کاربران محترم: دسترسی به صفحات داخلی روزنامه از ساعت 12 میسر می باشد
AFTAB YAZD NEWSPAPER
چهارشنبه, 13 اسفند 1399   Wednesday 3 March 2021
RSS فیدخوان
روزنامه در یک نگاه

جستجو در آرشیو

 Instagram.com/aftabyazd
طراحی و اجرا: هنر رسانه

زمان انتشار: 06 آبان 1399

صفحه خبر: صفحه آخر

در جلسه قبل در باره سخنان هایدگر و رنج‌های بشری سخن گفتیم. در جلسه بعد هم یکی از دوستان یعنی جناب پرفسور متنی به نقل از هایدگر فیلسوف آلمانی برایمان قرائت کرد که البته مشخص بود بسیار تحریف شده است! وی چنین خواند: سختی‌ها نابود نمی‌شوند فقط از شکلی به شکل دیگر تغییر می‌یابند اینکه خیال کنید سختی‌ها پایان یابند «توهم» بشریست. انسان خیال نکند سختی‌ها رخت سفرمی بندند. خیر سختی‌ها در ایام کرونایی سفرنمی روند. (همه خندیدند). مثلا خیال نکنید اگر روحانی رفت یکی دیگر آمد سختی‌ها پایان می‌یابد یا اگر این مردک ترامپ رفت از سختی‌ها خلاص می‌شویم. یکی از دوستان گفت: شکر میون کلامت اما یک عضو مجمع تشخیص مصلحت گفته: اگر ترامپ رفت که خلاص شدیم؟
همه خندیدند.
جناب اجنبی ستیز هم رشته کلام به دست گرفت و گفت: بله منم موافقم اصولا اجنبی یعنی رنج. با رفتن اجنبی مثلا ترامپ سختی‌ها نمی‌رود فقط شکلش عوض می‌شود. بایدن هم رنج دیگرست.رنج‌ها می‌مانند.
یکی از دوستان در جلسه به حالت اعتراض ایستاد و گفت: چرا ضد حال می‌زنید؟ مگه قانونه رنج‌ها ماندگار باشند؟ نخیر آقا جون. به قول یک نماینده مجلس: «این مردم جز به پایان رنج‌ها و رسیدن به سرخوشی رضایت نمی‌دهند». همه خندیدند.
جناب فیلسوف گفت: دوستان، میان سخن نماینده مردم در صحن علنی نپرید. هایدگراگر می‌گوید سختی‌ها پایان نمی‌یابد اما می‌گوید:چیزای دلنشین هم در عالم کم نیست. حتی اگر رنج‌ها باشند در کنار رنج‌ها گنج‌ها هستند. رنج‌ها و گنج‌ها به موازات هم. مثل اشک‌ها و لبخند ها. به جهان وجودی خودتان به جهان هستی اعلام کنید گنج می‌خواهید. انسان خود گنجینه‌ای از چیزهای گرانبهاست.
یکی از دوستان میان کلامش پرید و گفت: بنده یک گنجه قدیمی از ننه جونم بهم ارث رسیده که خالیه.هیچ چیز گرانبهایی هم ندارم. شعار یا مفت نده. مرد حسابی، چیزهای دلنشین در زندگی کم نیست اما به شرطی که آقازاده یا دلال زاده یا مافیا زاده و... باشی. تا حالا توچند شماره روزنامه یادداشت نوشتیم: ما برای رنج به دنیا نیومدیم؟ رنج‌ها جز آلترناتیو و گزینه ما نبود! کاش به جای جهان وجودمان و جهان هستی به مسئولین نامه می‌نوشتیم زودتر جوابمونو می‌دادند! همه خندیدند.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:
آفتاب یزد از چاپ نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
نظرات پس از تأیید در بخش روی خط آفتاب روزنامه چاپ می‌گردد.

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام