کاربران محترم: دسترسی به صفحات داخلی روزنامه از ساعت 12 میسر می باشد
AFTAB YAZD NEWSPAPER
پنج شنبه, 01 مهر 1400   Thursday 23 September 2021
RSS فیدخوان
روزنامه در یک نگاه

جستجو در آرشیو

 Instagram.com/aftabyazd
طراحی و اجرا: هنر رسانه

زمان انتشار: 28 مهر 1394

صفحه خبر: فرهنگی

در حالی که سریال های تلویزیونی این روزها با انتقادات بسیار و عدم استقبال مواجه اند شبکه نمایش خانگی که کارگردانان شاخصی آن را جدی تر گرفته اند با اقبال قابل توجهی روبه روست. نگاهی به فروش «دندون طلا» و قسمت اول «شهرزاد» نشان می دهد این شبکه قابلیت جذب مخاطب از قشرهای مختلف مردم را داراست. این موضوع تنها به رشد مخاطبان این شبکه باز نمی گردد، بلکه از نظر کیفی سریال های موجود در شبکه خانگی یک سر و گردن از تلویزیون بالاتر هستند و به نظر می رسد روند خوبی در این مدیوم در پیش گرفته شده است.
براساس گزارش فرهنگ و هنر، در حالی که محدودیت ها و استفاده از گروهی خاص در تلویزیون هر روز بیشتر به چشم می آید،
پیش بینی این موضوع چندان سخت نیست که کارگردانان و
تهیه کنندگان به ساخت سریال در مدیوم دیگری روی خواهند آورد و اگر هوشیاری مدیران تلویزیون نباشد، باید منتظر از دست دادن مخاطبان بیشتری باشند. روند روی آوردن مخاطبان به شبکه نمایش خانگی با سریال نیمه تمام «قهوه تلخ» آغاز شد و بعدها مدیری نتوانست از پس مدیریت پتانسیل به وجود آمده، برآید و این روزها نیز با ورود حسن فتحی، داوود میرباقری به شبکه نمایش خانگی شکل تازه ای به خود گرفته است.
در حال حاضر، در تلویزیون از یک طرف مجموعه ای مثل «خانم و آقای سنگی» که اوج ساخت سریال های بی مخاطب و
ضعیف تلویزیون را به رخ می کشد، روی آنتن رفته و از طرف دیگر قسمت های بعدی سریال های ضعیف دیگری مثل «دردسرهای عظیم 3»، «ستایش 3»، «در حاشیه 2» در راهند! و با این وجود شورای نظارت بر سازمان صدا و سیما، هم بر محدود کردن چهره ها از تلویزیون اصرار می ورزد. همچنین تلاش های تلویزیون برای بازگرداندن کارگردانانی مثل رضا عطاران نیز بی نتیجه مانده است.
البته شاید این هوشمندی عطاران است که با وجود محدودیت های تلویزیون، روندی را که مهران مدیری تجربه کرد و بخشی از اعتبار خود را با ساخت «در حاشیه» ازدست داد، تکرار نمی کند. تنها چیزی که تلویزیون را هنوز سرپا نگه داشته و مردم آن را در گوشه گوشه کشور ممکن است انتخاب کنند، این است که هیچ انتخاب دیگری ندارند! در واقع اگر مخاطبی نخواهد پای ماهواره ای که به فرهنگ و اصول زندگی او می تازد بنشیند، هیچ چاره ای جز دیدن سریال های ضعیف و کسل کننده تلویزیون نخواهد داشت. مشکل شبکه نمایش خانگی هم دقیقا همین است. سریال «شهرزاد» با قراردادی که با فیلم نت بسته، سعی کرده است با عرضه اینترنتی این سریال بخش دیگری از مخاطب را به دست آورد، اما هرگز گستردگی مخاطب تلویزیون، برای شبکه نمایش خانگی حتی با عرضه اینترنتی رقم نخواهد خورد. البته این سریال با اطلاع رسانی و تبلیغات خوبش توانسته شکل
تازه ای از ارائه در شبکه نمایش خانگی را به وجود آورد، اما برد مخاطبان این شبکه متاسفانه فعلا نمی تواند با تلویزیون برابری کند و باید منتظر بود و دید آیا شرکت های عرضه کننده می توانند بالاخره برای این معضل هم راه حلی پیدا کنند یا خیر؟ ورود حسن فتحی و داوود میرباقری به این شبکه و ساخت سریال هایی که توان رقابت با شبکه های ماهواره ای را دارند، نکته ای است که مدیران تلویزیون باید آن را جدی بگیرند. باید به این فکر کرد که دیگر زمانه برخی
تنگ نظری ها به پایان رسیده و باید به این موضوع بدیهی توجه بیشتری کرد که رسانه در ارتباط با مردم زنده خواهد بود! اگر ارتباط با مردم برای یک رسانه از بین برود باید آن را مرده فرض کرد و بیراه نیست که هنرمندان و حتی تهیه کنندگان تلویزیون گاه و بی گاه از نفس های آخر تلویزیون حرف می زنند.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:
آفتاب یزد از چاپ نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
نظرات پس از تأیید در بخش روی خط آفتاب روزنامه چاپ می‌گردد.

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام