکت می‌کنند و علاوه بر این که هر انگشت سه فالانکس یا استخوان بند انگشت دارد به جز شست که تنها دو فالانکس دارد، انگشتان با‌ ها‌رمونی خاص خود و با هم حرکت می‌کنند. در این حالت اگر محدودیت حرکتی در یکی از مفاصل انگشتان اتفاق بیفتد در حرکت انگشتان دیگر نیز تاثیر می‌گذارد بدین خاطر لازم است درمان انگشتان دست به صورت سریع انجام شود تا این اتفاق برای فرد نیفتد.
دکتر مرادی مطرح کرد: در صورت وارد شدن صدمه به انگشتان دست ممکن است چند نوع اتفاق برای فرد اتفاق افتاده باشد، به گونه‌ای که امکان دارد انگشتان دست دچار شکستگی یا دررفتگی شده و در حالت خفیف امکان دارد یک کشیدگی ساده ایجاد شود که بنا بر تشخیص پزشک متخصص باید برای هرکدام از این موارد، تمهیدات لازم ‌اندیشیده شود. این متخصص ارتوپدی بیان کرد: در صورت ایجاد در رفتگی در ناحیه انگشتان دست، فرد باید در کمتر از 24 ساعت، اقدام به جا‌اندازی انگشتان دست نماید.
وی اضافه کرد: با توجه به این نکته که در صورت ایجاد شکستگی در ناحیه انگشتان دست، درد شدیدی در این ناحیه مشاهده می‌شود لازم است سریعا اقدام به ثابت شدن انگشتان دست شود که به وسیله گرفتن گچ، جراحی، استفاده از وسایل ارتوپدی این اقدام توسط پزشک متخصص صورت می‌گیرد.
این متخصص ارتوپدی و جراح دست ادامه داد: یکی دیگر از اتفاقاتی که بر اثر وارد شدن صدمه به انگشتان ممکن است برای فرد ایجاد شود، کشیدگی است که دارای علایم خفیفی از درد و... است که مراجعه سریع به پزشک برای درمان این گونه افراد از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است زیرا اگر کشیدگی منجر به ایجاد ورم در ناحیه انگشتان شود، در مراحل اولیه قابل درمان خواهد بود در غیر این صورت متاسفانه به صورت عارضه غیر قابل برگشت باقی خواهد ماند که باعت ایجاد محدودیت حرکتی در فرد می‌شود.
دکتر مرادی بیان کرد: همانطور که در ابتدا گفته شد انگشتان دست بسیار نازک و ظریف هستند و سلامت آنها در زندگی افراد، نقشی کلیدی دارد و افراد باید نسبت به سلامت آنها بسیار حساس بوده و در صورت وارد شدن صدمه سریعا درمان‌های مقتضی انجام شود.
متخصص ارتوپدی و جراح دست در پایان گفت: اقداماتی که افراد تا رسیدن نزد پزشک برای درمان درد انگشتان دست می‌توانند به کار ببندید و درد خود را کاهش دهید عبارتند از اینکه از انجام کار‌هایی که سبب افزایش درد می‌شود، بپرهیز ند.انجام صحیح هر کاری به طوری که فشاری به انگشتان دست وارد نکند را یاد بگیرند. از دارو‌های مسکن با مشورت پزشک استفاده کنند وانگشتانتان را گرم نگه دارند.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:
آفتاب یزد از چاپ نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
نظرات پس از تأیید در بخش روی خط آفتاب روزنامه چاپ می‌گردد.

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام